Światło naturalne w domu. Jak wpływa na aranżację wnętrz?

2019-06-27 8:44

Jest ważne dla naszego samopoczucia. Gdy go brakuje, jesteśmy rozdrażnieni i zmęczeni. Światło naturalne to również źródło wrażeń estetycznych – wydobywa bryły i przestrzeń, co ma niebagatelny wpływ na aranżację wnętrz.

Okna północ-południe
Autor: Photo by Hutomo Abrianto on Unsplash Północ - południe. Zmienność pogody, pór dnia i roku wpływa na światło naturalne we wnętrzu. Światło i cienie chmur eksponują coraz to inne obiekty. Barwy także podlegają tym zmianom.

Na etapie wyboru domu czy mieszkania powinniśmy mieć na uwadze ich usytuowanie względem stron świata. Warto, by miejsca, gdzie spędzamy najwięcej czasu (kuchnia, salon czy gabinet) znajdowały się od południowo-zachodniej strony. Wtedy wracając do domu po całym dniu pracy można cieszyć się jeszcze światłem naturalnym. Natomiast przestrzenie, w których spędzamy mniej czasu, np. sypialnia, czy łazienka, mogą być umieszczone od północnego-wschodu, bo wtedy będą nas budzić promienie słoneczne. Takie rozwiązanie jest nie tylko doznaniem estetycznym, ale ma także aspekt finansowy – mniej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, więc rachunki za prąd zmniejszą się.

Liczy się szczegół
Autor: Photo by André François McKenzie on Unsplash Za pomocą dużych okien czy drzwi przesuwnych wpuścimy do domu więcej światła naturalnego.

Pozwól na więcej światła naturalnego w swoim domu

Jeśli twój dom nie ma dużych francuskich okien, mebli o niskiej zabudowie i nie jest zlokalizowany w miejscu, gdzie światła naturalnego jest dużo, to nie jesteś szczęściarzem, ale nie trzeba się tym też martwić. Wystarczy kilka zmian, które sprawią, że wnętrza będą mniej ponure i ciemne. Najczęściej stosowanym ulepszeniem są lżejsze zasłony, delikatniejsze ramy okienne czy dodanie drzwi przesuwnych.

Warto także rozejrzeć się poza strefę domu, a mianowicie do ogrodu, czy przestrzeni przed budynkiem. Można np. usunąć zacieniające światło naturalne drzewa lub już na etapie projektu domu zastanowić się, czy pewne elementy nie zasłonią nam światła. Dobrym rozwiązaniem są szklane loggie czy oszklone werandy, które są zamiennikiem drewna lub żelaza.

Przeczytaj też:

Kolor a światło naturalne
Autor: Photo by Dane Deaner on Unsplash Ważnym elementem jest wybór koloru, który dobrze odbija światło naturalne.

Zwróć uwagę na kolor

Zacznijmy od tego, że nie ma dobrych czy złych podpowiedzi, jeśli chodzi o kolorystkę, która sprawi, że wnętrza będą jaśniejsze i z powodzeniem "odbiją" światło naturalne. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, gdzie mieszkamy.

Podstawową zasadą jednak jest to, jak będzie wyglądał dany kolor w każdych warunkach. Biele, jasne odcienie i pastele świetnie odbijają światło. Sprawią więc, że przestrzeń mieszkalna po pierwsze będzie bardziej rozświetlona, a  tym samym i większa. Z pomocą przyjdą także tafle lustrzane, które również dobrze odbijają światło, czy wszelkie polerowane i stalowe powierzchnie. W ten sposób nieco oszukamy rzeczywistość, ale będziemy się dłużej cieszyć światłem naturalnym.

Przeczytaj też:

Wystarczy mieć nawet najmniejszą świadomość tego, w jaki sposób światło naturalne wpływa na nas samych, jak i na aranżację wnętrza. Jeśli to już wiemy - na pewno będziemy się cieszyć nie tylko z pięknych pomieszczeń, ale i mieć lepsze samopoczucie.

Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to: