Jak optycznie powiększyć pokój dzienny dzięki prostym trikom
Są niezawodne sposoby na to, aby mały pokój dzienny sprawiał wrażenie większego. Triki te przydają się także w większych pokojach, bo stają się one wtedy bardziej efektowne. Zobacz, jak sprawić, by małe pokoje dzienne nabrały oddechu.
Małe pokoje dzienne: tu mniej znaczy więcej
Ta zasada sprawdza się najlepiej, gdy urządzamy pokój dzienny o niewielkim metrażu. Im mniej w takim pokoju mebli, drobiazgów, kolorów, tym przestronniej.
Wyobraź sobie zwalisty kredens w małym pokoju na wprost wejścia. Nawet najpiękniejszy sprawi przytłaczające wrażenie. Zawsze warto – jeśli to tylko możliwe – połączyć sąsiadujące pomieszczenia, np. kuchnię z salonem. Niekoniecznie burząc całą ścianę, wystarczy tylko jej część. Co jeszcze powiększa? Np. optyczne triki. Podpowiadamy, jak je zastosować, by zmiana była naprawdę widoczna.
Poniżej proste triki, jak optycznie powiększyć małe pokoje dzienne.
Polecamy dyskusje na forum: Pokażcie swoje salony
Kolor we wnętrzu: jasne kolory w pokoju dziennym
W powiększaniu wnętrza biel nie ma sobie równych. Zaraz za nią są szlachetne szarości i srebrzystości, potem chłodne rozbielone pastele, jak błękit, fiolet, odcienie przypudrowanego beżu. Dobre rozwiązanie to np. białe podłoga, drzwi, framugi, listwy. Ściany pokryte tapetami w tonacji lekko przyszarzonej z subtelnymi wzorami. W ten sposób powstanie dyskretne atrakcyjne tło. Nawet stół z ciemnego drewna w takim otoczeniu nie zmniejszy wizualnie wnętrza.
Warto również wykorzystać złudzenie, że chłodne barwy oddalają się od nas, a ciepłe do nas przybliżają.
Meble w pokoju dziennym: szafki wysoko wiszące, regał ażurowy
Gdy każdy centymetr w małym pokoju dziennym jest na wagę złota, nie zapomnij, że ściany to wielkie płaszczyzny, na których możesz wiele zmieścić. Nie przytłoczysz wnętrza, jeśli powiesisz płytkie, odkryte półki w ich kolorze lub zbliżonym do niego, oczywiście wyłącznie jasnym (parę zamkniętych szafek będzie ładnym urozmaiceniem). Im wyżej je zamontujesz, tym lżej będą wyglądać. Zobaczysz, jak pokój optycznie się zwiększył, gdy podłogę uwolniono od nadmiaru mebli. Koniecznie zadbaj o ład na półkach, bo bałagan jest wrogiem przestronności.
Jak podzielić pokój dzienny na aneksy, nie rezygnując z przestrzeni? Najprostszy sposób – wykorzystaj ażurowy regał. Ma on jeszcze tę ważną zaletę, że nie zaciemnia żadnej z wydzielonych części. Nie przeładuj jednak półek bibelotami, bo mebel nie spełni swojego zadania. Cięższe wizualnie rzeczy postaw na dolnych półkach, na górnych te lżejsze. Jeśli chcesz, by jeden z aneksów był zamykany, zamontuj między nimi drzwi przesuwane z piaskowanymi przeszkleniami.
Tworzywa w pokoju dziennym: plastik, szkło, metal
Plastik, szkło, metal to tworzywa idealne do małego pokoju dziennego. Wprawdzie zrobione z nich sprzęty mają na ogół nowoczesny charakter, ale możesz je połączyć z tradycyjnymi albo romantycznymi. Nie przesadź z intensywnymi kolorami. Poprzestań najwyżej na dwóch, trzech akcentach. Nie będzie ani mdło, ani chłodno. Wolisz biele? Zróżnicuj ich odcienie.
WIDEO: Aranżacja małego salonu
Zwiewne tkaniny
Półprzejrzyste, przezroczyste. Takie tworzą przytulny nastrój wnętrz, ale ich nie zacieśniają. Niech różnią się splotem, wzorem (nie powinien być on ani duży, ani wyrazisty). Wystarczy, że łącznikiem będzie taki sam kolor.
Podłogi na wysoki połysk
Jest to jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na rozciągnięcie przestrzeni. W pokoju dziennym nie musi to być jedynie tradycyjna, lakierowana na wysoki połysk deska. Bardzo modne są teraz deski malowane białą albo szarą kryjącą emalią z połyskiem. W prezentowanym wnętrzu pokryto nią ceramiczne stare płytki. Zauważ, że świetnie do nich pasują meble w stylu vintage.
W nowoczesnym pokoju dziennym sprawdzi się polerowany gres. Wprowadza zimny klimat, dlatego trzeba go złagodzić np. drewnem, ciepłymi tonacjami kremowymi i pastelami. Dekoratorzy stosują niekiedy jeszcze inny trik. Układają na podłodze dwa rodzaje płytek z tej samej kolekcji. Na środku pomieszczenia matowe, zaś przy ścianach polerowane, błyszczące. Powiększają one powierzchnię, odbijając światło.
Ściany z połyskiem
Jeśli nie lubisz gładkich ścian, pokryj je tapetą o błyszczącej powierzchni. Zgodnie z zasadami powiększania – jasną, z delikatnym deseniem. Odmieni wyraźnie małe wnętrze. Rozświetli je i doda mu przytulności. Jej blaskiem oraz kilkoma srebrzystymi detalami możesz też podkreślić jego elegancki charakter. To prosty pomysł do wykorzystania nie tylko w pokojach, ale i w wąskim, ciemnym przedpokoju. Będzie nie do poznania! A przecież najważniejsze jest pierwsze wrażenie.