| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Cięcie drzew. Dlaczego warto przycinać drzewa?

Cięcie drzew. Dlaczego warto przycinać drzewa?

Drzewa oprócz systematycznego podlewania i zasilania trzeba odpowiednio przycinać. Cięcie stymuluje wzrost. Na skutek usuwania wierzchołków pędów te położone niżej rosną intensywniej, co sprawia, że rośliny się zagęszczają.

Dlaczego warto ciąć drzewa?

Cięcie w pierwszych latach wzrostu ułatwia roślinom przyjęcie się. Jest też okazją do pierwszego, chyba najważniejszego formowania ich pokroju. Decyduje nie tylko o gęstości i kształcie korony, lecz także o późniejszej wytrzymałości rośliny na rozłamanie.

Młodym drzewom cięcie formujące pomaga utrzymać dobrze rozwinięty, silny szkielet i równomiernie rozmieszczone gałęzie. Systematyczne przycinanie roślin ogranicza ich wzrost, co jest niezwykle istotne na małych działkach.

Trzeba pamiętać, że starsze drzewa zwykle źle znoszą przycinanie grubych gałęzi. Zabliźnianie się ran o średnicy powyżej 10 cm może trwać dziesięć lat lub dłużej, a u niektórych gatunków drzew nie następuje nigdy (na przykład u orzecha i robinii, zwanej potocznie akacją). W miejscu cięcia rozwijają się mikroorganizmy powodujące rozkład drewna. Z czasem powstaje tam dziupla, a infekcja postępuje w głąb drzewa. Dlatego lepiej nie czekać z formowaniem korony, aż drzewo się rozrośnie, ale zacząć ją przycinać tuż po posadzeniu.

Autor: Jupiterimages

Co należy usuwać podczas cięcia drzew?

  • Pędy chore, suche, słabe lub uszkodzone. To potencjalne ogniska infekcji. Na nich mogą rozwinąć się choroby, które zaatakują inne, zdrowe części rośliny.
  • Pędy krzyżujące się. Niepotrzebnie zagęszczają i deformują koronę, sprawiają, że do jej wnętrza dociera mniej światła potrzebnego do prawidłowego rozwoju rośliny (na przykład intensywnego kwitnienia).
  • Odrosty pędowe. Są to pędy wybijające z podkładki, na której zaszczepiona jest szlachetna odmiana. Trzeba je usuwać możliwie jak najbliżej miejsca, z którego wyrastają. Odrosty można poznać po tym, że rosną intensywniej niż pędy odmiany szlachetnej i mają inne liście. Pozostawione na roślinie w krótkim czasie zagłuszyłyby szlachetną odmianę.
  • Odrosty korzeniowe. Wyrastają z korzeni niektórych roślin. Koniecznie trzeba je systematycznie usuwać, jeśli wyrastają z podkładki. Pozostawione - zagłuszą odmianę szlachetną.
  • Pędy konkurujące z przewodnikiem drzewa. Jeśli na drzewie wyrosną dwa (lub więcej) konkurencyjne przewodniki (czyli główne pnie), to wszystkie oprócz najsilniejszego trzeba wyciąć tuż przy jego nasadzie tak, by go nie uszkodzić.

Meszki: jak się ich pozbyć. Sposoby walki z muszkami

Małe muszki – meszki - atakują nas w ogrodzie i w domu, od rana do zmroku. Jak się przed nimi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Bielenie drzew – jak i kiedy to robić?

Bielenie drzew wykonuje się w najchłodniejszych miesiącach w roku – od nadejścia mrozów po...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.