| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Cięcie drzew. Dlaczego warto przycinać drzewa?

Cięcie drzew. Dlaczego warto przycinać drzewa?

Drzewa oprócz systematycznego podlewania i zasilania trzeba odpowiednio przycinać. Cięcie stymuluje wzrost. Na skutek usuwania wierzchołków pędów te położone niżej rosną intensywniej, co sprawia, że rośliny się zagęszczają.

Dlaczego warto ciąć drzewa?

Cięcie w pierwszych latach wzrostu ułatwia roślinom przyjęcie się. Jest też okazją do pierwszego, chyba najważniejszego formowania ich pokroju. Decyduje nie tylko o gęstości i kształcie korony, lecz także o późniejszej wytrzymałości rośliny na rozłamanie.

Młodym drzewom cięcie formujące pomaga utrzymać dobrze rozwinięty, silny szkielet i równomiernie rozmieszczone gałęzie. Systematyczne przycinanie roślin ogranicza ich wzrost, co jest niezwykle istotne na małych działkach.

Trzeba pamiętać, że starsze drzewa zwykle źle znoszą przycinanie grubych gałęzi. Zabliźnianie się ran o średnicy powyżej 10 cm może trwać dziesięć lat lub dłużej, a u niektórych gatunków drzew nie następuje nigdy (na przykład u orzecha i robinii, zwanej potocznie akacją). W miejscu cięcia rozwijają się mikroorganizmy powodujące rozkład drewna. Z czasem powstaje tam dziupla, a infekcja postępuje w głąb drzewa. Dlatego lepiej nie czekać z formowaniem korony, aż drzewo się rozrośnie, ale zacząć ją przycinać tuż po posadzeniu.

Autor: Jupiterimages

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co należy usuwać podczas cięcia drzew?

  • Pędy chore, suche, słabe lub uszkodzone. To potencjalne ogniska infekcji. Na nich mogą rozwinąć się choroby, które zaatakują inne, zdrowe części rośliny.
  • Pędy krzyżujące się. Niepotrzebnie zagęszczają i deformują koronę, sprawiają, że do jej wnętrza dociera mniej światła potrzebnego do prawidłowego rozwoju rośliny (na przykład intensywnego kwitnienia).
  • Odrosty pędowe. Są to pędy wybijające z podkładki, na której zaszczepiona jest szlachetna odmiana. Trzeba je usuwać możliwie jak najbliżej miejsca, z którego wyrastają. Odrosty można poznać po tym, że rosną intensywniej niż pędy odmiany szlachetnej i mają inne liście. Pozostawione na roślinie w krótkim czasie zagłuszyłyby szlachetną odmianę.
  • Odrosty korzeniowe. Wyrastają z korzeni niektórych roślin. Koniecznie trzeba je systematycznie usuwać, jeśli wyrastają z podkładki. Pozostawione - zagłuszą odmianę szlachetną.
  • Pędy konkurujące z przewodnikiem drzewa. Jeśli na drzewie wyrosną dwa (lub więcej) konkurencyjne przewodniki (czyli główne pnie), to wszystkie oprócz najsilniejszego trzeba wyciąć tuż przy jego nasadzie tak, by go nie uszkodzić.

Meszki - uciążliwe muszki. Sposób na meszki

Meszki to małe muszki, które atakują nas w ogrodzie i w domu, od rana do zmroku. Poznaj...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....