| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Ergonomia kuchni, czyli jak urządzić funkcjonalną kuchnię, zgodnie z zasadą trójkąta?

Ergonomia kuchni, czyli jak urządzić funkcjonalną kuchnię, zgodnie z zasadą trójkąta?

Funkcjonalna kuchnia to podstawa. To tu gotujemy, pieczemy, robimy kanapki i zmywamy. Ergonomia kuchni jest więc bardzo ważna, bo jak przy każdej pracy, tak i tutaj konieczne jest przestrzeganie określonych zasad. W kuchni dotyczą one ustawienia mebli kuchennych i sprzętu AGD. Przyda się więc dobry projekt kuchni.

Trójkąt roboczy w kuchni

Przygotowywanie potraw wymaga pewnych działań wykonanych w określonej kolejności. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika.

Taka kolejność czynności stała się podstawą do urządzienia wygodnej kuchni - wszystkie prace powinny ułożyć się w tak zwany trójkąt roboczy w kuchni. Wierzchołkami trójkąta są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Między nimi, a blatami roboczymi poruszamy się wielokrotnie podczas gotowania, więc nie powinny być one zbyt daleko od siebie. 

Nowoczesne kuchnie też wymagają planu

We współczesnych kuchniach stosuje się inne niż dotychczas rozwiązania przestrzenne.

  • Więcej sprzętów. Układ trzech urządzeń został rozszeżony. Lodówka jest uzupełniona o szafę - spiżarnię. Podział na strefę czystą i brudną powoduje, że obok zlewozmywaka do mycia naczyń, pojawia się drugi do mycia i płukania produktów. A potrawy na ciepło robi się w kilku miejscach: na płycie kuchennej, w piekarniku, w kuchence mikrofalowej.
  • Nowe potrawy. Coraz częściej korzysta się z gotowych potraw, podgrzewając je tylko lub opiekając. To zaburza utartą kolejność: droga do garnka nie wymaga korzystanie ze zlewozmywaka.
  • Kuchnia z wyspą. Do urządzeń na wyspie można podejść z kilku stron, pojawiła się zatem możliwość umieszczenia płyty kuchennej i zlewozmywaka bezpośrednio obok siebie.
  • Wszystko osobno. W nowoczesnych kuchniach zamiast połączonych szafkami i blatami urządzeń coraz częściej meble i sprzęty zostają oderwane od siebie. Tworzą wolno stojące stanowiska pracy - z płytą kuchenną, piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką, szafą - spiżarnią, blatami roboczymi usytuowanymi często na mobilnych stolikach i szafkach. W takiej kuchni strefy pracy również mogą być mobilne: zmieniać się w zależności od sytuacji i potrzeb.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marcin Czechowicz

Ze sklepu do lodówki, czyli strefa przechowywania żywności

W każdej kuchni powinien znaleźć się blat do wypakowywania produktów z siatek, a także miejsce do przygotowywania zimnych posiłków. Jeśli raz w tygodniu robi się zakupy, trzeba znacznie więcej miejsca na zapasy. Mogą to być szafki kuchenne, szafa lub spiżarnia w pobliżu kuchni, schowek w garażu, ale tylko jeśli znajduje się on blisko kuchni.

Jeśli często korzystamy z mrożonek, potrzebujemy dużej zamrażarki, jeśli z konserwowanych i gotowych dań w puszkach - dużej spiżarni bezpośrednio przy kuchni albo obszernych szafek, jeśli ze świeżych warzyw - chłodnej spiżarni.

Gotując obiad na kilka dni, trzeba pomyśleć o chłodnym miejscu na odstawienie dużego garnka z zupą czy z bigosem. Konieczna jest duża lodówka z odpowiednim rozstawem półek albo chłodna spiżarnia.

Autor: Piotr Mastalerz

Z lodówki pod wodę, czyli strefa mycia produktów

W zlewozmywaku myjemy i płuczemy produkty przed włożeniem ich do garnka. Ale korzystamy z niego również gdy potrzebujemy dostępu do wody: gdy napełniamy garnki, zmywamy, myjemy blaty. We współczesnej kuchni zlewozmywak jest wspomagany zmywarką do naczyń, a czasem i dodatkowym mniejszym zlewozmywakiem. Powinien on być umieszczony blisko głównej płaszczyzny roboczej, bo przygotowywanie potraw wymaga częstego mycia narzędzi kuchennych, desek do krojenia i naczyń.

Przynajmniej z jednej jego strony należy zostawić miejsce na odstawianie naczyń. Zmywarka odciąży zlewozmywak - można wtedy kupić mniejszy.
Zmywarkę umieszczamy w sąsiedztwie zlewozmywaka, ponieważ naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać.

Jeśli gotujemy w dużych garnkach, jedna komora powinna być na tyle duża, aby można było do niej wstawić największy z garnków. Zlewozmywak wyposażony w deskę do krojenia można też potraktować jako blat roboczy. Jest to wygodne rozwiązanie w niewielkiej kuchni.

Ze zlewozmywaka do garnka, czyli strefa gotowania i pieczenia

Coraz częściej montuje się płytę kuchenną i piekarnik osobno, a większość potraw podgrzewa w kuchence mikrofalowej. Wybierając miejsce na kuchenkę, trzeba pamiętać o możliwości zainstalowania wyciągu. Wokół kuchenki lub płyty kuchennej musi być miejsce na odstawianie garnków i talerzy z potrawami.

Umieszczenie piekarnika na wysokości oczu ułatwi jego obsługę. W wolnym miejscu pod płytą kuchenną można zrobić szufladę na garnki, patelnie, blachy do pieczenia. Jeśli często zdarza nam się wielkie gotowanie, robimy przetwory, wybierzmy płytę kuchenną szerszą niż standardowa.

Dostępne są płyty na sześć palników o szerokości 80-90 cm. Dla jednej czy dwóch osób ustawienie kuchenki w ciągu szafek pod ścianą będzie wystarczające. Na gotowanie wspólnie z rodziną lepsze będzie usytuowanie płyty na kuchennej wyspie lub półwyspie.

Pomiędzy wierzchołkami, czyli blaty robocze

Krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, ucieranie, obieranie - to podstawowe czynności wykonywane na blatach roboczych. Główny blat roboczy powinien mieć nie mniej niż 80 cm długości i znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem lub między zlewozmywakiem a lodówką. Ale blaty robocze służą również do innych celów: wypakowywania produktów, odstawiania gotowych potraw, odkładania naczyń.

W wielu kuchniach jako blaty robocze wykorzystuje się stoły, a także pomocnicze stoliki, często na kółkach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu. Szybka,...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu: poradnik. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu zabudowy i...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...