Zamrażarka: jaką kupić? Jak działają zamrażarki skrzyniowe i szufladowe
Zamrażarka wciąż cieszy się popularnością, mimo że mrożonki są dostępne w sklepach. Dlaczego? Bo zamrażając owoce czy warzywa samodzielnie wiemy skąd produkty pochodzą i jak były uprawiane. Jaką wybrać zamrażarkę?
Być może mieszczuchom wyda się to przesadą, ale jeśli ma się ogródek, a w nim grządki oraz owocowe krzaki i drzewka zmienia się punkt widzenia, bo „nie ma to, jak własne”. W swoim ogrodzie zwracamy szczególną uwagę na to, co, a zwłaszcza kiedy potrzebuje oprysków. Czasem, jeśli to możliwe, w ogóle chemii nie używamy, dlatego m.in. robimy własne mrożonki. A mrożenie to jeden ze zdrowszych sposobów konserwowania produktów spożywczych…
Ile zużywa prądu zamrażarka
Trzeba zaznaczyć, że zamrażarki - bez względu na typ - należą do urządzeń pracujących bez przerwy (wyłączamy je co najwyżej na mycie lub wtedy, gdy nic w nich akurat nie ma), dlatego w tym przypadku klasa energetyczna jest naprawdę ważna. To znaczy, że trzeba wybrać zamrażarkę, która wyróżnia się niskim zużyciem prądu. Im więcej plusów przy literze A, tym dany model zużywa mniej energii.
Średnie zużycie energii elektrycznej przez zamrażarkę to: 350 kWh - liczba osób w domu 2, 415 kWh - 3 osoby w domu, 420 kWh - 4 osoby w domu.
Warto też zwracać uwagę na poziom emitowanego hałasu, zwłaszcza gdy zamrażarka stoi w otwartej na salon kuchni, a nie w piwnicy (dla przykładu 50 dB, to spokojna rozmowa dwóch osób). W sprzedaży dostępne są dwa zasadnicze typy zamrażarek, różniące się budową. Dobrze jest pamiętać, że biorąc pod uwagę typ urządzenia oraz jego wymiary, trzeba dowiedzieć się jakie wymagania odnośnie montażu – odstęp od innych urządzeń oraz ścian – stawia producent.
Jak długo w zamrażarce?
> chleb - do 2 miesięcy
> podroby – do 2 miesięcy
> dania gotowane - do 3 miesięcy
> drób – do 3 miesięcy
> mielone – do 3 miesięcy
> wieprzowina - do 6 miesięcy
> cielęcina - do 8 miesięcy
> baranina – do 9 miesięcy
> wołowina – do 10 miesięcy
> owoce, warzywa – do 10 miesięcy
> dziczyzna – do ok. 12 miesięcy
Nie mroź warzyw kapustnych, bo stracą wszystkie swoje walory!
Zamrażarka szufladowa
Jak sama nazwa wskazuje w takiej zamrażarce produkty układa się w wysuwanych szufladach - ich liczba w zależności od modelu to 3 do 10. Szuflady można swobodnie wysunąć niemal całkowicie, ale robi się to w momencie mycia, tak naprawdę nie należy szuflad wyjmować. Mogą być zamrażarki szufladowe do zabudowy, a także wolnostojące (po zestawieniu z chłodziarką o identycznych gabarytach mogą tworzyć zestaw side by side). Są łatwe w obsłudze, bo po otwarciu od razu widać, gdzie dane produkty się znajdują, zwłaszcza gdy je opiszemy.
Zamrażarka szufladowa wolno stojąca ma zwykle 50-80 cm głębokości, 48-70 cm szerokości oraz wysokość od 83 nawet do ok. 200 cm. Z kolei w modelach do zabudowy głębokość to ok. 55 cm, szerokość wynosi 54-60 cm, zaś wysokość waha się od 70-180 cm. Pojemność zamrażarek szufladowych wiąże się z liczbą szuflad oraz gabarytami. I waha się między 100 a 400 l. Niektóre modele idealnie mieszczą się pod blatem kuchennym.
Autor: materiały prasowe
Bosch GIV11AF30, szufladowa, klasa energetyczna A++, pojemność 72 l, wymiary 71,2x55,8x54,5 cm, LowFrost - znaczne ograniczenie oblodzenia, zdolność zamrażania 8 kg/24 godz., zdolność przechowywania 21 godz., elektroniczna regulacja temperatury, wyświetlacz LED, supermrożenie z automatycznym wyłączeniem, alarm akustyczny i optyczny wzrostu temperatury, 3 szuflady na mrożonki, poziom hałasu 36 dB, cena ok. 2000 zł
Zamrażarka skrzyniowa
I znowu trzeba odwołać się do nazwy – zamrażarki skrzyniowe otwierane są od góry (nie można zatem wstawić ich pod blat) niczym skrzynia, a produkty układa się w specjalnych drucianych koszach. Najczęściej są to dwie, trzy sztuki, ale może być ich więcej. Oprócz koszy w zamrażarkach tego typu, zależnie od producenta, można też znaleźć oddzielne przedziały na lód z małą szufladą przeznaczoną dla przechowywania pojemników czy torebek. Mogą one być także wykorzystywane do szybkiego zamrażania delikatnych owoców.
Przeczytaj też:
Powierzchnia użytkowa zamrażarek skrzyniowych jest duża, bo nie ograniczają jej szuflady, można włożyć do niej całego indyka czy duży kawałek mięsa, ale nieco trudniej dostać się do produktów znajdujących się na samym dnie, najlepiej jest wyjąć cały kosz…
Wymiary zamrażarek skrzyniowych: głębokość od 50 do 80 cm, szerokość od 50 nawet do 170 cm i wysokość od 80 do ok. 95 cm. Zależnie od wielkości ich pojemność wynosi średnio od 200 do 400 l.
I zamrażarki szufladowe, i skrzyniowe osiągają zazwyczaj temperatury od -26 do -32ºC.
Jaką kupić zamrażarkę: udogodnienia i przydatne funkcje
Prezentujemy te funkcje zamrażarek, które są najczęściej spotykane w różnych modelach urządzeń.
Sygnał wzrostu temperatury – w przypadku zamrażarek jest niezwykle istotny, gdyż informuje dźwiękiem i lub światełkiem (lub i tak, i tak), że temperatura w komorze nadmiernie się podnosi, co może zaszkodzić produktom, może też świadczyć o jakiejś awarii.
Ochrona przed bakteriami – bardzo ważne, gdy przechowujemy artykuły spożywcze, bo drobnoustroje mogą się pojawić nawet w niskich temperaturach - może to zatem być specjalna antybakteryjna uszczelka, filtr lub inne rozwiązanie zaproponowane przez producenta zamrażarki.
Uchwyty i kółka – usprawniają otwieranie zamrażarek, zwłaszcza skrzyniowych oraz przesuwanie ich, przy czym istotne są hamulce, które „nie pozwolą” przesuwać się urządzeniu bez potrzeby.
Prowadnice teleskopowe – usprawniają wysuwanie produktów z zamrażarki.
Zdolność zamrażania – ważna informacja dla tych, którzy robią mrożonki samodzielnie, parametr ten określa się w kilogramach na dobę, czyli ile produktów jest urządzenie w stanie zamrozić w ciągu doby.
Zdolność przechowywania – bywają awarie prądu, zdarzają się również uszkodzenia samych urządzeń, dlatego też informacja o tym, jak długo zamrażarka utrzyma odpowiednią temperaturę jest bardzo ważna. I tak w zamrażarkach skrzyniowych zdolność przechowywania wynosi aż ok. 80 godzin, a w przypadku szufladowych jest to ok. 45 godzin, wszystko zależy od modelu, klasy szczelności, pojemności oraz izolacji.
Kostkarki do lodu – mają je niektóre zamrażarki.
NoFrost – wprawdzie nazwy (czy nawet pisownia) mogą się nieco różnić zależnie od producenta chodzi o to, że produkty nie pokrywają się szronem (nie osadza się też on na ściankach) i nie sklejają się ze sobą. Łatwiej je utrzymać w czystości.
Automatyczne rozmrażanie – czyli urządzenia rozmrażają się same, to ważne, gdy chcemy je umyć, a wiąże się z funkcją NoFrost.
Oświetlenie – w przypadku zamrażarek skrzyniowych znajduje się ono w pokrywie, a szufladowe (zwłaszcza wyższe) mogą je mieć w suficie, na bokach lub drzwiach i są to przeważnie energooszczędne LED-y, które, co ważne, nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki, więc nie podnoszą temperatury w komorach.
Wyświetlacz – najczęściej znajduje się wewnątrz urządzenia i pokazuje stan temperatury w komorze.
Naklejka termiczna – dołączają ją niektórzy producenci, pozwala ona sprawdzić czy temperatura w komorze zamrażarki jest optymalna – w tym celu może, np. zmienić kolor.
Jak myć zamrażarkę
Bez względu na to czy jest to zamrażarka nowej generacji (nie pojawia się w niej szron) czy starszej (szron może osadzać się na ściankach) trzeba ją umyć, zaleceń w tej kwestii trzeba szukać w instrukcji. Najpierw wyłączamy urządzenie z zasilania energią elektryczną – to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Zamrażarki, które rozmrażają się samodzielnie nie przysparzają problemów, bo wystarczy je opróżnić i umyć wodą z delikatnym środkiem do naczyń i ściereczką lub używając specjalnego to tego preparatu. Gdy na ściankach jest szron, powinien sam się rozpuścić - wstawianie naczyń z gorącą wodą nie jest wskazane. Po umyciu zamrażarkę trzeba dokładnie osuszyć i przewietrzyć, dopiero potem można włożyć produkty.
Mrożenie produktów: tych zasad przestrzegaj
- Nie można, ze względów zdrowotnych, zamrażać ponownie rozmrożonych, nawet częściowo produktów spożywczych.
- Warzywa, owoce, krewetki czy pierogi warto jest zamrażać na tacce do szybkiego mrożenia (nie skleją się) i w miejscach wskazanych przez producenta (tam, gdzie jest najniższa temperatura), a po zamrożeniu można je włożyć do odpowiedniej szuflady lub kosza.
- Warzywa twarde (np. marchewka) zachowają wartości, zwłaszcza kolor i aromat, jeśli przed zamrożeniem je zblanszujemy.
- Po włożeniu produktów do zamrażania dobrze jest włączyć funkcję szybkiego mrożenia. Po ok. 5 godzinach zamrożą się bez utraty witamin i smaku. Najlepiej włączyć tę funkcję na 2-3 godziny przed dużymi zakupami, które mają trafić do zamrażarki.
Przeczytaj też:
- Kupując mrożonki dobrze jest zaopatrzyć się w torbę termiczną (szybko się nie rozmrożą), a po powrocie do domu niezwłocznie włożyć je do komory mrożenia.
- Różne produkty mają określony czas przechowywania w postaci zamrożonej, po nim mogą stracić swoje wartości, smak, a nawet zaszkodzić!
Polecany artykuł: