Wybieramy winiarkę. Jaka chłodziarka do wina będzie najlepsza?

2019-07-22 11:05

Czy warto kupić chłodziarkę do wina? Miłośnicy wina wiedzą, że to dość kapryśny trunek - „lubi” odpowiednią temperaturę oraz „spokój” – a więc woli leżeć czekając na degustację, niż stać w szafce, czy w zwykłej lodówce.

Chłodziarki do wina WCB1K54B24.1 firmy Amica
Autor: materiały prasowe Amica Oto bardzo cicho pracująca (emituje zaledwie 39 dB) winiarka – model „WCB1K54B241H” firmy Amica do zabudowy o szerokości 59 cm. Pomieści w komorze aż 24 butelki wina. Urządzenie z oświetleniem LED, które nie emituje ciepła mającego wpływ na jakość przechowywanego trunku

Smak wina zależy nie tylko od tego, z jakiego szczepu czy regionu pochodzi, ale od odpowiedniej temperatury, wilgotności czy kontaktu z korkiem. Komfort odpowiedniego przechowywania wina w domowych warunkach gwarantują chłodziarki do wina, popularnie zwane winiarkami. W zwykłej lodówce za sprawą kilku czynników, zwłaszcza częstego otwierania, dochodzi do wahań temperatury. Ponieważ przechowujemy wiele artykułów, które muszą leżeć płasko na półce, butelki stawiamy zazwyczaj na drzwiach. Wówczas wino nie leżakuje, a korek nie jest w nim zanurzony, co przeszkadza dojrzewaniu. Dodatkowo negatywny wpływ na wino może mieć dostęp światła, zwłaszcza promieniowania UV. Kiedy wino w lodówce przechowywane jest dłużej, wręcz profanujemy jego smak, bo przenikają do niego – nawet jeśli nie było jeszcze otwierane – niepożądane zapachy.

Jeśli zatem ktoś kupuje wino, a nie ma piwniczki, może sprawić sobie winiarkę i w niej przechowywać butelki bez obaw, że trunek szybko się zepsuje, a wino „potrafi” się zepsuć. Winiarka wcale nie musi być dodatkowym meblem, który zajmie miejsce sprzętom bardziej potrzebnym w domu, bo do wyboru są modele zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy, malutkie choćby na trzy butelki, a nawet jedną butelkę i całkiem duże mieszczące kilkadziesiąt butelek. Problem miejsca zatem nie jest istotny. W winiarce przechowujemy tylko specjalnie dedykowane do niej butelki. Niezbędną dla szlachetnych trunków stałą wilgotność pomaga utrzymać pojemnik z wodą, dużo rzadsze otwieranie niż w przypadku lodówki oszczędza winu niepożądanego światła, a szyba anty-UV ogranicza niekorzystne promieniowanie. Wino z winiarki zachowuje optymalny bukiet zapachowy oraz smak, a butelki leżakują w optymalnych warunkach.

Winiarki, czyli po prostu domowe piwniczki na wino, gwarantują właściwą temperaturę, wilgotność i czystość powietrza, oświetlenie oraz odpowiednią pozycję do leżakowania butelek.

Zalety chłodziarek do wina

Urządzenia służą do dłuższego przechowywania różnych rodzajów win. Zazwyczaj mają przeszklone drzwi, co ułatwia wyszukanie odpowiedniej butelki, ale nie to jest najistotniejsze. Przede wszystkim zachowują odpowiednią dla danego gatunku wina temperaturę (mogą mieć lub nie wydzielone strefy temperatury), wilgotność powietrza, a filtr UV, chroni zawartość butelek przed szkodliwym działaniem światła. W chłodziarkach do wina montowane są nawet zabezpieczenia antywibracyjne, chroniące przed wstrząsami. Nowością jest automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi (domkną się delikatnie same, gdy o tym zapomnimy).

Chłodziarka do wina półki
Autor: materiały prasowe Amica Drewniane półki niwelują szkodliwe dla wina wibracje

Chłodziarka do wina jednostrefowa

W tego typu chłodziarkach do wina nie ma wydzielonych stref temperatury, działają na zasadzie grawitacji i tak też chłodzą przechowywane w nich butelki. Ja wiadomo zimne powietrze gromadzi się na dole, a ciepłe unosi się do góry. Zatem te gatunki, które potrzebują niższej temperatury (np. wino białe, różowe) powinno się przechowywać, układając butelki na dole, zaś te, które wolą więcej ciepła (np. dojrzałe wino czerwone) – na górze. Temperaturę wewnątrz chłodziarki można regulować, gdy np. z jakiegoś powodu nadmiernie się podniesie lub nazbyt spadnie w całej komorze.

Chłodziarka do wina z wydzielonymi strefami

W tym przypadku winiarka może mieć dwie, a nawet trzy strefy, a każda z nich ma niezależną regulację temperatury. Pozwala to na przechowywanie różnych gatunków win, podczas gdy w jednostrefowych co najwyżej dwa rodzaje.

Przechowywanie wina: nie tylko temperatura

To, co dla wina się liczy, to również optymalna wilgotność powietrza znajdującego się wewnątrz chłodziarki. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wina leżąc tu na specjalnych półkach, także „oddychają”. Powietrze przepływa przez korek, który nie może być ani za mokry, ani zbyt suchy. I tę właściwą wilgotność, gwarantują właśnie winiarki, przez co przyczyniają się do także dojrzewania wina.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć, że urządzenia mają funkcję regulacji wilgotności, a niektóre wyposażane są w specjalne nawilżacze. W niektórych modelach za odpowiednią wilgotność odpowiadają kamienie z lawy, które polane wodą utrzymują odpowiedni poziom stężenia wody w powietrzu. Dla zwiększenia komfortu nowe modele lodówki do wina wyposażane są także w systemy filtracji powietrza (np. filtry węglowe), które odpowiadają za jakość powietrza. Szkło w drzwiach ma filtr UV, zabezpieczający wino przed szkodliwym wpływem promieni.

Warto wiedzieć
Wino temperatura

Autor: Kalbar

Najlepsza temperatura dla wina

Zgodnie z tym, co podaje literatura temperatura wina markowego powinna się wahać w granicach 4-18ºC, przy czym dla:
> wina czerwonego 14-16°C, dojrzałego 15-18°C
> wina czerwonego lekkiego (młodego) 12-14°C
> wina białego wytrawnego 8-12°C
> wina różowego 10-12°C
> wina musującego 7-8°C
> wina likierowego 6°C

Wielkość winiarki zależy od butelek

Pojemność winiarki określa się, podając liczbę butelek, które mieszczą się wewnątrz. Wprawdzie butelki mogą mieć różne pojemności, ale najpopularniejsza z nich wynosi 0,75 l (tzw. butelka bordeaux), więc stała się ona uniwersalną „jednostką” w chłodziarkach. Winiarka może być zatem tylko na jedną, czy trzy butelki oraz taka, w której zmieści się ich kilkanaście, kilkadziesiąt albo jeszcze więcej.

Wyposażenie chłodziarki do wina i zabezpieczenia

Istotne jest oświetlenie w chłodziarkach do wina, gdyż pozwala rozświetlić komorę, by wyszukać konkretną butelkę, ale też same zbiory. LED-owe jest bezpieczniejsze dla wina niż tradycyjne żarówki, gdyż nie emituje tyle ciepła i trunek się nie podgrzewa, obniża też koszty eksploatacji. Najnowsze modele chłodziarek do wina mają również profesjonalne wyświetlacze, które dzięki elektronicznemu sterowaniu ułatwiają regulację temperatury, jak i inne parametry pracy winiarki.

Półki w chłodziarkach do wina, na których kładzie się butelki mogą być z tworzywa lub egzotycznych gatunków drewna. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane drewno absorbuje wilgoć i niweluje szkodliwe dla wina wibracje. Bywają półki uchylne, które pozwalają na dopasowanie do wielkości butelek, niektóre skonstruowane są tak, aby można było butelki postawić, co pozwala na przechowywanie wina otwartego. Na uwagę zasługuje zabezpieczenie przed dziećmi, gdyż chroni przed niepożądaną regulacją parametrów oraz przed otwieraniem drzwi.

Ceny chłodziarek do wina

Cena chłodziarki do wina zależy od jej wyposażenia, liczby stref temperatury oraz od tego na jaką liczbę butelek jest przewidziana, a także od producenta. Zaczynają się od ok. 400 zł, a mogą osiągać ceny do ok. 10 000 zł i  więcej.

Warto wiedzieć
wino

Autor: Kalbar

Jakie wino do jakiej potrawy

> białe wytrawne (kwaśniejsze) – serwuje się zwykle przed posiłkiem
> białe i różowe (wytrawne, mniej kwaśne) – do białych mięs, wędlin, serów, ryb
> białe półwytrawne – podaje się do cielęciny, drobiu, pasztetów, ryb, makaronów
> różowe półsłodkie – najlepsze do deserów
> wino czerwone młode – przed posiłkami
> czerwone lekkie – smakują z czerwonym mięsem, wędlinami, serami, z rybami
> czerwone dojrzałe – komponują się z czerwonym mięsem oraz dziczyzną

QUIZ: Winogrona - wino, rodzynki czy olej?

Pytanie 1 z 9
Skąd pierwotnie pochodzi winorośl?
Winogrona