| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Jak urządzić kuchnię wygodną i praktyczną? Zasady aranżacji kuchni

Jak urządzić kuchnię wygodną i praktyczną? Zasady aranżacji kuchni

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię, by była wygodna i praktyczna, wcale nie jest łatwa. Warto jednak poznać wskazówki dotyczące funkcjonalnej aranżacji kuchni, gdyż wszystkie kuchenne czynności - gotowanie, zmywanie, przygotowywanie przetworów - mogą być lżejsze i sprawiać więcej radości, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana.

1. Dopasuj układ zabudowy do kształtu i wielkości kuchni

Kuchnie mogą być rozplanowane w różnych układach. Zastanów się, który z nich pasuje najlepiej do kształtu twojej kuchni i jakie są jego wady i zalety. Najkorzystniej będzie, gdy droga, którą pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką, ułoży się w kształt trójkąta. Najlepiej, jeśli odległości te będą miały:

 • od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm;
 • od zlewozmywaka do kuchenki 120-210 cm (w małych kuchniach może to być 90 cm);
 • od lodówki do kuchenki 120-270 cm.

W najwęższych kuchniach (o szer. 180 cm) sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Często pojawia się też w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię, z reguły mających tylko jedną ścianę, wzdłuż której można ustawić meble. To najprostsze rozwiązanie, ale i najmniej ergonomiczne. Przy takim ustawieniu nie da się zastosować zasady trójkąta, ale właściwa kolejność sprzętów i odpowiednie odległości między nimi ułatwią pracę.

W takiej kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery L. Jej krótsze ramię będzie miało 120 cm. Oczywiście zabudowa tego typu znacznie lepiej będzie się prezentowała w szerszej kuchni – blisko 260 cm (z krótszym ramieniem 200 cm). Minusem tego typu zabudowy są dość duże odległości między sprzętami.

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

2. Dobierzmy kuchenne urządzenia do potrzeb rodziny

 • Lodówka – jej wielkość powinna zależeć od liczebności rodziny, częstotliwości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia i tego, na ile dni gotujemy posiłki. Jeżeli rzadko robimy duże zakupy albo przygotowujemy posiłki na zapas, będzie nam potrzebna duża lodówka. Większa jej pojemność przyda się osobom, które lubią robić przyjęcia.
 • Płyta grzejna – jej szerokość i liczbę palników należy dostosować do liczby garnków, które jednocześnie wykorzystujemy. Istotne jest też, czy gotuje jedna, czy więcej osób. Gdy gotowanie jest czynnością rodzinną, lepiej zdecydować się na szerszą płytę (szer. 80 cm) i umieścić ją na wyspie lub półwyspie, gwarantując dostęp do niej kilku osobom.
 • Piekarnik – trudno wyobrazić sobie bez niego dobrze wyposażoną kuchnię. Nawet jeśli pieczemy sporadycznie, nie warto z niego rezygnować. Najwygodniej będzie z niego korzystać, gdy znajdzie się powyżej wysokości klatki piersiowej.
 • Okap kuchenny – umieszczony nad kuchenką czy płytą grzejną powinien być od niej szerszy. Jego dolna krawędź powinna się znajdować co najmniej 65 cm nad kuchenką. Większość okapów może pracować w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacz) lub otwartym (jako wyciąg). Efektywniejszy i bardziej wydajny jest tryb otwarty.
 • Zmywarka – warto na nią znaleźć miejsce nawet w małej kuchni. Dlaczego? Oszczędza nie tylko wodę i energię, ale także czas. Szacuje się, że dzięki niej można zaoszczędzić aż 30 min dziennie, czyli 8 dni w ciągu roku. Wybierając zmywarkę, należy się kierować zasadą dobrania urządzenia do ilości naczyń zmywanych na co dzień. Pamiętaj, że przed zmywarką trzeba zostawić minimum 1 m wolnego miejsca, żeby ją wygodnie otwierać.

3. Zadbaj o ergonomię w kuchni

Poziom blatów powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika. Aby ustalić, jaki jest optymalny, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Zalecane wysokości blatów w kuchni mogą się znacznie różnić, np. dla osoby o wzroście 160 cm blat powinien znajdować się 90 cm od podłogi, a dla tej mierzącej 185 cm – 105 cm. Poza tym często w jednej w kuchni pracują zarówno osoby niskie, jak i wysokie. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak poszukać kompromisowego złotego środka.

Funkcjonalne zorganizowanie szafek często przesądza o tym, czy kuchnia jest wygodna, czy nie. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w szafkach dolnych. Wymagają bowiem pochylania się, klękania, trudno wyjmować z nich rzeczy znajdujące się głębiej. Zamiast nich lepiej zamontować szuflady, które gwarantują wygodny wgląd do środka i łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

Warto wybrać szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania. Zawczasu należy ustalić też funkcje poszczególnych szuflad. To pozwoli dobrać do nich podziałki, wkłady, zawieszki i inne udogodnienia do segregowania zawartości. Pomogą nam one utrzymać porządek i znacznie ułatwią pracę.

Ważne jest też zaplanowanie racjonalnego rozmieszczenia produktów według zasady: te częściej używane niżej, te rzadziej – wyżej. Często wyjmowane produkty powinny być w łatwo dostępnych szufladach – bezpośrednio pod blatem lub na najniższym poziomie szafek wiszących, a rzeczy, po które sięgamy sporadycznie – na najwyższym poziomie szafki górnej lub na najniższym poziomie szafki dolnej.

WARTO WIEDZIEĆ

Zasady dotyczące oświetlenia w kuchni

 • Punkty świetlne muszą doświetlać miejsca, w których pracujemy najczęściej, czyli blat roboczy, zlew i płytę grzejną. W tej roli dobrze sprawdzą się świetlówki albo halogeny.
 • Jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących, na ścianie nad blatem kuchennym można przymocować kinkiety.
 • Kuchnia powinna mieć również oświetlenie centralne – pośrodku pomieszczenia lub nad stołem.

 

Czerwona kuchnia - ogniste ściany, meble kuchenne i dodatki. Galeria zdjęć kuchni w czerwieni

Czerwona kuchnia to doskonały pomysł dla osób z ognistym temperamentem. Aranżacja kuchni z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienki model 2013. Zobacz łazienki na Forum...

Normal 0 21 Oto łazienki, jakie pokazali w tym roku Forumowicze z Forum MURATORA. Zapraszamy do zabawy:...

Kuchnia w nowej odsłonie. Pomysł na szybki remont...

Zastanawiasz się, jak odnowić kuchnię za niewielkie pieniądze? Obejrzyj film z szybkiej, a przy tym...

Mozaika, drewno i stal w jednej kuchni? Dlaczego...

Połączenie tak wielu faktur mogłoby okazać się katastrofą, ale nie w tym przypadku. Zobacz jak powstała...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Funkcjonalna i nowoczesna kuchnia. Zasady...

Wykończenie kuchni, podobnie jak jej aranżacja, nie może być wynikiem spontanicznych decyzji. Jeśli chcesz...