Jak urządzić małą kuchnię? Inspiracje aranżacji kuchennych
Mała kuchnia i nasze inspiracje. Przedstawiamy, jak wygodnie urządzić małą kuchnię, choć czasami trzeba się jednak nagimnastykować. Efekt może być zdumiewający. Aranżacja małej kuchni może być bowiem bardzo wygodna i ładna. Jakich reguł przestrzegać?
Jeśli zabierasz się właśnie za urządzanie małej kuchni, weź pod uwagę kilka praktycznych zasad dotyczących wyboru mebli, kolorystyki i sprzętu AGD. Chodzi o to, aby użyte materiały i kolorystyka w jak najmniejszym stopniu ograniczały przestrzeń. Na metraż kuchni często nie mamy wpływu, ale możemy mu optycznie pomóc i powiększyć.
Zobacz galerię zdjęć: Mała kuchnia - inspiracje
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska; stylizacja: Maria Szymanska
Ta kuchnia nie jest duża, ale dzięki jasnym barwom i funkcjonalnym szafkom jest efekt!
Inspiracje: Kolory w małej kuchni
Dzięki kilku kolorystycznym trikom kuchnia wyda się większa niż w rzeczywistości. Ściany pomaluj na jasne kolory - stworzysz iluzję większej przestrzeni, Wyeksponowanie jednej ściany poprzez nadanie jej bardziej zdecydowanego koloru sprawi, że kuchnia nabierze głębi.
W małej kuchni warto pomalować listwy podłogowe na jaśniejszy kolor niż ściany. Złudzenie większej przestrzeni uzyskasz dzięki wybraniu jasnego materiału na podłogę.
Mała kuchnia: nie za dużo dodatków
Pamiętaj, że w małej kuchni dużo dodatków i dekoracji to nie najlepszy pomysł i to z kilku względów. Dodatki sprawią, że kuchnia będzie się wydawała ciasna, a poza tym łatwo się zabrudzą. Staraj się też ukryć sprzęty kuchenne w szafkach, tak aby na blacie było jak najmniej rzeczy. Dzięki temu nie będzie w kuchni złudzenia bałaganu.
Polecany artykuł:
Meble kuchenne w małej kuchni
W małej kuchni warto wydzielić strefy na przygotowanie posiłków, zmywanie i przechowywanie naczyń oraz produktów.
Ważny jest dobór mebli. Sprawdzą się wszelkie przeszklenia, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto zainstalować duży, przynajmniej 80-centymetrowy blat kuchenny i zrezygnować z otwieranych skrzydłowo drzwiczek na rzecz osłon przesuwnych, rolet i żaluzji. W pasie pod ścianą będzie można wtedy umieścić schowki na łyżki, noże i pozostałe przyrządy kuchenne. Sprawdzą się także szafki i stoliki na kółkach oraz półki nad blatem, w których przechowywać będziemy drobne sprzęty niezbędne przy pracach kuchennych. Szafki najlepiej bezuchwytowe albo z dyskretnymi uchwytami.
Sprzęt AGD
Kuchnia nie obejdzie się bez zlewu, piekarnika czy lodówki. W malej kuchni czasami trzeba pójśc na kompromis. Jeżeli kupujesz zmywarkę, pomyśl raczej o zlewie jednokomorowym – dzięki temu zaoszczędzisz miejsce. Jeśli rzadko mrozisz owoce, wystarczy lodówka z małym zamrażalnikiem. Zastanów się też nad kupnem urządzeń wielofunkcyjnych, np. piekarnika mającego funkcję mikrofalówki. W małej kuchni sprawdzi się też okap teleskopowy (wysuwany) lub okap do zabudowy.
Oświetlenie małej kuchni
Okno w małej kuchni to skarb. Dzięki niemu w kuchni będzie jaśniej i przestronniej. Dlatego jeżeli masz widną kuchnię, nie rezygnuj z tego przywileju – nie zasłaniaj go. Zwróć też uwagą na oświetlenie sztuczne. Oprócz głównego, dającego silne, jasne światło, zainstaluj także lampy halogenowe nad blatem.
Przeczytaj też: Okno w kuchni. 5 pomysłów na okna kuchenne>>>
Polecany artykuł: