5 błędów przy urządzaniu kuchni: uniknij ich na etapie planowania!

2020-01-24 7:41 Materiał sponsorowany BLUM
Wygodna kuchnia - BLUM
Autor: BLUM

Etap planowania kuchni bywa prawdziwym wyzwaniem! Często skupiamy się na wyborze właściwych kolorów i materiałów na blaty i fronty, zapominając o najważniejszym - funkcjonalności i wygodzie. Zanim kuchnia powstanie, warto zadać sobie pytanie - jak będziemy korzystać z tej przestrzeni?

Błąd 1: za niski blat roboczy

Przygotowanie posiłków bywa czasochłonne, jeżeli w trakcie zaczynamy czuć dyskomfort związany z kręgosłupem, jedną z przyczyn może być za niski blat roboczy. Najczęściej spotykana wysokość to 86 cm, co dla większości osób przygotowujących posiłki bywa niewygodne.

Rozwiązanie. Już na etapie planowania dostosujmy wysokość blatu do osoby, która najczęściej przygotowuje posiłki. Jak ją wyznaczyć? Wystarczy odjąć 15 cm od wysokości, na której domowy szef kuchni ma zgięcie w łokciu. To wyznaczy nam odpowiednią wysokość. Jeżeli w domu gotuje więcej osób, trzeba znaleźć kompromis, np. dodając parę centymetrów do blatu niższej osoby. Można też pokusić się o wyspę, która będzie o kilka centymetrów wyższa lub niższa od blatu roboczego.

Urządzenie kuchni - BLUM
Autor: BLUM

Błąd 2: niewykorzystana przestrzeń użytkowa

Kuchnia to często największy wydatek w domowym budżecie, dlatego musi wyglądać! Oczywiście wszyscy to wiedzą. Jednak jeśli za eleganckimi frontami nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni użytkowej, to z czasem na naszych wyszukanych blatach zaczną gromadzić się rzeczy, które powinny znaleźć się w szafkach. To typowa sytuacja w pięknych, ale niewielkich kuchniach, gdzie miejsce przeznaczone na przechowywanie nie zostało dopasowane do potrzeb właścicieli.

Rozwiązanie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile dodatkowej przestrzeni użytkowej jesteśmy w stanie wygospodarować stosując odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest SPACE STEP, czyli szuflada i podest w jednym, które można umieścić w cokole. Sprawdzi się idealnie na rzadziej używane przedmioty oraz pozwoli z łatwością sięgnąć do wyższych półek szafki górnej.

Wygodna kuchnia - BLUM
Autor: BLUM

Błąd 3: wyspa za blisko drugiego rzędu szafek

Wyspa bywa coraz większym obiektem pożądania. Jej wykorzystaniu sprzyja połączenie salonu z kuchnią. Niestety, to marzenie może okazać się naszym codziennym koszmarem, gdy odległość od drugiego rzędu szafek będzie za mała.

Rozwiązanie. Jeżeli chcemy zachować komfort pracy dwóch osób w kuchni, wyspa powinna być oddalona o co najmniej 120 cm od drugiego rzędu. Jest to szczególnie istotne, gdy szuflady z naczyniami i zmywarka występują naprzeciwko siebie. W innych wypadkach warto zachować nie mniej niż 100 cm odległości.

Wygodna kuchnia - BLUM
Autor: BLUM

Błąd 4: podukty spożywcze przechowywane w wielu miejscach

Kiedy wracamy z zakupów, rozpakowujemy produkty i segregujemy je. Te, które wymagają chłodzenia trafiają do lodówki i zamrażarki - logiczne. Pozostałe trafiają najczęściej do kilku różnych szafek dolnych i górnych, co utrudnia późniejsze szybkie przygotowanie posiłku. 

Rozwiązanie. Butelki z wodą, napoje, makarony, produkty sypkie jak kasza i ryż oraz wiele innych - wszystkie wymienione można umieścić w jednym miejscu i przejrzyście posegregować. Wystarczy wygospodarować obok lodówki miejsce na szafę cargo SPACE TOWER. Dzięki osobno i w pełni wysuwanym szufladom, mamy wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych artykułów. Szerokość szafy, jak i liczbę szuflad można dopasować do własnych potrzeb.

Wygodna kuchnia - BLUM
Autor: BLUM

Błąd 5: zmywarka za daleko od zlewu i szuflady na naczynia

Rozdzielenie od siebie zmywarki oraz zlewu to sposób na ekspresowo zachlapaną podłogę. Z kolei zbyt duża odległość zmywarki od szuflady na naczynia to niepotrzebne podróże po kuchni w towarzystwie talerzy.

Rozwiązanie. Ustawienie zmywarki i zlewu obok siebie w jednej linii – na jednej ścianie lub w ramach wyspy (jak na zdjęciu poniżej) – pozwala szybko uporać się z resztkami jedzenia, płukaniem talerzy w zlewie i ich wkładaniem do zmywarki. Jeżeli w pobliżu zmywarki zaplanujemy szufladę na naczynia, ułatwimy sobie kolejną czynność, która zwiększy ergonomiczność naszej kuchni.

Wygodna kuchnia - BLUM
Autor: BLUM
Sprawdź swoją kuchnię!
Wygodna kuchnia - BLUM

Autor: BLUM

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasza kuchnia będzie funkcjonalna jeszcze przed jej powstaniem, możemy to zrobić – i to całkowicie bezpłatnie! W ramach Jazdy Próbnej Kuchni, doradcy firmy Blum oraz centrów DYNAMIC SPACE podpowiedzą, jakie rozwiązania sprawdzą się w konkretnym projekcie kuchennym. Każde ustawienie kuchni będzie można przetestować dzięki ruchomym szafkom w skali 1:1.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Andrzej Jan Misiak
|

w kuchni wysokosc blatu jest stosowana h=91,5 cm /3'/, poniewaz wysokosc wszystkich urzadzen typu zmywarki czy lodowki pod blat sa h=85 cm z mozliwoscia drobnej regulacji gora-dol i dodajemy grubosc blatu /moze byc rozna /1 1/4", 1 1/2", 2"/ co wynika z grubosci plyt produkowanych, a wszystko to wynika z prporcji czlowieka