5 błędów przy urządzaniu kuchni: uniknij ich na etapie planowania!

2020-01-24 7:41

Etap planowania kuchni bywa prawdziwym wyzwaniem. Często skupiamy się na wyborze właściwych kolorów i materiałów na blaty i fronty, zapominając o najważniejszym - funkcjonalności i wygodzie. Zanim kuchnia powstanie, warto zadać sobie pytanie - jak będziemy korzystać z tej przestrzeni? Oto lista 5 błędów popełnianych przy urządzaniu kuchni.

Kuchnia modna i wygodna
Autor: Marcin Grabowiecki Ustawiając szafki i urządzenia w jednym rzędzie, warto zastosować wygodną kolejność: lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Urządzenia powinny być rozdzielone blatami

Kuchnia modna i wygodna to marzenie każdego z nas. Idealna kuchnia powinna być dopasowana do naszych potrzeb i stylu życia, abyśmy mogli czerpać przyjemność z jej użytkowania. W dobrze urządzonej kuchni bez trudu pomieścimy wszystkie urządzenia, przygotujemy posiłki, nie przemierzając przy tym zbędnych kilometrów. Warto więc urządzić ją tak, aby uniknąć błędów, które w późniejszym czasie będą przeszkadzały w jej codziennym użytkowaniu. Poniżej 5 najczęściej pojawiających się błędów. 

Nowoczesna kuchnia: mechanizmy otwierania szafek i szuflad

Błąd 1: za niski blat roboczy

Przygotowanie posiłków bywa czasochłonne, jeżeli w trakcie zaczynamy czuć dyskomfort związany z kręgosłupem, jedną z przyczyn może być za niski blat roboczy. Najczęściej spotykana wysokość to 86 cm, co dla większości osób przygotowujących posiłki bywa niewygodne.

Przeczytaj też:

Blaty kuchenne – ceny, rodzaje, opinie. Ranking blatów >>>

Rozwiązanie: już na etapie planowania dostosujmy wysokość blatu do osoby, która najczęściej przygotowuje posiłki. Jak ją wyznaczyć? Wystarczy odjąć 15 cm od wysokości, na której domowy szef kuchni ma zgięcie w łokciu. To wyznaczy nam odpowiednią wysokość. Jeżeli w domu gotuje więcej osób, trzeba znaleźć kompromis, np. dodając parę centymetrów do blatu niższej osoby. Można też pokusić się o wyspę, która będzie o kilka centymetrów wyższa lub niższa od blatu roboczego.

GALERIA: modna i wygodna kuchnia

Błąd 2: niewykorzystana przestrzeń użytkowa

Kuchnia to często największy wydatek w domowym budżecie, dlatego musi wyglądać! Oczywiście wszyscy to wiedzą. Jednak jeśli za eleganckimi frontami nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni użytkowej, to z czasem na naszych wyszukanych blatach zaczną gromadzić się rzeczy, które powinny znaleźć się w szafkach. To typowa sytuacja w pięknych, ale małych kuchniach, gdzie miejsce przeznaczone na przechowywanie nie zostało dopasowane do potrzeb właścicieli.

Rozwiązanie: większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile dodatkowej przestrzeni użytkowej jesteśmy w stanie wygospodarować stosując odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest szuflada i podest w jednym, które można umieścić w cokole. Sprawdzi się idealnie na rzadziej używane przedmioty oraz pozwoli z łatwością sięgnąć do wyższych półek szafki górnej.

Przeczytaj też:

Trójkąt roboczy w kuchni. Sposób na dobrą organizację przestrzeni >>>

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Zwykle architektura domu bądź mieszkania sama podpowiada nam sposób zabudowy, bo optymalny zawsze zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Im będzie prostszy, tym będzie bardziej funkcjonalnie

Błąd 3: wyspa za blisko drugiego rzędu szafek

Wyspa w kuchni bywa coraz większym obiektem pożądania. Jej wykorzystaniu sprzyja połączenie salonu z kuchnią. Niestety, to marzenie może okazać się naszym codziennym koszmarem, gdy odległość od drugiego rzędu szafek będzie za mała.

Rozwiązanie: jeżeli chcemy zachować komfort pracy dwóch osób w kuchni, wyspa powinna być oddalona o co najmniej 120 cm od drugiego rzędu. Jest to szczególnie istotne, gdy szuflady z naczyniami i zmywarka występują naprzeciwko siebie. W innych wypadkach warto zachować nie mniej niż 100 cm odległości.

Przeczytaj też:

Wyspa kuchenna w kuchni otwartej i zamkniętej. Poznaj zasady i minimalne wymiary kuchni >>>

Wyspa kuchenna
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Ewelina Para/Red Design, stylizacja: Eliza Mrozińska Wyspy kuchenne to modne i funkcjonalne rozwiązanie. Wyspa może pełnić funkcję blatu roboczego, miejsca do przechowywania, zmywania, gotowania

Błąd 4: produkty spożywcze przechowywane w wielu miejscach

Kiedy wracamy z zakupów, rozpakowujemy produkty i segregujemy je. Te, które wymagają chłodzenia trafiają do lodówki i zamrażarki - logiczne. Pozostałe trafiają najczęściej do kilku różnych szafek dolnych i górnych, co utrudnia późniejsze szybkie przygotowanie posiłku. 

Rozwiązanie: butelki z wodą, napoje, makarony, produkty sypkie jak kasza i ryż oraz wiele innych - wszystkie wymienione można umieścić w jednym miejscu i przejrzyście posegregować. Wystarczy wygospodarować obok lodówki miejsce na szafę cargo. Dzięki osobno i w pełni wysuwanym szufladom, mamy wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych artykułów. Szerokość szafy, jak i liczbę szuflad można dopasować do własnych potrzeb.

Przeczytaj też:

Kitchen shelfie, czyli moda na stylowe półki w kuchni >>>

Kuchnia
Autor: archiwum Przy planowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Dlatego dobry projekt powinien być przygotowany zgodnie z zasadami ergonomii. Wydzielenie specjalnych stref w kuchni zapewni wygodę i łatwość użytkowania

Błąd 5: zmywarka za daleko od zlewu i szuflady na naczynia

Rozdzielenie od siebie zmywarki oraz zlewu to sposób na ekspresowo zachlapaną podłogę. Z kolei zbyt duża odległość zmywarki od szuflady na naczynia to niepotrzebne podróże po kuchni w towarzystwie talerzy.

Rozwiązanie: ustawienie zmywarki i zlewu obok siebie w jednej linii – na jednej ścianie lub w ramach wyspy – pozwala szybko uporać się z resztkami jedzenia, płukaniem talerzy w zlewie i ich wkładaniem do zmywarki. Jeżeli w pobliżu zmywarki zaplanujemy szufladę na naczynia, ułatwimy sobie kolejną czynność, która zwiększy ergonomiczność naszej kuchni.

Kuchnia
Autor: Maria Miklaszewska W nowoczesnej kuchni liczy się wygoda, ergonomia i funkcjonalizm. To przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu. Musimy więc ją tak zaaranżować by nie tylko odpowiadałam naszym gustom, ale żeby była praktyczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.