Salon z kuchnią. Jak funkcjonalnie zaaranżować taką przestrzeń?
Zło konieczne czy dobre rozwiązanie? Salon z kuchnią można zaprojektować w taki sposób, że będziemy mieć poczucie oddzielenia tych dwóch przestrzeni lub by tworzyły całość. Wszystko zależy od naszych potrzeb!
Zwolennicy salonów z kuchnią przekonują, że to idealne rozwiązanie, bo pomaga uzyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu, a dodatkowo, przy małych mieszkaniach to duży atut. Przeciwnicy natomiast twierdzą, że salon nie pełni wtedy swojej wypoczynkowej funkcji (bo dźwięki i zapachy z kuchni przeszkadzają). Poza tym, według nich, taka połączona przestrzeń powoduje, że kuchnia jako pomieszczenie traci walory dla prawdziwych pasjonatów kulinarnych.
Autor: Maria Miklaszewska , stylizacja: Marta Urbanska/Nuki
Wnętrza powiększa dodatkowo kolorystyka - biel jest wszechobecna
Salon z kuchnią jako jedna dzienna przestrzeń to na pewno odpowiedź dla potrzeb osób mieszkających w kawalerkach, czy mikrodomach, które niejako wymuszają pomieszczenia spełniające sporo funkcji. Szczególnie w przypadku serca domu jakim może być salon czy kuchnia.
Skupiliśmy się na kilku zagadnieniach, które pokażą, że połączenie tych dwóch funkcji ma swoje zalety!
Polecany artykuł:
Salon z kuchnią w symbiozie
Połączenie salonu z kuchnią to niewątpliwie zaleta dla mniejszych mieszkań, ale oczywiście posiadacze większych czy domów też chętnie je wykorzystują. W tym przypadku umowną granicą między wnętrzami może stać się wyspa kuchenna, która będzie centralnym punktem obydwu pomieszczeń.
Salon i kuchnia: elementy wspólne w aranżacji
- Aranżując salon z kuchnią obracajmy się w podobnej palecie kolorów
- Wykorzystujmy te same materiały, np. drewniane blaty w kuchni, stół czy niektóre meble w salonie i jadalnie również drewniane; elementy marmurowe (np. blat, płytki) w kuchni i marmurowy stolik w salonie; złote uchwyty w kuchni i elementy złote w salonie (np. ramy obrazów, fragmenty lamp czy lampek stołowych, itd.);
- Rozwiązania wspólne, np. jeśli gładkie fronty w kuchni, to gładkie ściany; a jeśli fronty z frezami, to sztukaterie na ścianach czy meblach w salonie;
- Ten sam lub podobny styl, w którym urządzamy salonu z kuchnią
- Podobne wykończenie podłogi – nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni zastosować drewnianą podłogę taką jak w salonie lub podobną. Oczywiście pamiętając o takiej, która jest specjalnie przeznaczona do pomieszczeń takich jak kuchnia (odpowiednia impregnacja).
Polecany artykuł:
Salon z kuchnią w małym mieszkaniu
W małych mieszkaniach albo od początku salon z kuchnią są zaprojektowane razem lub, w przypadku starszych budynków, często wyburzona jest ściana je oddzielająca. W ten sposób powiększamy przestrzeń i wpuszczamy więcej światła do wnętrza. Nawet w małym mieszkaniu możemy oddzielić salon od kuchni, np. kanapą czy sofą. Często kuchnia jest po prostu aneksem kuchennym, który łączymy z salonem, a dodatkowo z jadalnią. To właśnie jadalnia staje się takim podzieleniem obydwu stref. Trudno tu mówić o dużym metrażu – przeważnie jest to kącik jadalny w postaci stołu i krzeseł.
Salon z kuchnią: razem, a jednak osobno
Jak już wspominaliśmy, salon i kuchnię można oddzielić wyspą kuchenną, która jest dodatkowym blatem, miejscem do przechowywania, można w niej również umieścić zlewozmywak czy płytę kuchenną. Takim zaznaczeniem początku i końca tych stref może być też wymieniona już kanapa lub miejsce jadalne. Ale są inne sposoby, jak np. przesuwne czy harmonijkowe drzwi, szklane przepierzenia, czy, gdy mamy na to miejsce szklana ściana z drzwiami. Mogą to być tez inne meble jak komody, regały, itp.
To, w jaki sposób zaaranżujemy salon i kuchnię zależy od naszych potrzeb. Ich funkcjonalne zaprojektowanie jest gwarantem dobrze wykorzystanej przestrzeni. W przypadku mniejszych powierzchni jest to niesamowicie ważne, by ową funkcjonalność wykorzystać do maksimum.
Sprawdź ciekawe projekty Muratora!
- Wygodna kuchnia
- Przytulna sypialnia
- Modna ,,stodoła"
- Wirtualny świat domów (projekty z panoramą 360)