Zielona kuchnia: pomysły i inspiracje na kolor zielony w kuchni

2020-07-01 9:37

Planujesz aranżację kuchni? Modna jest energetyczna i bliska naturze zielona kuchnia. Możesz zdecydować się na zielone meble kuchenne, zielone ściany czy dodatki.

Zielona kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Ewelina Moszczynska, Marta Puchalska-Kraciuk/Moszczyńska-Puchalska Studio Architektury; stylizacja: Eliza Mrozińska Zieleń doskonale wpasowuje się w pomieszczenia, gdzie zależy nam na stylu retro. Tutaj nowoczesna kuchnia dobrze zgrała się z vintage

Wraz z trendem ciemniejszych kolorów do kuchni zawitała zieleń. Najchętniej używany jest odcień butelkowej zieleni, oliwkowy, ale i miętowy. Przypomnieliśmy sobie o soczystej zieleni w 2017 r., gdy Instytut Pantone ogłosił ją kolorem roku (Greenery). I od tej pory zielona kuchnia weszła do wnętrz naszych domów.

Dla kogo zielona kuchnia?

Jeśli twoją ulubioną porą roku jest wiosna, kiedy wszystko budzi się do życia lub lato, kiedy to wszystko dokoła kwitnie i oszałamia kolorami, możesz zastanowić się nad przeniesieniem tego klimatu do własnego domu. Jak? Możesz oczywiście wstawić mnóstwo roślin i kwiatów, ale także zmienić wystrój wnętrz. Jednym z najprostszych rozwiązań jest wprowadzenie zielonego koloru do pomieszczeń. O ile jednak w salonie lub przedpokoju ten kolor nie zawsze się sprawdza, o tyle w kuchni - owszem. Zielona kuchnia jest energetyczna i sprawia wrażenie bliskości z naturą. To także barwa szlachetna i elegancka oraz niezwykle "wdzięczna" przy urządzaniu kuchni. Jasna, pastelowa zieleń optycznie rozwesela wnętrza, ciemna dodaje tajemniczości.

Zielone meble kuchenne

Do pewnego momentu trudno było znaleźć gotowe zielone meble kuchenne - głównie tylko na zamówienie. Obecnie producenci coraz chętniej produkują zielone kuchnie, znajdziemy je np. w IKEA, czy Leroy Merlin. Zielone mogą być nie tylko fronty mebli, ale nawet sprzęt AGD. Zielone meble kuchenne w odcieniu oliwkowym, miętowym, czy ciemnozielonym nadają ciekawego i szlachetnego wyrazu pomieszczeniom.

Zielona kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Na ścianie powstał miniogródek, który ożywia przestrzeń i pięknie komponuje się z zielonymi meblami kuchennymi. Uzupełniem zielonej zabudowy są biały blat z konglomeratu oraz białe płytki. Takie zestwienie kolorów sprawia, że aranżacja nabiera ciepła i świeżości. Projekt kuchni: Renata Jachtoma-Mendak / Jachtoma Design

Dodatki i zestawienia kolorów pasujące do zielonej kuchni

Jak urządzić zieloną kuchnię? Zielone meble kuchenne najlepiej zestawmy z drewnem, bielą, a nawet i czernią. Nie bójmy się także szarości, ale unikajmy zestawienia z pastelami i kolorami jaskrawymi. Szlachetna ciemna zieleń tworzy harmonijne połączenie z połyskującym złotem. Wybierając zieloną zabudowę postawmy na akcenty drewniane, np. blat kuchenny, czy półki stworzą naturalną i przytulną aranżację. Jeśli chodzi o same sprzęty kuchenne, to mogą one być czarne -  w zestawieniu z ciemniejszą zielenią wszystko to nada kuchni szlachetny i elegancki charakter.

Zielona kuchni IKEA
Autor: Mariusz Bykowski Zielona kuchnia: fronty FRØPT dopasowano do szafek IKEA z systemu Metod.

Oczywiście meble i sprzęt AGD to nie wszystko. Ciekawym pomysłem będą zielone ściany nad kuchennym blatem. Możemy też do aranżacji kuchni wybrać tylko dodatkami w kolorze zielonym. Co ważne, trzeba pamiętać, że zieleń sama w sobie nie potrzebuje konkurencyjnych kolorów w dużej ilości, bo jest dość silną barwą. Zielona kuchnia to naprawdę ponadczasowy charakter!

Sprawdź też ciekawe projekty z kolekcji Muratora!

Kolorowa kuchnia po metamorfozie
Sonda
Jaka kuchnia jest najlepsza?