Nowoczesna kuchnia z salonem: porady architekta, inspiracje, galeria

2020-11-08 17:24 Anna Okołowska
Kuchnia z salonem
Autor: Małgorzata Góra W modnych kuchniach z reguły rezygnuje się z rzędu wiszących szafek charakterystycznych dla dawnych kuchni

Połączona kuchnia z salonem jest modna od dawna. W ślad za tym pojawia się potrzeba takiego zaprojektowania i urządzenia kuchni, aby nic nie zdradzało jej roboczego charakteru. Prezentujemy nowoczesne kuchnie z salonem.

Otwarta strefa dzienna stała się już czymś powszechnym. Zawdzięczamy to z pewnością zmianie stylu życia i ciągłemu brakowi czasu na to, by być razem. Otwarte strefy dzienne pozwalają na bardziej rodzinne – wspólne życie. To „otwieranie” przechodzi kolejny etap – powinno być bardzo eleganckie. Najmodniejsza kuchnia z salonem kojarzy się z relaksem – nie pracą przy przygotowywaniu posiłków (coraz częściej gotowanie traktujemy jak przyjemność). Ponieważ kuchnia w większym lub mniejszym stopniu jest częścią salonu, czyli najbardziej reprezentacyjnej części domu, jej organizacja, wykończenie, wyposażenie muszą być do tego dostosowane. Kuchnia udaje, że jej nie ma. Niemal znika.

Zobacz galerię zdjęć: kuchnie z salonem

Kuchnia z salonem - jak wybrać materiał, kolor i formę

Aby kuchnia połączona z salonem nie pokazywała swoich roboczych funkcji, meble, wykorzystane materiały i kolory są dostosowywane do tych w salonie. Szafki nie wyglądają jak kuchenne: mają proste geometryczne kształty, zgodnie z salonową modą są pozbawiane jakichkolwiek ozdób, nie mają nawet uchwytów (otwiera się je przez nacisk).

Przeczytaj też:

Szafki są wykańczane tak jak meble w salonie, np. identycznym jak tam fornirem. Żeby usunąć je z widoku, projektanci upodabniają je do ścian (mają taką samą barwę jak one). Często też tradycyjne dwa rzędy szafek zastępują zabudową od sufitu do podłogi. Inna coraz powszechniejsza metoda na to, aby kuchenna zabudowa była jak najmniej widoczna z salonu, to rezygnacja z górnego rzędu szafek. Jeszcze inny sposób to ujednolicanie ich wykończenia z materiałem na podłodze – może to być drewniana lub kamienna okładzina. 

W kuchni, która ma wyglądać jak część salonu, musi być taka sama podłoga jak w salonie. W takiej sytuacji należy zdecydować się na materiał, który jest odporny na warunki kuchenne – przykładowo może to być gres porcelanowy albo panele odporne na zalanie wodą. Także kuchenne ściany nie powinny się wyróżniać. Można je pomalować farbą lateksową odporną na zaplamienia i szorowanie w identycznym kolorze jak farba, którą pomalowano salon.

Kuchnia z salonem
Autor: Małgorzata Góra Gdy kuchnia ma zniknąć z salonowego pola widzenia, bardzo przydatna jest usytuowana blisko niej spiżarnia, która pozwoli na ukrycie wielu sprzętów kuchennych

Modna wyspa w kuchni z salonem

Tym, co bez ogródek jest eksponowane w modnych zespoleniach przestrzeni kuchni z salonem, są wyspy kuchenne. Jednak nie są to takie same wyspy jak przed kilkunastu laty. Dziś wyspa na topie to taka, która ma bardziej salonowy charakter.

Przeczytaj też:

Coraz częściej nie ma na niej żadnych sprzętów AGD. Roboczy jest tylko blat, ale i on powinien być taki, aby wyspa przypominała raczej nowoczesny mebel niż miejsce do krojenia warzyw. Niekiedy wyspa jest podzielona na część salonową i kuchenną. Jednak nawet ta druga zawsze jest elegancka – nie ma tam zlewozmywaka, jest nowoczesna płyta grzewcza zlicowana z blatem i okap, który się w nim chowa.

Magazyn Murator

Więcej zdjęć i informacji na temat łączenia kuchni z salonem znajdziesz w artykule "Kuchnia, której nie widać" na stronie miesięcznika "Murator".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE