Sprzęt AGD sterowany smartfonem. Smart kuchnia

2019-11-06 16:46
smart kuchnia
Autor: Gettyimages Zdalnie obsługiwany piekarnik można uruchomić, już będąc w drodze do domu. Zacznie się nagrzewać, a gdy dojedziemy, będzie miał idealną temperaturę, aby wstawić danie do upieczenia. Elektroniczna książka kucharska zaproponuje ciekawe menu

Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń AGD komunikujących się z domową siecią Wi-Fi. Dzięki nowoczesnym technologiom za pomocą smartfonu możemy sterować lodówką, piekarnikiem czy zmywarką oraz monitorować ich stan techniczny. W artykule skupimy się na dodatkowych funkcjach oraz gadżetach, w jakie coraz częściej wyposażane są topowe modele sprzętów gospodarstwa domowego.

Funkcje „smart” wykorzystywane w kuchni ułatwiają nam wiele codziennych czynności. Za pomocą telefonu można kontrolować pracę lodówki, pralki, zmywarki, piekarnika, płyty indukcyjnej i okapu, a nawet ekspresu do kawy. Dodawanie przez producentów takiej funkcjonalności ma na celu ułatwienie obsługi. Inteligentne sprzęty AGD komunikują się z dedykowaną aplikacją za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub interfejsu Bluetooth. Na ekranie smartfonu pojawiają się funkcje umożliwiające zdalne sterowanie urządzeniem, informacje o jego stanie oraz statystyki dotyczące pracy. Rozwiązania te pozwalają np. zdalnie podgrzać jedzenie w piekarniku lub uruchomić pranie. Lodówka za pośrednictwem kamery pokaże, jakich produktów spożywczych brakuje, zaalarmuje też gdy nie domkniesz drzwi lub gdy będzie przerwa w dostawie prądu. Niestety, nawet najbardziej inteligentne gadżety nie przygotują za nas obiadu, nie rozwieszą prania, ani nie wyjmą naczyń ze zmywarki.

Sterowanie smartfonem
Autor: materiały prasowe Fibaro W nowoczesnych systemach sterowania wszystkie przełączniki i piloty przestają być potrzebne. Zastępuje je smartfon

Inteligentna lodówka sterowana smartfonem

Lodówka to najważniejsze urządzenie kuchenne, które jeszcze do niedawna służyło wyłącznie do przechowywania żywności. Dostępne technologie sprawiają, że producenci lodówek wyposażają je w nowinki techniczne, mające ułatwiać nam życie. Inteligentne lodówki z możliwością sterowania za pomocą smartfonu są dostępne w ofercie wielu dużych wytwórców AGD. Mniej skomplikowane modele umożliwiają jedynie zdalną zmianę temperatury chłodzenia. Zaawansowane technologicznie urządzenia oferują wiele funkcji dodatkowych opartych na dostępie do internetu, a nawet możliwości przejęcia kontroli nad innymi inteligentnymi sprzętami domowymi.   

Za pomocą dedykowanej aplikacji można zdalnie zarządzać lodówką, zmieniać temperaturę, włączać szybkie zamrażanie, lub np. funkcję blokady rodzicielskiej. Rozwiązania „smart” obecne są w lodówkach Samsung Family Hub. Potrafią one automatycznie rozpoznawać produkty, generować listy zakupów i przesyłać je na telefon właściciela. Możliwe jest również sterowanie za pomocą komend głosowych. Lodówka oprócz przechowywania produktów spożywczych może ułatwiać życie oraz dostarczać informacje i rozrywkę prosto do kuchni. Dzięki bezprzewodowemu dostępowi do internetu, na jej dużym wyświetlaczu pojawi się wszystko to, co dostępne jest na komputerze lub smartfonie. Może to być menedżer codziennego życia rodziny, np. kalendarz (Outlook czy Google), wyświetlający e-maile lub przypominający za pomocą notatek o ważnych sprawach. Kalendarz może wyświetlać plan dnia dla wszystkich domowników oraz listy zakupów i przypomnienia, które można pisać odręcznie na ekranie. Gdy ktokolwiek podejdzie do lodówki, panel LCD automatycznie się uaktywnia, prezentując zapisane w pamięci informacje. Na wyświetlaczu może się pojawić pobrany z ulubionego serwisu online przepis na przygotowywane danie. Ekran może również umilać czas spędzany w kuchni, pokazując np. programy kulinarne, filmy czy seriale z serwisów VOD. Może on również pełnić funkcję elektronicznej ramki do zdjęć, a dzięki wbudowanym głośnikom stereo także odtwarzacza audiobooków czy muzyki np. z internetowego radia. Fanów mediów społecznościowych zainteresuje z pewnością dostęp do Facebooka, można też skorzystać z przeglądarki internetowej, aby zamówić posiłek na wynos lub wyświetlać rozmaite treści online, np. z serwisów Pinterest, Tasty czy HomeAdvisor.

Lodówka LG
Autor: materiały prasowe Lodówka LG InstaView Door-in-Door potwierdza pozycję LG jako ogólnoświatowego lidera w sektorze AGD. Wyróżnia ją innowacyjny szklany panel, funkcja knock-on oraz eleganckie wzornictwo

Lodówka podłączona do systemu inteligentnego domu może zarządzać innymi sprzętami, np. kontrolować pranie, włączyć robot sprzątający czy regulować temperaturę piekarnika. Pracując w kuchni, na ekranie lodówki można zobaczyć widok z monitoringu: kto stoi przed furtką lub co porabia dziecko w pokoju obok. We wnętrzu instalowane są panoramiczne kamery, przesyłające na smartfon zdjęcia półek. Dzięki temu rozwiązaniu robiąc zakupy można szybko sprawdzić, czego jeszcze brakuje oraz uniknąć kupowania tych samych produktów. Funkcjonalność ta pozwala również oszczędzać energię. Nie trzeba już stać przed otwartymi drzwiami lodówki zastanawiając się, na co mamy ochotę. Urządzenie analizując zawartość lodówki i wykorzystując dostępne produkty może samo komponować menu oraz dodatkowo poinformuje o ilości kalorii. Gdy wybierzemy i zatwierdzimy dany posiłek, lodówka uruchomi piekarnik z wybranym programem odpowiadającym przygotowywanemu daniu.

Mniej wygodną, ale na pewno interesująca funkcją jest możliwość skanowania i wprowadzania do pamięci lodówki dat przydatności przechowywanych produktów spożywczych. Poświęcając na to chwilę czasu można lepiej planować przygotowywanie posiłków i ograniczyć marnowania żywności. Urządzenie będzie informowało o kończących się terminach przydatności wysyłając powiadomienia na smartfon. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w lodówkach LG InstaView ThinQ jest 29-calowy wyświetlacz dotykowy zamontowany na drzwiach, który oprócz funkcji sterujących i multimedialnych pełni jednocześnie rolę okna, przez które można zaglądać do środka bez otwierania drzwi. Wystarczy zapukać w ekran dwa razy, a stanie się on przezroczysty, pokazując podświetlone wnętrze. Dzięki temu rozwiązaniu redukowane są straty energii. Panel ten pełni również rolę dodatkowych drzwiczek, pozwalających szybko sięgnąć po wybrany produkt umieszczony w komorze łatwego dostępu. Inną przydatną nowinką wprowadzoną do lodówek jest funkcja diagnostyki stanu technicznego. System monitoruje pracę poszczególnych elementów, zapisuje wykryte błędy oraz automatycznie przesyła na telefon komplet informacji pozwalając szybko zdiagnozować ewentualną usterkę. Użytkownik otrzyma również informację w przypadku wystąpienia awarii lub braku zasilania.

Nowość na rynku
Lodówka LG InstaView z wytwornicą lodu Craft Ice

Autor: materiały prasowe LG

Lodówka LG InstaView z wytwornicą lodu Craft Ice

Inteligentna lodówka

Dzięki technologii LG InstaView, do wnętrza lodówki można zajrzeć, nie otwierając jej drzwi, przez panel z przezroczystego szkła, który dodatkowo pełni funkcję ekranu do wyświetlania przepisów lub filmów prezentujących przygotowywanie potraw. Podczas targów CES® 2020 firma LG zaprezentuje dwie nowe inteligentne lodówki: LG InstaView z wytwornicą lodu Craft Ice oraz LG InstaView z technologią ThinQ drugiej generacji. Produkty spożywcze wkładane do lodówki lub wyjmowane z niej, będą rejestrowane przez system analizy obrazu ze sztuczną inteligencją, który będzie informował o zawartości lodówki. Ponadto kontrolując produkty na półkach, lodówka będzie proponować dania, które można z nich przyrządzić.

Natomiast lodówka InstaView z wytwornicą lodu Craft Ice jako pierwsza na świecie została wyposażona w urządzenie do wytwarzania lodu w kulkach, które topią się wolniej niż tradycyjne sześcienne kostki lodu.

Piekarnik i płyta grzewcza obsługiwane za pomocą mobilnej aplikacji

Technologie Wi-Fi oraz Bluetooth, w jakie wyposażane są nowoczesne piekarniki i płyty grzewcze, umożliwiają obsługę tych urządzeń za pomocą mobilnej aplikacji. Można regulować temperaturę, zmieniać tryby i programować czas pracy. Funkcja zdalnego uruchamiania piekarnika może być przydatna, gdy np. zechcemy podgrzać przygotowane wcześniej danie. Włączając go przed wyjściem z pracy sprawimy, że posiłek będzie gotowy, gdy tylko dotrzemy się w domu. Inną zaletą wykorzystania komunikacji bezprzewodowej jest możliwość współpracy z innym sprzętami AGD. Przykładowo, aby ułatwić sprzątanie po posiłku, piekarnik może wysłać informacje do zmywarki, która odpowiednio dobierze program zmywania dopasowany do przygotowywanego dania. Dzięki połączeniu z internetem, do piekarnika można wgrywać aktualizacje, rozszerzające jego możliwości. Za pomocą aplikacji otrzymasz również informacje o stanie technicznym urządzenia, raporty o awariach i ich potencjalnych źródłach. Podobne funkcje spotkać można w zdalnie sterowanych płytach indukcyjnych.

Współczesne inteligentne piekarniki wyposażone są w automatyczne programy pieczenia (w zaawansowanych modelach jest ich nawet kilkadziesiąt) oraz elektroniczną książkę kucharską, umożliwiającą przeglądanie przepisów na ekranie smartfonu lub bezpośrednio na kolorowym wyświetlaczu. Piekarnik sterowany aplikacją może pobrać z internetu przepis na konkretne danie i o określonej godzinie automatycznie rozpocząć nagrzewnie do potrzebnej temperatury. A gdy urządzenie będzie wymagało wyczyszczenia, będziemy o tym automatycznie poinformowani. Gadżetem, jaki znajdziemy w dostępnych na rynku „inteligentnych” piekarnikach jest możliwość prezentacji pokazu slajdów przesyłanych prosto z telefonu na wyświetlacz czy sprawdzania prognozy pogody. Nowoczesne piekarniki wyposażane są również w głośniki, dzięki którym za pośrednictwem interfejsu Bluetooth można odtwarzać muzykę ze smartfonu. 

W niedalekiej przyszłości, inteligentne piekarniki zamiast przedniej szyby wyposażane będą w panele dotykowe z technologią rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality), które w zależności od potrzeby będą albo przezroczyste (umożliwiając zaglądanie do wnętrza), lub też przekształcą się w interfejs, umożliwiający sterowanie urządzeniem, wyświetlanie informacji dotyczących przygotowywanego właśnie dania, a nawet przybliżania widoku na pieczoną potrawę. Tego typu rozwiązanie zastosowane zostało np. w piekarniku Connected Hub Wall Oven firmy Whirlpool, którego 27-calowy wyświetlacz przypomina ekran zastosowany we wspomnianej wcześniej lodówce LG InstaView.

Multimedialne okapy kuchenne

Przykładem nowoczesnej technologii w sprzętach kuchennych jest okap z dużym wbudowanym ekranem dotykowym, na którym można odtwarzać filmy, muzykę i wyświetlać zawartość stron WWW (np. o tematyce kulinarnej). Tego typu rozwiązanie zastosowała firma GE w swoim okapie Kitchen Hub. Może on być sterowany za pomocą gestów i komend głosowych (rozwiązanie przydatne, gdy masz brudne ręce). Na 27-calowym ekranie można wyświetlać przystosowane specjalnie dla tego urządzenia multimedialne treści np. z serwisu kulinarnego SideChef (przepisy, samouczki krok po kroku), oraz wybierać tryby pracy dostosowane do gotowania konkretnych potraw. Okap wyposażony jest dodatkowo w dwie kamery, których obiektywy skierowane są – jeden na płytę grzewczą, a drugi na twarz gotującego. Za ich pomocą można zarejestrować proces przygotowywania potrawy i natychmiast umieścić wideo w sieci.

Inteligentny okap jest w stanie monitorować swoje otoczenie i za pośrednictwem aplikacji powiadamiać użytkownika, gdy np. wykryje nadmierne zadymienie. Może również stać się częścią systemu ochrony domu i np. włączać o określonej porze wbudowane oświetlenie, symulując obecność domowników. Możliwość bezprzewodowej współpracy z płytą grzejną sprawia, że po jej włączeniu okap uruchomi się automatycznie, dostosowując moc wyciągania powietrza do ustawień płyty. Wraz ze zmniejszeniem mocy grzania, okap samoczynnie zmniejszy obroty wentylatora.

Zmywarka inteligentna

Zmywarka to duża wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Urządzenia te stają się coraz bardziej zaawansowane technicznie, nowoczesne zmywarki (zarówno w wersji do zabudowy lub wolnostojące), tak jak pozostałe sprzęty „smart AGD” potrafią komunikować się z użytkownikiem za pośrednictwem internetu. Urządzenie wizualnie nie różni się od tradycyjnych zmywarek. Wbudowany moduł łączności bezprzewodowej współpracując z mobilną aplikacją pozwala za pomocą telefonu wykonywać szereg czynności na odległość, niestety, nie pomoże on w załadowaniu i opróżnianiu zmywarki. Możliwe jest natomiast zdalne uruchamianie zmywania, tworzenie w aplikacji własnych profilów pracy i aktywowanie ich jednym dotknięciem palca. Będąc poza domem można też zdalnie zmienić program mycia w trakcie jego wykonywania, uruchomić dodatkową czynność, np. suszenie naczyń lub nastawić zmywarkę na ponowny cykl. Po zakończeniu pracy zmywarka wyśle powiadomienie na telefon. Istotne są funkcje pomagające prawidłowo korzystać z urządzenia, w razie potrzeby przeprowadzić czynności konserwacyjne. Korzystając ze wskazówek udzielanych przez panel diagnostyczny mobilnej aplikacji, można samodzielnie znaleźć przyczynę ewentualnej usterki. Gdy naprawa we własnym zakresie okaże się niemożliwa, znając przyczynę awarii, prościej będzie przedstawić problem w serwisie. Ważne z punktu widzenia użytkownika są też kwestie związane z kosztami eksploatacji. Zmywarka „smart” jest w stanie informować użytkownika o kosztach cyklów zmywania. Dane zapisywane są w mobilnej aplikacji, można je przeglądać, analizować i w ten sposób kontrolować wydatki. Pod ręką są też wszystkie archiwalne zapisy.

Pralka sterowana smartfonem

Przenosimy się do łazienki. Tam również znaleźć można sprzęt komunikujący się z siecią. Mowa o inteligentnych pralkach wyposażonych w moduły łączności bezprzewodowej – NFC, Bluetooth oraz Wi-Fi. Nie oferują one tak rozbudowanych funkcjonalności jak inteligentne lodówki czy piekarniki. Inteligentne funkcje umożliwiają kontrolowanie pracy urządzenia i diagnozowanie błędów za pomocą smartfonu. Dzięki wbudowanemu modułowi łączności bezprzewodowej i specjalnej aplikacji mobilnej po pierwsze można kontrolować pracę pralki na odległość. Na ekranie smartfonu zobaczyć można, jaki jest wybrany program i w jakiej aktualnie fazie jest pranie. Można też zmienić program, pauzować lub całkowicie zatrzymać pracę. Otrzymujemy również dostęp do statystyk, informacji m.in. ile cykli prania wykonała już pralka, z jakich programów najczęściej korzystamy, jaki jest łączny czas pracy pralki itp. Pozwala to kontrolować i redukować zużycie środków piorących, wody i energii elektrycznej. Aplikacja podpowiada również, jaki programu powinien być wybrany w zależności od rodzaju odzieży umieszczonej w bębnie, jak prawidłowo czyścić filtr pralki, itp. Niektóre modele pralek oferują również możliwość sterowania za pośrednictwem poleceń wydawanych głosem.

Drugą, istotniejszą funkcjonalnością najnowszych pralek „smart” jest autodiagnostyka, dająca możliwość zdalnego monitorowania parametrów technicznych pracy. Urządzenia mogą wysyłać do użytkownika powiadamiania o usterkach, konieczności wykonania konserwacji, np. aktywowania programu automatycznego czyszczenia. Samodzielne kontrolowanie pozwala na czas wykryć wszelkie nieprawidłowości i ograniczyć koszty związane z serwisowaniem. Aby z tego skorzystać, pralkę należy przełączyć w specjalny tryb, w którym przeprowadzana jest autodiagnostyka. W przypadku wykrycia jakiejkolwiek błędów wygenerowany zostanie specjalny kod, który następnie za pośrednictwem interfejsu NFC przesyłany jest na telefon, gdzie zostaje odczytany przez aplikację. Ta wyświetli szczegółowe instrukcje co do dalszego postępowania oraz w razie potrzeby pomoże powiadomić serwis. Aby skorzystać z interfejsu komunikacyjnego NFC (tę samą technologię wykorzystujemy np. podczas płacenia smartfonem w sklepach), należy przyłożyć telefon do oznaczonego na obudowie pralki miejsca. Gdy urządzenia „zobaczą” się, dane zostaną przesłane. Za pośrednictwem tego samego interfejsu możliwe jest również wgrywanie nowych, pobranych z internetu programów prania. Aplikacja nie włoży niestety ubrań do bębna, ani po zakończeniu nie rozwiesi za nas prania.

Ekspres Nivona CafeRomatica 758
Autor: materiały prasowe Ekspres Nivona CafeRomatica 758 wyposażony jest w moduł Bluetooth umożliwiający połączenie ze smartfonem. Dedykowana mobilna aplikacja NIVONA-App zapewnia wiele interesujących funkcji, ułatwiających użytkowanie ekspresu

Ekspres do kawy połączony ze smartfonem

Ekspres do kawy to ostatnie ze sprzętów kuchennych, które może być zdalnie sterowane z każdego miejsca w domu. Mimo że opisujemy je na końcu artykułu, to dla wielu osób jest to najważniejsze wyposażenie, bez którego nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia. W odróżnieniu od przedstawionych wcześniej akcesoriów AGD, ekspresy nie łączą się z internetem przez sieć Wi-Fi. Do komunikacji z telefonem wykorzystywany jest interfejs Bluetooth. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie i sparowaniu obu urządzeń, będą one nawiązywały łączność automatycznie bez naszego udziału. Dzięki czytelnym zdjęciom i ikonom obsługa mobilnego interfejsu aplikacji jest zazwyczaj bardzo intuicyjna. Na ekranie wyświetlane są instrukcje, jak krok po kroku skonfigurować urządzenie i zdalnie przygotować kawę. Kontrolując ekspres smartfonem można nie wstając z fotela wybrać rodzaj napoju, np. espresso, cappuccino czy latte macchiato, a także określić, jakie mają być proporcje wody, kawy i mleka. Użytkownik może też samodzielnie zdecydować czy chce, aby do kubka była nalana najpierw kawa czy mleko i jak bardzo ma być ono spienione.

W aplikacji można przechowywać ulubione receptury na napoje i tworzyć własne kombinacje. Po przesłaniu ich do ekspresu, ten natychmiast rozpocznie przygotowywanie naszej ulubionej kawy. Za pośrednictwem telefonu można też kontrolować inne parametry pracy, np. czas, po jakim urządzenie samo się wyłączy, uruchomi przepłukiwanie dysz, czy procedurę odkamieniania ekspresu lub aktywuje tryb oszczędzania energii elektrycznej. W aplikacji znaleźć można również cyfrową instrukcję obsługi, funkcje pozwalające zdiagnozować przyczynę wystąpienia ewentualnej usterki, oraz samouczki pomagające odpowiednio konserwować i dbać o sprzęt. Aplikacja sterująca daje wgląd w statystyki dotyczące pracy ekspresu. Użytkownik może być informowany o ilości zużywanej wody i energii. „Sprytne” funkcje wbudowane w nowoczesny ekspres do kawy z pewnością podnoszą wygodę jego użytkowania. Niestety, smartfon nie zastąpi człowieka, nie podstawi za nas filiżanki. Nadal trzeba opróżniać pojemnik z fusami, dosypywać ziarna, dolewać wodę i mleko, oraz dokładnie myć urządzenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają