Piekarnik parowy: jak działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie

2019-04-19 13:38

Czy warto kupić piekarnik parowy? Na czym polega jego działanie i w czym jest lepszy od urządzeń gotujących na parze? Czy rzeczywiście warto wydać więcej na tego typu urządzenie? Poznaj zalety piekarników parowych.

Miele H 6267 B Culinart
Autor: materiały prasowe Piekarnik parowy Miele H 6267 B Culinart Design ContourLine, funkcja Pieczenie Plus, ponad 20 programów automatycznych, programy własne (możliwość indywidualnych ustawień), poj. 75 l, 5 poziomów pieczenia, elektroniczna regulacja temperatury, wyświetlacz Easy Control i chowane pokrętła, wnętrze pokryte emalią katalityczną, boczne prowadnice, książka kucharska, cena 6499 zł

Posiłki przyrządzane z udziałem pary są nie tylko zdrowsze, ale i smaczniejsze, bo zachowują witaminy oraz smak. Mięsa nie wysycha podczas pieczenia, a ciasto drożdżowe pięknie wyrasta. I nie trzeba być do tego wytrawnym kucharzem… Mowa o elektrycznych urządzeniach do zabudowy, a praktycznie o dwóch piekarnikach – tradycyjnym oraz parowym w jednym.

Jak działa piekarnik parowy: programy

W zasadzie piekarnik parowy ma te same programy, co piekarnik tradycyjny, ale dodatkowo łączone z funkcją pary. Może zatem pracować jak klasyczny: opiekać, grillować, piec z dolną, górną lub obiema grzałkami oraz z termoobiegiem i jego kombinacją z grzałkami. Bardzo istotne jest także szybkie nagrzewanie, i na nie warto zwrócić uwagę, bo przyspiesza pracę i sprawia, że urządzenie pobiera energię zdecydowanie krócej. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że wyposażone są też w programy parowe, najczęściej w kombinacji z wymienionymi grzałkami oraz z termoobiegiem. W sprzedaży są dwa rodzaje piekarników parowych. Pierwsze wykorzystują parowanie statyczne za sprawą specjalnego pojemnika na wodę, np. znajdującego się w komorze, i jest to tzw. obieg grawitacyjny. Drugie natomiast pracują z generatorem pary i wykorzystują obieg wymuszony (wytworzona para jest wtłaczana do wnętrza). W obu wypadkach para powstała z wody rozprowadzana jest po całej komorze. Nie można pominąć urządzeń, które do ujęcia wody podłącza się bezpośrednio, więc nie mają pojemników na wodę. Te jednak są droższe.

Wyposażenie piekarników parowych

Większość piekarników parowych ma rożen obrotowy, kratki oraz blachy, które albo wygodnie się wsuwa w konstrukcje na ściankach albo na prowadnicach teleskopowych wysuwanych na zewnątrz. Każdy model piekarnika wyposażony jest w programator (można ustawić opóźniony start, np. przed powrotem z pracy), minutnik, jak też timer sygnalizujący zakończenie pracy najczęściej sygnałem dźwiękowym. Istotnym elementem jest tzw. termosonda, która w bita w dużą porcję mięsa pokazuje czy już się ono upiekło. Bardzo przydatna dla osób stawiający w kuchni pierwsze kroki.

Przeczytaj też:

Bardzo wiele modeli piekarników ma książkę kucharską, czyli podpowiedzi, jaką potrawę, w jakiej temperaturze i jak długo należy piec albo jej zaawansowaną wersję, czyli elektroniczny programator (z bazy potraw wybiera się tę do pieczenia, a piekarnik ustala jej wagę, poziom, na którym należy umieścić blachę, i dobiera odpowiedni program pieczenia). Dlatego w przypadku piekarnia lepiej przed kupnem zastanowić się nad funkcjami, których potrzebujemy. Jeśli dużo pieczemy, przydatna będzie możliwość równoczesnego pieczenia na kilku poziomach, gdy zależy nam na przygotowywaniu kilku potraw jednocześnie (pieczenia mięsa i ciasta), sprawdzi się piekarnik z podwójną komorą.

Oczywiście piekarniki mają zabezpieczenia przed dziećmi w tym tzw. zimy front (drzwiczki z podwójną, a nawet z potrójną szybą), chroniący przed poparzeniem. Niektóre z nich można też włączać, korzystając z aplikacji, np. na smartfonie.

Czym się różni piekarnik od innych urządzeń parowych

Przede wszystkim tym, że piekarnik jest bardziej uniwersalny. Wprawdzie wszelkie urządzenia parowe zdrowo gotują i to na dwóch-trzech poziomach, jednak nie mają tak wielu funkcji. Piekarnik parowy natomiast także upiecze i to z termoobiegiem, zgrilluje, a nawet odmrozi. Również zakres temperatur w obu urządzeniach jest różny. Podczas, gdy piekarniki osiągają nawet do 270 st. C, urządzenia gotujące na parze – do ok. 130 st. C, zaś para wytwarzana jest strefowo przez generator. Nie można też pominąć faktu „zajmowania miejsca” w kuchni. Mając taki piekarnik oszczędzamy je.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć
Multicook

Autor: materiały prasowe Teka

Multicook

Multicook: gotowanie na parze

Oto propozycja firmy, która wprawdzie nie ma piekarnika parowego, ale za sprawą specjalnych naczyń do piekarnika, umożliwia tego typu gotowanie. Jest to system Multicook, w jego skład wchodzi naczynie ze szklaną pokrywą z silikonem, dwa metalowe pojemniki, blacha głęboka i ruszt. By danie ugotować na parze w piekarniku, wystarczy nalać do głębokiej blachy ok. 500 ml wody, ułożyć warzywa lub ryby w metalowych pojemnikach albo na ruszcie, zamknąć całość szklaną pokrywą i włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 150⁰C. Szczelna pokrywa z silikonem, sprawi, że z naczynia, w którym jest pełno pary, wilgoć nie wydobędzie się na zewnątrz. Multicook pozwala również piec i grillować potrawy oraz przygotowywać kilka dań w tym samy czasie. Wymiary: 46 cm x 38,2 cm. Cena 449 zł

Czyszczenie piekarnika parowego

W różnych modelach piekarników parowych stosuje się różne metody. Bardzo ważne jest, jak i w przypadku innych urządzeń domowych pracujących z wodą, odkamienianie generatora, a polega to na usunięciu osadu wapiennego z elementów wodnych. Większość urządzeń informuje dźwiękiem czy za pomocą informacji tekstowej o konieczności przeprowadzenia tego zabiegu. Niektórzy producenci zalecają, by raz na jakiś czas wlać do zbiornika z wodą roztwór z dodatkiem octu albo skorzystać ze specjalnych odkamieniaczy (w płynie lub tabletce po rozpuszczeniu). Wciąż obecna jest tzw. pyroliza - program, który ustawia się po zakończeniu pracy, a polega na nagrzaniu piekarnika do bardzo wysokiej temperatury i „wysuszeniu resztek”, wystarczy je potem tylko wymieść. Mogą też mieć we wnętrzu wkłady katalityczne – dają podobny efekt do pyrolizy, nie jest konieczne nagrzewanie aż do tak wysokiej temperatury, gdyż zanieczyszczenia są spalane w takiej temperaturze, w jakiej w danym momencie pracuje piekarnik. Nie ma jednak gwarancji na dokładne wyczyszczenie, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Może być również zastosowane czyszczenie parowe. Są też modele piekarników parowych (te z wysokiej półki cenowej), z funkcją czyszczenia i odkamieniania automatycznego.

warto wiedzieć

Sposoby czyszczenia piekarnika

Czyszczenie pyrolityczne – zanieczyszczenia i tłuszcz są spalane w temperaturze do 500 ̊C na popiół, który łatwo usunąć i umyć wnętrze piekarnika).

Czyszczenie katalityczne – wnętrze piekarnika jest pokryte emalią katalityczną, która rozkłada cząsteczki zanieczyszczeń.

Czyszczenie z parą (ma różne nazwy zależnie od producenta piekarnika) – polega na wlaniu niewielkiej ilości wody na blachę i włączeniu programu czyszczącego. Jeśli piekarnik nie ma tych funkcji, trzeba go czyścić ręcznie. Mycie będzie łatwiejsze, jeśli wnętrze pokryto emalią łatwo czyszczącą.

Inne sposoby gotowania na parze

  • Elektryczny parowar

Elektryczny parowar używany przede wszystkim do gotowania warzyw i do niektórych ryb. Wymaga dodatkowego miejsca w kuchni do przechowywania, jest trudny do rozmontowania na części i czyszczenia, nie ma możliwości przypieczenia potraw z wierzchu.

  • Garnek ciśnieniowy

Garnek ciśnieniowy używany jest przede wszystkim do gotowania warzyw, wymaga dużej ostrożności, można się łatwo poparzyć, jest trudny w obsłudze. Potrawy przygotowane pod ciśnieniem w garnku tracą naturalny smak i konsystencję. W czasie gotowania nie można dodawać/uzupełniać wody.

  • Bambusowy parownik

Bambusowy parownik używany głównie w Chinach, do przygotowania ryżu i warzyw. Specyficzny zapach bambusa przenika do gotowanych potraw, jest trudny w czyszczeniu, a przez to mniej higieniczny. Metalowy koszyk do gotowania na parze; używany przede wszystkim do gotowania warzyw. Umożliwia gotowanie na parze tylko jednego składnika na raz, wymaga częstego uzupełniania wody. wodę dolewa się w trakcie gotowania mocząc składniki.