Kuchenka mikrofalowa: jaką kupić? Zalety mikrofalówki

2019-04-12 16:27

Czy warto kupić kuchenkę mikrofalową? Kto chociaż raz skorzystał z mikrofalówki, np. w pracy, ten wie, że to naprawdę praktyczne i przydatne w każdej kuchni urządzenie. Tym bardziej obecnie, gdy producenci prześcigają się w pomysłach na ich wyposażenie.

Kuchenka mikrofalowa
Autor: TEKA Jeżeli masz w kuchni sporo miejsca do wykorzystania, wybierz najbardziej funkcjonalne rozwiązanie – zainstalowanie kuchenki mikrofalowej obok piekarnika

Nigdzie nie uda ci się tak szybko przygrzać obiadu, zwłaszcza gdy przychodzimy z pracy „głodni jak wilk”. Albo chcemy błyskawicznie zagrzać kubek mleka lub odświeżyć pieczywo na śniadanie. A przecież wszystko dziś robimy w zawrotnym tempie... Dawniej kuchenki mikrofalowe służyły głównie do odmrażania produktów wyjętych z zamrażalnika, ewentualnie do podgrzewania, ale dziś można w nich gotować na parze, grillować, a nawet piec.

Jak działa kuchenka mikrofalowa

Najważniejszym jej elementem jest magnetron. Mechanizm kuchenki za pomocą fal uruchamia zawarte w produktach cząsteczki wody, a te podgrzewają całą potrawę. I tak, jak na typowych płytach grzewczych najpierw nagrzewa się naczynie, w przypadku kuchenek mikrofalowych ciepło powstaje w samych potrawach. A ponieważ procesy przebiegają szybko i bez wody oraz tłuszczu albo z minimalną ich ilością lub na parze, praktycznie dania nie tracą zawartych w produktach witamin, które potem np. wylewa się z wodą. Są również lekko strawne.

Sterowanie kuchenką mikrofalową

Każdy model wyposażony jest w panel sterowania, choć może on się różnić w poszczególnych urządzeniach. Najtańsze kuchenki mikrofalowe mają zwykle dwa pokrętła – jednym ustawia się moc mikrofal, drugim czas pracy urządzenia (np. do upieczenia twardego jabłka wystarczają 3 minuty). Tego typu modele sprawdzają się doskonale, gdy trzeba tylko podgrzać coś już gotowego, stopić masło lub czekoladę albo rozmrozić porcję mięsa.

Przeczytaj też:

Kuchenki mikrofalowe z wyższej półki cenowej sterowane są elektronicznie za pomocą przycisków. W tym przypadku ustawia się zazwyczaj dany program (potrawę, sposób jej przygotowania oraz czasem wagę), a na podstawie tych danych urządzenie samo dobiera czas pracy i temperaturę, w jakiej będzie przebiegało gotowanie czy pieczenie. Ważnym elementem jest mechanizm obrotowy, który sprawia, że ustawiona na specjalnym rodzaju talerza potrawa w naczyniu, obracając się równomiernie się podgrzewa albo gotuje.

Wielkość komory mikrofalówki i pobór mocy

Najczęściej spotykane są mikrofalówki o pojemności 20 do 30 l. Niewielka pojemność komory jest dobra dla singla, ale już większa pozwoli przyrządzić coś dla rodziny. Na małą kuchenkę mikrofalową wolno stojącą wystarczy powierzchnia około 40 cm, na większą o dużej pojemności trzeba zarezerwować więcej przestrzeni na blacie kuchennym – minimum 50 cm. Pamiętajmy, że są również kuchenki mikrofalowe do zabudowy, wtedy wmontowuje się je ciąg kuchenny (w słupku). Moc przyłączeniowa urządzeń waha się od 600 do ok. 1500 W, oczywiście im jest wyższa, tym dany model szybciej wykona swoją pracę, a więc mimo większej mocy pobierze mniej energii elektrycznej, bo będzie pracował szybciej. Moc mikrofal waha się najczęściej między 700 a 900 W, zaś grilla wynosi ok. 1000 W. Oczywiście wiąże się to z naszymi wymaganiami stawianymi mikrofalówce, czyli do czego i jak często będziemy jej używać, jak też od znajdujących się w niej udogodnień.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Pasują do mieszkań, w których liczy się każdy element wystroju, a także każdy centymetr przestrzeni. Kuchenkę mikrofalową do zabudowy można wkomponować w meble – ukryć w szafce, wnęce lub słupku. Dzięki temu możesz urządzić kuchnię w każdym stylu, a wpasowanie kuchenki w meble dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym. Urządzenia do zabudowy, w przeciwieństwie do kuchenek wolno stojących, pasują do pozostałego zabudowanego sprzętu – w szczególności do piekarnika. Ich zaletą jest również to, że przeważnie są lepiej wyposażone i pracują ciszej od mikrofalówek wolno stojących. Łatwo też je czyścić, bo kurz ani brud nie osadzają się na kuchence i pod nią. Minusem jest to, że przeważnie kuchenki mikrofalowe do zabudowy są droższe od urządzeń wolno stojących.

Kuchenkę mikrofalową do zabudowy należy wybrać, zanim przystąpimy do projektowania kuchni, i zawczasu zaplanować dla niej odpowiednie miejsce. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, lecz także możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej czy wygodny dostęp do urządzenia. Przeważnie kuchenkę do zabudowy umieszcza się nad piekarnikiem. Ważna jest wysokość, na jakiej umieszczamy urządzenie, dostęp do kuchenki musi być swobodny i łatwy. Jeśli kuchnia jest duża, dobrym pomysłem jest zainstalowanie kuchenki mikrofalowej obok piekarnika. Będzie bardziej funkcjonalnie!

Co potrafią mikrofalówki

Rozmrażanie i podgrzewanie (np. roztapianie czekolady, odświeżanie pieczywa) to oczywiście funkcje standardowe, które znajdziemy dziś w każdej kuchence mikrofalowej. Podobnie jak opóźniony start, szybkie gotowanie, podgrzewanie, rozmrażanie, minutnik i sygnalizator dźwiękowy zakończenia pracy. Jeśli jednak to dla nas za mało, warto jest wiedzieć, że nowoczesne kuchenki mikrofalowe potrafią już gotować na parze, grillować, a niektóre także piec, bo mają nawet termoobieg. Potrafią też podtrzymać temperaturę dania. W przypadku grilla – może to być spirala grzejna zamocowana w górnej części wnętrza komory, co nieco utrudnia potem czyszczenia albo tzw. grill kwarcowy, czyli znajdujące się w kuchence lampy kwarcowe i wtedy działa dosyć szybko, a utrzymanie w czystości jest łatwiejsze.

Przeczytaj też:

Gdy mowa o gotowaniu z parą, to mogą służyć do tego specjalne naczynia dołączone do kuchenki mikrofalowej oraz pojemnik na wodę, to nad nim ustawia się potrawę, a gdy woda zaczyna wrzeć para się unosi i danie gotuje. Inna wersja, bardziej komfortowa, polega na wprowadzaniu pary do wnętrza komory. Z kolei termoobieg (wymuszony obieg powietrza) sprawia, że kuchenka mikrofalowa może pełnić funkcję piekarnika, bo krążące w komorze gorące powietrze opieka potrawy, jak profesjonalny piekarnik. Dorze jest wiedzieć, że wiele modeli ma również zaprogramowane funkcje (programy) noszące nazwę auto, bardzo pomocne przy gotowaniu np. warzyw, makaronu czy ziemniaków. A zatem w przypadku braku miejsca w aneksie na piekarnik i płytę bądź wolno stojącą kuchnię, taki model kuchenki mikrofalowej, to prawdziwy skarb.

Zabezpieczenia i udogodnienia kuchenek mikrofalowych

Jak każde urządzenie wykorzystujące do pracy energię elektryczną, tak i mikrofala ma swoje zabezpieczenia. Głównie jest to blokada, chroniąca przed uruchomieniem kuchenki przez małe dzieci, które nie potrafią jej obsługiwać i mogą się poparzyć lub doprowadzić do zniszczenia kuchenki. Najczęściej jest to blokada drzwiczek, z którą maluchy sobie nie poradzą. Gdy mowa o udogodnieniach, to warto zwrócić uwagę na to, czy kuchenka mikrofalowa ma funkcję oczyszczania powietrza w komorze, ponieważ usuwa ono wtedy zapachy innych potraw.

Pamiętaj

Tego nie rób!

1. Nie podgrzewaj w kuchence mikrofalowej jajek ani puszek metalowych z zawartością, ponieważ wybuchają.
2. Nie włączaj pustej kuchenki - mikrofale mogą uszkodzić jej najważniejszą część, czyli magnetron.
3. Nie podgrzewaj w kuchence mikrofalowej samej wody, gdyż jej temperatura może osiągnąć więcej niż 100 st., a wtedy poruszenie naczyniem może wywołać rodzaj eksplozji, co grozi poparzeniem.

Odpowiednie naczynia do kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa wymaga specjalnych, choć popularnych naczyń. Nadają się do niej szklane i porcelanowe (w niewielkim stopniu się nagrzewają) oraz fajansowe talerze, kubki czy garnki - wprawdzie potrawy trzeba w nich ogrzewać dwie minuty dłużej, ale wolniej stygną. Sprawdzają się także niektóre tworzywa sztuczne, pod warunkiem jednak, że znajduje się na nich informacja, iż można je wstawiać do mikrofali. Na pewno tzw. srebrna folia nie jest wskazana, podobnie jak naczynia metalowe.

Od czego zależy cena kuchenki mikrofalowej

Oczywiście od tego, co urządzenie „potrafi”.  Im więcej funkcji, większa komora oraz moc, tym urządzenie będzie droższe. Najtańsze kuchenki mikrofalowe można już kupić od 200 zł wzwyż.

Jeśli podjęliście decyzję kupna kuchenki mikrofalowej, warto przyjrzeć się modelom oferowanym przez producentów.

Kuchenka mikrofalowa Amica, AMGB20E2GB do zabudowy
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Amica, AMGB20E2GB do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa Amica, AMGB20E2GB do zabudowy, moc 1200 W, pojemność 20 l, sterowanie elektroniczne, grill kwarcowy 900 W, 9 programów auto, szybki start, cena od ok. 700 zł

Kuchenka mikrofalowa Bosch, serie 6 FEM513MB0
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Bosch, serie 6 FEM513MB0

Kuchenka mikrofalowa Bosch, serie 6 FEM513MB0, wolno stojąca, moc 800 W, poj. 17 l, sterowanie za pomocą białego wyświetlacza LED, łatwa obsługa dzięki bezpośredniemu dostępowi do funkcji czasowych, 8 programów automatycznych, grill o dużej mocy, wnętrze ze stali szlachetnej: łatwe w utrzymaniu czystości wnętrze dzięki gładkiej powierzchni i braku ostrych krawędzi, cena od ok. 1100 zł

Kuchenka mikrofalowa Franke, Crystal FMW 250 CR2 G BK
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Franke, Crystal FMW 250 CR2 G BK

Kuchenka mikrofalowa Franke, Crystal FMW 250 CR2 G BK, do zabudowy, moc 1450 W, poj. 25 l, elektroniczny dotykowy programator z wyświetlaczem LCD, grill 1000 W, 8 programów automatycznych, wnętrze ze stali szlachetnej. Blokada przed dziećmi, cena 1499 zł

Kuchenka mikrofalowa Gorenje BM235CLI do zabudowy
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Gorenje, BM235CLI, do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa Gorenje, BM235CLI, do zabudowy, poj. 23 l, mechaniczne sterowanie (pokrętło), grill kwarcowy 1100 W, trzy kombinacje grilla i mikrofal, dno komory ceramiczne, łatwe czyszczenie (EasyClean), design w stylu retro, cena 999 zł

Kuchenka mikrofalowa Gorenje, BM6240SY2B, do zabudowy
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Gorenje, BM6240SY2B, do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa Gorenje, BM6240SY2B do zabudowy, poj. 23 l, sterowanie dotykowe SmartControll, grill 1000 W, 8 programów auto (szybki wybór), funkcja AquaClean, cena 1199 zł

Kuchenka mikrofalowa MPM, 20-KMG-03, wolno stojąca
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa MPM, 20-KMG-03, wolno stojąca

Kuchenka mikrofalowa MPM, 20-KMG-03, wolno stojąca, moc ok. 1150 W, poj. 20 l, wyświetlacz LED, funkcja podgrzewania z możliwością ustawienia na 5 poziomach grzania, gotowanie umożliwia automatyczną pracę w 8 pozycjach, automatyczne rozmrażanie, cyfrowy zegar, cena 259 zł

Kuchenka mikrofalowa Samsung, MG23H3125NK, wolno stojąca
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Samsung, MG23H3125NK, wolno stojąca

Kuchenka mikrofalowa Samsung, MG23H3125NK, wolno stojąca, poj. 23 l, z grillem, dzięki funkcji gotowania sensorowego, pozwala przyrządzać brokuły czy brązowy ryż bez obaw, że utracą smak i walory odżywcze, specjalny czujnik wilgotności monitoruje proces gotowania i automatycznie dobiera długość i tryb pracy, talerz Crusty Plate daje możliwość przygotowania chrupiącego dania, które będzie zrumienione z wierzchu i równomiernie wypieczone wewnątrz, funkcja Power Defrost pozwala na szybkie i dokładne rozmrażanie, powłoka ceramiczna zapewnia higienę i łatwe utrzymanie czystości urządzenia, cena ok. 550 zł

Kuchenka mikrofalowa Teka, MWE 230 G, wolno stojąca
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Teka, MWE 230 G, wolno stojąca

Kuchenka mikrofalowa Teka, MWE 230 G, wolno stojąca, poj. 23 l, elektroniczny panel sterowania, 3 funkcje grzania (mikrofale, grill, mikrofale+grill), grill kwarcowy 1000 W, 5 poziomów mocy, 8 programów automatycznych (warzywa, ryba, mięso, makaron, ziemniaki, pizza, zupa), automatyczne rozmrażanie według wagi i czasu, cena 369 zł

Kuchenka mikrofalowa Teka, ML 822 BIS, do zabudowy
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Teka, ML 822 BIS, do zabudowy

Kuchenka mikrofalowa Teka, ML 822 BIS, do zabudowy, poj. 22 l, sensorowy panel sterujący i wyświetlacz LED, 3 funkcje grzania, grill 1200 W, opuszczana grzałka, 5 poziomów mocy, 9 programów automatycznych, wnętrza - stal nierdzewna, ceramiczne dno, cena 2119 zł

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool W6 MD440BSS
Autor: materiały prasowe Kuchenka mikrofalowa Whirlpool W6 MD440BSS

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool, W6 MD440BSS, do zabudowy, poj. 31 l, sterowanie elektroniczne (ekran dotykowy), funkcja gotowania, podgrzewania i rozmrażania, dzięki Dual Crisp potrawy są opieczone z zewnątrz, technologia firmy - dwa punkty emisji fal mikrofalowych, aby równomiernie ugotować danie także od dołu, JetStart 30 s nagrzewa wnętrze do maksimum, Steam - gotowanie na parze, powłoka zapobiegająca pozostawianiu śladów sprawia, że z łatwością się je usuwa, cena 1899 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.