Czyszczenie zmywarki. Jak o nią dbać?

2019-10-31 12:37 Julia Wiśniewska
czyszczenie zmywarki
Autor: gettyimages Regularne czyszczenie zmywarki przyczynia się do jej dłuższego użytkowania

Zmywarka do naczyń to najlepszy przyjaciel domowników. Dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać, by mogła służyć jak najdłużej. Radzimy, jak czyścić zmywarkę.

Przede wszystkim trzeba się trzymać kilku prostych zasad, żeby można było korzystać ze zmywarki jak najdłużej:

  • regularnie czyszczenie wnętrza zmywarki średnio raz na miesiąc – oczywiście wszystko zależy od tego, jak często używamy sprzętu. Przy korzystaniu kilka razy w tygodniu wskazane jest raz w miesiącu;
  • regularne czyszczenie filtrów w zmywarce – najlepiej raz w tygodniu;
  • używamy odpowiedniego detergentu do czyszczenia zmywarki – najlepiej ekologicznego - w ilościach zalecanych przez producenta. Jeśli użyjemy podwójnej jego ilości nie oznacza to, że będą one czystsze;
  • po każdym użyciu zmywarki przecieramy wewnętrzną stronę urządzenia uniwersalnym środkiem czyszczącym lub płynem do naczyń. Najlepiej robić to codziennie, gdy sprzątamy kuchnię. Wtedy nie będziemy się męczyć ze starymi plamami na wewnętrznej stronie drzwi i z brudem po ich bokach. Na panelu zmywarki zbiera się najwięcej bakterii.

Do czyszczenia zmywarki znajdziemy wiele środków dostępnych w sklepach. Jeśli jednak wolimy zrobić to domowymi sposobami, to są one równie skuteczne. Czym i jak czyścić więc zmywarkę?

czyszczenie zmywarki
Autor: gettyimages Po każdym użyciu zmywarki przecieramy wewnętrzna stronę zmywarki uniwersalnym środkiem czyszczącym lub płynem do naczyń

Czyszczenie zmywarki: soda i ocet

Jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego sprawdzą się dwa składniki soda i ocet, który ma właściwości wybielające. Natomiast octu można używać do czyszczenia wielu powierzchni. Działa dezynfekująco, usuwa brud, tłuszcz, brzydkie zapachy, a także osady z kamienia i mydła.

Do czyszczenia zmywarki robimy roztwór łącząc kilka filiżanek octu z niewielką ilością mydła. W miksturze maczamy gąbkę albo szmatkę i przecieramy drzwiczki, ścianki zmywarki oraz jej „podłogę”. Takim roztworem możemy także wyczyścić inne części zmywarki, jak np. ramię czy płaszcz wodny. Spłukujemy wszystko za pomocą wody i wkładamy wyjęte wcześniej elementy. Łącząc sodę z octem uzyskamy roztwór, który będzie bardziej skuteczny: do octu i odrobiny mydła dodajemy ¼ filiżanki sody.

Jak wyczyścić filtry w zmywarce?

Filtry wyjmujemy ze zmywarki i myjemy np. płynem do naczyń. Jeśli osadził się na nich kamień, to wkładamy je do szklanki octu na 30 minut. Według niektórych sposobów wkładamy do ciepłego octu i zostawiamy na kilka godzin. Wszelkie okruszki, które chowają się w zakamarkach można „wymieść” np. starą szczoteczką do zębów.

czyszczenie zmywarki
Autor: gettyimages Przed włączeniem cyklu czyszczenia wkładamy wszystkie akcesoria z powrotem
UNIWERSALNY ŚRODEK CZYSZCZĄCY ANTHEI
czyszczenie zmywarki

Autor: gettyimages

Przepis na środek czyszczący Anthei Turner - brytyjskiej prezenterki telewizyjnej, dziennikarki i pisarki - pochodzi z jej książki "Perfekcyjna pani domu", która powstała na podstawie kultowego programu "Perfekcyjna pani domu" z jej udziałem.

Środek ten przeznaczony jest do czyszczenia wszelkich powierzchni (np. drzwi zmywarki):

2 łyżki octu spirytusowego

2 łyżeczki boraksu

2 szklanki wody

po 3 krople olejku lawendowego i olejku z drzewa herbacianego

Przelej mieszankę do spryskiwacza do kwiatów i ruszaj do pracy!

Inny sposób czyszczenia zmywarki

Czyszczenie zmywarki za pomocą sody i octu można przeprowadzić również innym sposobem. Po wyczyszczeniu filtrów i koszy do zmywarki wkładamy je z powrotem, jesteśmy też po myciu drzwiczek. Na spód („podłogę") zmywarki wlewamy szklankę octu, do górnej szuflady wkładamy pojemnik z drugą szklanką octu, a do pojemnika na tabletkę wsypujemy sodę oczyszczoną i włączamy zmywarkę na wysoką temperaturę. Po zakończonym cyklu pamiętajmy o otwarciu zmywarki, by się ostudziła!

Jeśli w zmywarce pojawia się nieprzyjemna woń, to warto włożyć plasterek cytryny przy nastawianiu prania. Daje on świeży i przyjemny zapach. Zmywarka jest sprzętem w kuchni, o którym czasem zapominamy przy regularnym sprzątaniu, a warto mieć go na uwadze. Jeśli o nią zadbamy, to będziemy cieszyć się jej długim użytkowaniem. A przy tym korzystając z domowych i ekologicznych sposobów nie szkodzimy środowisku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE