Jak zrobić szafkę na winyle: konsola do kącika audiofila

2019-10-18 15:59

Płyty winylowe przeżywają swój renesans. Coraz więcej osób powraca do ich kolekcjonowania. Gdzie i jak je przechowywać? Najlepiej blisko gramofonu i w pozycji pionowej. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić konsolę do kącika muzycznego!

Zrób to sam. Konsola do kącika audiofila
Autor: Szymon Hernik Coraz więcej osób wraca do płyt winylowych

W naszym cyklu zrób to sam przedstawiamy pomysł na szafkę na winyle dla osób, które potrafią spawać. Konsola na płyty winylowe, którą skonstruowaliśmy została wykonana ze sklejki i metalowych profili z odzysku. Najpierw należało dokładnie oczyścić profile oraz równo je przyciąć - cztery po 90 cm na nogi, cztery po 101 cm na dłuższe elementy podstawy blatów i cztery po 31 cm na krótsze elementy podstawy blatów. Na gotową konstrukcję został naniesiony lakier w sprayu. Dwa blaty o wymiarach 105 x 35 cm zostały wycięte ze sklejki. Ich krawędzie wyszlifowano papierem ściernym drobnoziarnistym i całość polakierowano. Instrukcję jak zrobić szafkę na płyty winylowe przedstawiamy poniżej w galerii zdjęć - krok po kroku.

Zrób to sam. Konsola do kącika audiofila
Autor: Szymon Hernik Konsola ma takie wymiary, żeby zmieścił się na niej gramofon i wzmacniacz, a na dolnej półce można było ustawiać pionowo płyty. Z ich wielkości wynikają szerokość konsoli i odstęp między górnym i dolnym blatem
ILE TO KOSZTUJE?
Zrób to sam. Konsola do kącika audiofila

Autor: gettyimages

Jak zrobić szafkę na płyty winylowe: potrzebne materiały

- dwie sklejki o wymiarach 105 x 35 x 9 mm – ok. 63 zł/m2

- profil zamknięty 2 x 2 cm (7 m długości) – ok. 17 zł/2

- wkręty o długości 2,5 cm i średnicy 3,5 mm (8 szt.) –5,90 zł/opak.

- lakier bezbarwny do metalu w sprayu – ok. 25 zł/szt.

- olej do drewna –65 zł/0,5 l

Ponadto do zrobienia szafki potrzebne będą: szlifierka kątowa, szczotka druciana do szlifierki kątowej, tarcza do szlifowania metalu do szlifierki kątowej, zestaw ochronny do spawania, spawarka inwertorowa, miarka, wkrętarka, papier ścierny, piła ręczna, wiertarka z wiertłem do metalu.

Spawanie krok po kroku

Inicjujemy ten proces uderzając elektrodą spawalniczą w metal. Następnie cofamy lekko elektrodę, co wywołuje łuk spawalniczy, i przesuwamy ją powoli i równomiernie wzdłuż spawanych elementów (pod kątem 70° do ich powierzchni; elektrodę przesuwamy uchwytem pochylonym w przód zgodnie z kierunkiem spawania). Po każdym takim procesie czekamy około 2 s, żeby spoina ostygła, i sprawdzamy, czy nie trzeba czegoś poprawić. Należy zwrócić uwagę na to, by długość łuku była jak najmniejsza – wtedy spoina silniej połączy spawane elementy. W razie przetopienia metalu, trzeba zwiększyć długość łuku i rozpocząć zakrywanie dziury od jej krawędzi, powoli przesuwając elektrodę do środka wypalonego metalu. Kończąc kładzenie spoiny oraz w przypadku przyczepienia się elektrody do metalu, należy odsunąć ją energicznym ruchem.

Muzyka w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pierwszą Damą PRL-u nazywano: