Lśniące i błyszczące. Jak wyczyścić srebro?
Srebro to nie tylko biżuteria, ale i sztućce, figurki, świeczniki, itd. Metal ten z czasem ulega zabrudzeniu – nierzadko pojawia się na nim nalot bądź przedmiot zaczyna czernieć. Czym wyczyścić srebro, by wyglądało jak nowe?
Przyczyną ciemnienia srebra jest nic innego jak zanieczyszczone powietrze (dokładnie dwutlenek siarki). Innymi czynnikami jest kontakt z wodą czy kosmetykami. Dlatego szczególnie srebrnej biżuterii nie należy trzymać w łazience. Oczywiście lepiej zawczasu dbać o srebrne przedmioty i regularnie je polerować. Jeśli jednak zaczynają ciemnieć (a jest to raczej procesem nieuniknionym), to warto sięgnąć, oprócz specjalnie do tego przeznaczonych środków, po domowe sposoby czyszczenia srebra.
Niektórzy uważają, że ciemnienie srebra jest oznaką tego, że coś dzieje się zdrowiem. Czy to prawda? Być może, przecież metal ten może reagować np. z potem, w którym wydalane są różne substancje, a ich skład chemiczny uzależniony jest np. od branych leków, itp.
Jakie są skuteczne domowe sposoby na czyszczenie srebra?
Czyszczenie srebra folią aluminiową
Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod czyszczenia srebra, choć trzeba trochę się przy niej napracować, to warto. Jak to zrobić? Szykujemy szklane naczynie i wykładamy je folią aluminiową. A w osobnym naczyniu przygotowujemy roztwór do czyszczenia srebra, mieszamy:
- 2 szklanki gorącej wody
- 0,5 szklanki cukru
- 2 łyżki soli kuchennej
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
Sporządzony roztwór wlewamy do szklanego naczynia wyłożonego folią aluminiową i umieszczamy w nim srebrne przedmioty. Trzymamy je do momentu aż woda zrobi się chłodna, a ciemny nalot osadzi się na folii. Następnie wyciągamy srebro i polerujemy usuwając wytracone zanieczyszczenia.
Czyszczenie srebra pastą do zębów
To równie popularna metoda czyszczenia srebra. Istnieje jednak ryzyko, że czyszcząc srebro pastą do zębów i szczoteczką zarysujemy powierzchnię srebrnych wyrobów. Co zrobić, by tego uniknąć? Można użyć bawełnianej szmatki albo szczoteczki do zębów z włóknami miękkim lub o średniej twardości. Przy wyborze pasty też trzeba uważać: nie używamy past zawierających duże ilości sodu oraz tych wybielających. Po zabiegu srebrne przedmioty dokładnie opłukujemy i wycieramy do sucha miękką ściereczką.
Polecany artykuł:
Czyszczenie srebra roztworem z sody i octu
Kolejnym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu sody i octu. Do tego potrzebne jest:
- 1 łyżka octu
- 1 łyżka sody
- 1 litr wody
Trzeba wymieszać powyższe produkty, a następnie zanurzamy srebrny przedmiot na ok. 15 minut. Potem srebro płucze się pod bieżącą wodą, suszy oraz poleruje.
Czyszczenie srebra: kurze jajo
Jak się okazuje do czyszczenia srebra przydaje się także jajko, a dokładnie białko z jajka kurzego. Na srebrną powierzchnię nakłada się niewielka ilość ubitej piany z białka i pociera flanelą do uzyskania efektu. Potem spłukuje się i dokładnie osusza.
Keczup do czyszczenia srebra
Czyszczące zastosowanie ma także… keczup. Nie jest to ponoć najwygodniejsza metoda ani bardzo skuteczna, ale próbować można wszystkiego.
- Wlewamy keczup do naczynia
- Wkładamy srebrny przedmiot, upewniamy się, że jest dokładnie zanurzony. Srebro musi pobyć w keczupie jakieś 5-10 minut.
- Wyjmujemy srebrny produkt z miski, opłukujemy ciepłą wodą i dokładnie polerujemy.
Sposób na czyszczenie srebra naszych babć: popiół
Jest to dosyć niewdzięczny sposób czyszczenia srebrnej biżuterii czy sztućców, ale sprawdzony przez pokolenia! Nabieramy niewielką ilość popiołu na zmoczoną, bawełniana szmatkę i pocieramy nią srebrne przedmioty. Po takim czyszczeniu najlepiej wypolerować przedmiot flanelową szmatką. Trzeba pamiętać o tym, by nie stosować popiołu węglowego, bo może zarysować srebro.
Estetyczny wygląd srebrnych przedmiotów to regularne dbanie o nie oraz odpowiednie użytkowanie. Np. srebrną biżuterię warto często zakładać, bo inaczej będzie szybko ciemnieć. Unikajmy przechowywania srebra razem ze złotem lub innymi metalami szlachetnymi - zapobiegnie to zabrudzeniom i rysowaniu się.