Aneks kuchenny z salonem: inspiracje, projekt i praktyczne porady

2021-08-19 15:03

Aneks kuchenny z salonem to praktyczne rozwiązanie w małym mieszkaniu, czy kawalerce. Radzimy, jak w salonie stworzyć spójną przestrzeń dzienną, łącząc kuchnię z jadalnią i strefą relaksu. Funkcjonalny aneks kuchenny w małym mieszkaniu: inspiracje i porady.

Aneks kuchenny IKEA
Autor: materiały prasowe IKEA Aneks kuchenny z salonem: zabudowa została zaplanowana na jednej ścianie. Wykorzystano meble IKEA. Spójna kolorystyka w części kuchennej i dziennej tworząc jednolitą aranżację. Elementem wyróżniającym jest ciekawe wykończenie ściany mozaiką nad blatem

Niezależnie od metrażu jakim dysponujesz oraz stylu architektonicznego w jakim aranżujesz swoją kuchnię, możesz stworzyć aneks kuchenny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwsza z nich to funkcjonalność łączona z ergonomią pomieszczeń.

Aneks kuchenny w przedpokoju: pomysł na kawalerkę

W mieszkaniach 1-pokojowych (kawalerkach) warto umieścić aneks kuchenny w przedpokoju. Na kilku metrach kwadratowych sprawdzą się meble wykonane na wymiar. W sklepach sieciowych dominują rozwiązania o wymiarach 60 cm szerokości i 45 cm głębokości, które w przypadku małych przestrzeni mogą być po prostu za duże.

Galeria: zobacz inspiracje na aneks kuchenny z salonem

Drugą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę projektując aneks kuchenny w korytarzu, jest miejsce na zmywarkę. Po pierwsze, dysponując krótkim blatem kuchennym, często zmieści się tylko bardzo mały zlew. Po drugie, zmywarka w zabudowie będzie sprawiać wrażenie klasycznej szafki, a oprócz standardowej funkcjonalności można wykorzystać ją jako osuszacz do naczyń, rezygnując tym samym z zajmowania przestrzeni dodatkową suszarką. Aranżując przestrzeń aneksu kuchennego pamiętaj, że jeśli między pomieszczeniami jest ściana działowa, możesz ją wyburzyć lub skrócić. Otworzy to przestrzeń we wnętrzu i pozwoli uzyskać więcej  przestrzeni kuchennej w aneksie.

6 sposobów na małą kuchnię

Aneks kuchenny z salonem: praktyczne porady

Aneks kuchenny może stanowić wydzieloną część pokoju dziennego. Urządzając salon z aneksem kuchennym, należy zadbać o funkcjonalną przestrzeń do przechowywania jedzenia, przypraw, sztućców i pozostałych akcesoriów kuchennych, tak by nie ograniczały one obszaru dziennego. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest okap, który zniweluje zapach gotujących się potraw. Wydajność okapu powinna stanowić sześciokrotność kubatury pomieszczenia.

Projekt aneksu kuchennego

Powszechnie stosuje się dwa typy aneksów kuchennych:

  • zlokalizowanych na jednej ścianie
  • lub w formie narożnej (zabudowa w kształcie litery L).

Rozmieszczenie mebli oraz sprzętów RTV/AGD uzależnione jest od układu pomieszczenia, punktów świetlnych, rozkładu okien i instalacji hydraulicznej. Aneks kuchenny zaprojektowany na jednej ścianie w salonie jest praktycznym rozwiązaniem przy zachowaniu ciągu roboczego: lodówka, blat, zlew, kuchenka gazowa/elektryczna lub indukcyjna.

Przeczytaj też:

Ergonomia kuchni: zasada trójkąta roboczego

Aneks kuchenny z zabudową narożną sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdzie liczy się zagospodarowanie każdego centymetra.

Aneks kuchenny z salonem: aranżacja

Aranżacja aneksu kuchennego może być wtopiona w wystrój salonu albo na zasadzie kontrastu - wyraźnie oddzielona. Aby osiągnąć zaplanowany efekt, urządzając aneks w salonie trzeba wybrać odpowiednie meble, dodatki, a także wykończenie ścian i podłóg. Aneks kuchenny może być też ukryty za ścianką, mobilnym panelem czy parawanem, czy przesuwnymi drzwiami.

Dominującym trendem jest łączenie białych frontów zabudowy kuchennej z drewnianym blatem. Nie jest to jednak jedyna dostępna aranżacja. Aneks kuchenny urządzić można w dowolnym stylu - loftowym, industrialnym, prowansalskim, boho, skandynawskim, czy eklektycznym. Jeśli chcesz powiększyć optycznie przestrzeń aneksu kuchennego z salonem w obu pomieszczeniach zastosuj jeden rodzaj posadzki. Ponadto warto wiedzieć, że zastosowanie w aranżacji jasnej podłogi dodatkowo optycznie powiększy wnętrze, ciemna zaś spowoduje, że będzie ono sprawiło wrażenie wyższego.

Szukasz inspiracji na kolory w aneksie kuchennym, przeczytaj:

Ostatnio w aranżacjach kuchennych popularna jest też rezygnacja z szafek górnych. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie uzależnione jest od specyfiki pomieszczenia i jego wielkości. Usunięcie szafek wiszących optycznie powiększa aneks kuchenny, ale kosztem redukcji miejsca do przechowywania.

W celu oddzielenia salonu od aneksu kuchennego wykorzystuje się blaty lub wyspy kuchenne. By przestrzeń dzienna i jadalnia były spójne, warto utrzymać jeden styl architektoniczny. Oddzielenie kuchni od pokoju wykonać można również za pomocą podłogi - stosując w części kuchennej gres, a w salonie drewniane panele.

Aneks kuchenny w zabudowie

Aby zachować estetykę aneksu, część sprzętów kuchennych można zasłonić drzwiami przesuwnymi lub wykorzystać system składanych frontów, które poruszają się na wyprofilowanych szynach. Dzięki temu błyskawicznie można zasłonić ekspres do kawy czy mikrofalówkę. Jest to praktyczne rozwiązanie zarówno w małych, jednopokojowych mieszkaniach, jak i w większych metrażach.

Materiał partnerski z Murator IBS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.