Kuchnia w stylu skandynawskim. Praktyczne wskazówki, jak urządzić funkcjonalne i minimalistyczne wnętrze

2017-10-20 11:20
Styl skandynawski w aranżacji kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Meble w kuchni urządznej w stylu skandynawskim charakteryzuje funkcjonalność i prostota – gładkie fronty i blaty są zazwyczaj w kolorze białym lub naturalnego drewna

Kuchnia w stylu skandynawskim to prostota formy, przejrzystość, elegancja, ale przede wszystkim komfort. Skandynawski design zagościł do wielu polskich domów. Wykorzystywany jest w aranżacji salonów, sypialni a także w projektowaniu kuchni. W tym pomieszczeniu najważniejsza jest jednak funkcjonalność. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego.

Skąd się wziął skandynawski design?

W 1930 roku w Sztokholmie odbyła się wystawa poświęcona skandynawskiemu wzornictwu użytkowemu. Wydarzenie to odegrało ogromną rolę w popularyzowaniu zarówno projektów mebli, jak i wystroju wnętrz, które łączą estetykę z funkcjonalnością. Jednak rozkwit stylu przypadał głównie na lata 50. XX wieku. Wówczas kraje Europy północnej zmuszone były wykorzystywać własne materiały (głównie drewno) do produkcji sprzętów domowych. A ponieważ w Skandynawii noc obejmuje większą część doby, dlatego też , aby rozświetlić wnętrza architekci chętnie wykorzystywali kolor biały, który rozjaśnia pomieszczenia i optycznie je powiększa. Pomimo wspólnych cech takich jak naturalność oraz komfort, skandynawski design nie jest jednolity we wszystkich państwach Północy. Każdy kraj dodał do niego swój element, który wyróżnia go na tle pozostałych. Duńczycy zdecydowanie lansują biel. Finowie chętnie przełamują ją kontrastującym czarnym kolorem. Natomiast mieszkańcy Szwecji upodobali sobie prostotę form.

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być jasna i dobrze oświetlona naturalnym światłem. Dzięki dużym, niezasłoniętym oknom i białym ścianom, nawet najmniejsza kuchnia będzie optycznie wydawała się większa.

Szwedzki design to przede wszystkim praktyczność i użyteczność, której podstawowym zadaniem jest ułatwianie i usprawnianie codziennych czynności użytkowników. A więc kuchnia powinna zostać zaprojektowana dla wygody użytkowników i spełniać maksimum ich potrzeb. Meble powinny być ergonomiczne, a ich kształt i wygląd sprawiać, że zaaranżowane wnętrza będą uporządkowane. W efekcie muszą znaleźć się w niej funkcjonalne szafy i kredensy, tak, aby wszystko było na wyciągnięcie ręki.

Białe podłogi. Pomysł na wnętrze w stylu skandynawskim

W aranżacji kuchni w stylu skandynawskim niełatwo doszukać się skomplikowanych form i kształtów bądź zbędnych przedmiotów. Drewniane meble w takich aranżacjach charakteryzuje funkcjonalność i prostota – gładkie fronty i blaty, będące zazwyczaj w kolorze białym lub naturalnego drewna – dzięki czemu kuchnia jest swobodna, inspirująca, a nawet przytulna.

W skandynawskich wnętrzach widoczny jest szczególny stosunek do natury. Dominuje w nich drewno, dużą wagę przykłada się do naturalnego światła, a ściany i meble maluje ekologicznymi farbami w białych oraz jasnych, pastelowych kolorach.

Styl skandynawski jest jednym z popularniejszych w aranżacji wnętrz. Wybierając skandynawski design należy pamiętać, że królują w nim umiar, prostota, a przy tym praktyczność. To połączenie równowagi i harmonii. Podobnie jak wywodząca się ze Szwecji sztuka życia nazywana w rodzimym języku jej mieszkańców „lagom”, czyli „w sam raz”.

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim
Autor: Marcin Czechowicz Styl skandynawski w aranżacji kuchni wyróżnia minimalizm, wszechobecna biel, funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE