Szara kuchnia na 20 sposobów. Pomysły i aranżacje na modne kuchenne wnętrze
Szara kuchnia to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Jest modna i stylowa. Szary kolor w kuchni daje ogromne możliwości aranżacyjne, może być wykorzystany na różne sposoby. Zobacz 20 inspirujących pomysłów, jak ciekawie urządzić szarą kuchnię, aby pięknie się prezentowała i zachwycała swoim wystrojem przez wiele lat.
Szara kuchnia jest modna i bardzo stylowa. Kolor szary w kuchni daje ogromne możliwości aranżacyjne - jest uniwersalny i ponadczasowy. Niektórzy uważają jednak, że kolor szary jest smutny, ponury, po prostu nieciekawy. Nic bardziej mylnego. To jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz i hit ostatnich sezonów. Jest wiele sposób na to, aby ożywić i ocieplić szarość w kuchni. Warto połączyć ją z drewnem albo dodatkami w intensywnych, żywych kolorach. Aranżacja szarej kuchni nabierze wówczas charakteru, będzie modna i przytulna.
Autor: Marcin Grabowiecki
Szara kuchnia z wyspą to bardzo modne i nowoczesne rozwiązanie. W tej kuchni postawiono na jasne odcienie szarości. Prosta, minimalistyczna zabudowa kuchenna wykonana jest aż do sufitu - to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i wyższa niż jest w rzeczywistości
Szare meble kuchenne
Wybór odpowiednich mebli kuchennych to nie lada wyzwanie. Możliwości jest naprawdę dużo, wszystko zależy od naszego gustu i efektu, jaki chcemy uzyskać. Gdy już zdecydowaliśmy się na szary kolor w kuchni, pozostaje nam wybrać odpowiednie wykończenie frontów kuchennych. Rodzaj frontów ma ogromne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na finalny efekt kuchni. Dlatego warto zastanowić się, czy szare meble kuchenne powinny być matowe czy błyszczące.
- Szara kuchnia w połysku
Szare meble kuchenne z frontami wykończonymi wysokim połyskiem szczególnie polecane są do małych kuchni. Dzięki temu, że odbijają światło, rozjaśniają i optycznie powiększają wnętrze kuchni, które wydaje się zdecydowanie większe niż jest w rzeczywistości. Szara kuchnia w połysku cieszy się dużą popularnością. Szare meble kuchenne z połyskiem idealnie pasują do nowoczesnych kuchni, są one coraz częściej wykorzystywane w minimalistycznych aranżacjach.
- Matowa szara kuchnia
Mat na frontach to klasyka. Matowe szare meble kuchenne pasują do każdego wnętrza - doskonale wyglądają w kuchni nowoczesnej, jak i tej urządzonej w klasycznym stylu. Są one o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości. Matowa szara kuchnia jest zdecydowanie bardziej przytulna i „spokojniejsza” niż jej odpowiednik w wersji z błyszczącymi frontami.
Przeczytaj też:
Zabudowa kuchenna: wybieramy szafki górne i dolne, słupki, szuflady >>
Szara kuchnia z drewnem
Szara kuchnia z drewnem to duet idealny. To bardzo modne i przede wszystkim ponadczasowe zestawienie. Połączenie we wnętrzu szarego koloru z drewnianymi elementami ociepli wystrój kuchni i sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje ciepły i przytulny klimat.
W szarej kuchni drewno można zastosować na kilku płaszczyznach. Najczęściej występuje na blacie roboczym, może również pojawić się na ścianach lub podłodze, jest także wykorzystywane do wykonania zabudowy kuchennej.
Wybierając drewno do kuchni należy postawić na te gatunki, które sprostają trudnym warunkom panującym we wnętrzu – m.in. odporne na wodę i zabrudzenia, zarysowania i odkształcenia oraz inne uszkodzenia. Należy również pamiętać o impregnacji drewna i jego właściwej pielęgnacji. Dzięki tym zabiegom szara kuchnia z drewnem będzie przez wiele tak zachwycała swoim wystrojem.
Przeczytaj też:
Wybieramy blat drewniany do kuchni: zalety, ceny, rodzaje drewna >>
Na kuchenne blaty najlepiej sprawdza się drewno z gatunków egzotycznych: merbau, tek, iroko i mahoń, a z krajowych: dąb, jesion, orzech czy buk. Na podłodze w kuchni z rodzimych gatunków drewna najlepsze są: dąb, buk, klon, jawor, a z egzotycznych ipe (lapacho), badi, jatoba, kempas, merbau, doussie, brazylijska wiśnia.
Świetną alternatywą dla drewna jest jego imitacji w postaci laminatów, okładzin ściennych, płytek ceramicznych czy paneli drewnopodobnych, które do złudzenia przypominają wyglądem naturalne drewno.
Jakie kolory pasują do szarej kuchni?
Kolor szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Różnorodność odcieni szarości – od jasnych tonacji po ciemne odcienie grafitowe, daje szerokie możliwości aranżacyjne. Szary kolor w kuchni może być wykorzystany na różne sposoby. Szara może być nie tylko zabudowa kuchenna, ale także ściany, podłogi i wszelkiego rodzaju dodatki. Szary kolor to kolor neutralny, uniwersalny, świetnie komponuje się z innymi barwami. Zestawienie szarego koloru w kuchni z innymi kolorami ożywia wnętrze, dodaje mu wyrazu i charakteru.
- Szary kolor w kuchni świetnie prezentuje się w połączeniu z bielą, tworząc eleganckie i nowoczesne wnętrze.
- Idealnym partnerem szarości w kuchni jest czerń. Razem tworzą bardzo stylowe zestawienie. Należy jednak zachować odpowiednie proporcje – aby aranżacja nie była zbyt przytłaczająca i ciemna, kolor czarny nie może dominować we wnętrzu kuchni.
- Szary kolor w kuchni w połączeniu z pudrowym różem prezentuje się bardzo przytulnie, tworzą naprawdę udany duet. Takie zestawienie dodaje wnętrzu lekkości i świeżości.
- Kolor szary w duecie z kolorem żółtym. Żółty ożywia aranżację szarej kuchni, dodaje wnętrzu charakteru. Najlepiej zastosować go w postaci dodatków, czy wyróżnić nim fragment ściany.
Polecany artykuł:
Galeria zdjęć: ciekawe pomysły na aranżację kuchni
Autor: Marcin Grabowiecki; projekt: Katarzyna Dziurdzia/Dziurdzia Projekt, stylizacja: Eliza Mrozińska
Jasne ściany z kontrastową czernią i drewnem tworzą świetny wizualny efekt!
Autor: Mariusz Bykowski
W kuchni z jadalnią ważne jest odpowiednie ustawienie stołu. Idealnie jeśli może przy nim usiąść nawet kilka osób. Ważne są też aspekty wizualne. Meble jadalniane i zabudowa kuchenna powinny stanowić spójną całość.
Autor: Mariusz Bykowski
Biała zabudowa w aneksie kuchennym wygląda lekko. Wyspa powstała w miejscu wyburzonej ściany. Dzięki temu kuchnia zyskała sporą przestrzeń roboczą. W wyspie zainstalowano piekarnik i płytę grzejną z pochłaniaczem ukrytym w blacie. Blat (kamienny) służy też do jedzenia. Niewątpliwym atutem połączenia aneksu kuchennego na salon jest przestronność. Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis / Dash Interiors