| muratordom.pl » Kuchnia » Meble i blaty » Planowanie kuchni – wymiary i wysokość blatów kuchennych

Planowanie kuchni – wymiary i wysokość blatów kuchennych

Strefa robocza w kuchni powinna być odpowiednio zaplanowana. Najważniejsze są wielkości blatów kuchennych – najlepiej gdy są co najmniej dwa i mają minimum 80 cm długości. Nie bez znaczenia jest również wysokość blatu do kuchni, która powinna być dostosowana do wzrostu domowników. Zobacz, jak dobrze zaplanować strefę roboczą w kuchni.

Autor: Marcin Czechowicz

Wygoda pracy w kuchni zależy w dużej mierze od wymiarów blatów kuchennych

Miejsce i wymiary kuchennych blatów

W kuchni są zazwyczaj dwie strefy robocze – śniadaniowa i obiadowa. Przygotowując śniadanie, krążymy między lodówką a zlewem, używamy zmywarki i czajnika elektrycznego, czasem też kuchenki. Natomiast gdy gotujemy obiad, poruszamy się między zlewem a kuchenką, sięgając czasem do lodówki i zmywarki.

Tak więc jedna powierzchnia robocza powinna być między lodówką a zlewem, a druga – między zlewem a kuchenką. Jej minimalna długość blatów kuchennych to 80 cm, ale jeżeli mamy miejsce, lepiej ją powiększyć. Szczególnie jeśli na blacie trzymamy dużo sprzętów kuchennych.

To, czy w kuchni lepiej sprawdzi się jeden większy blat, czy dwa mniejsze, zależy od tego, jak pracujemy. Dwa mniejsze blaty się przydadzą, jeżeli w kuchni pracuje równocześnie więcej niż jedna osoba oraz gdy sprzątanie nie odbywa się na bieżąco i potrzebne jest miejsce na odstawienie rzeczy.

Wysokość blatu w kuchni – dla Twojej wygody

W kuchni pracujemy z reguły na stojąco, dlatego wysokość blatu kuchennego musi nam umożliwiać przybranie wygodnej pozycji. Według dawnych standardów ustalonych niemal sto lat temu blat powinien być na wysokości 85 cm, jednak dziś, gdy jesteśmy coraz wyżsi, urządzenia i standardowe szafki są dopasowane do blatu na wysokości mniej więcej 90 cm.

Ale jeśli mamy taką możliwość, wysokość blatu najlepiej jest dopasować indywidualnie do wzrostu człowieka. Jest na to prosty sposób: w pozycji stojącej wyprostowanej zginamy rękę w łokciu, tak aby przedramię było równolegle do podłogi. Ramię trzymamy wzdłuż ciała.

Wygodna wysokość blatu roboczego powinna wynosić 20 cm poniżej zgiętego przedramienia.

Blaty w kuchni na różnych poziomach? Dlaczego nie!

W angielskich kuchniach zdarza się, że blaty projektuje się na różnych wysokościach. Blat roboczy jest zwykle na standardowym poziomie 90 cm, natomiast blat, w którym zamontowano płytę grzewczą, znajduje się nieco niżej – o 12-15 cm. Różnica wnika z tego, że górna krawędź garnka jest zazwyczaj 20-30 cm powyżej poziomu blatu, dlatego łatwiej z niego korzystać, gdy opuścimy blat w tej strefie.

Z kolei dno zlewu jest opuszczone względem blatu o mniej więcej 20 cm, więc jego uniesienie w tej strefie ułatwia
zmywanie.

Dzięki zróżnicowaniu poziomów blatów możliwe staje się zastosowanie odmiennych materiałów w każdej strefie – w mokrej i gorącej (gdzie są zlew i kuchnia) sprawdzą się powierzchnie trwałe i odporne, a blat roboczy może być z drewna.

Przeczytaj dodatkowo:
Otwarte półki kuchenne - zobacz, jak wybrać...

Otwarte półki kuchenne to doskonały sposób na wyeksponowanie domowych skarbów. Jak jednak wybrać kuchenną...

Kolorowe fronty kuchenne. 12 pomysłów, jak za...

Wybierając meble kuchenne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na fronty szafek. To one bowiem budują styl...

8 pomysłów na aranżację kuchni w słonecznych...

W twojej kuchni będzie zawsze ciepło, jeśli zdecydujesz się na żółte ściany lub meble kuchenne....

Kuchnia frontem do gości. 15 pomysłów na...

Wspólne gotowanie może być rodzinną zabawą, a nawet wydarzeniem towarzyskim. Wystarczy tak urządzić kuchnię,...

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny? Poradnik

Blat kuchenny może być wykonany z kilku materiałów. Jednak jednym z najsolidniejszych i najtrwalszych jest...