Porysowana płyta indukcyjna – jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej?

2024-03-17 17:13

Płyta indukcyjna ma powierzchnię wykonaną ze szkła ceramicznego. Z czasem mogą pojawić się na niej drobne rysy i zadrapania, co nie wygląda zbyt estetycznie. Czy można usunąć rysy z płyty indukcyjnej? Tak. Podpowiadamy, jak sprawić, że na płycie nie będzie rys.

Porysowana płyta indukcyjna
Autor: Getty Images Porysowana płyta indukcyjna? Jest wiele sposobów na usunięcie rys z płyty indukcyjnej

Spis treści

 1. Dlaczego płyta indukcyjna się rysuje?
 2. Czym można porysować płytę indukcyjną?
 3. Jak uratować porysowaną płytę indukcyjną?
 4. Jak pozbyć się rys z płyty indukcyjnej?
 5. Czy można polerować płytę indukcyjną?
 6. Jakie są inne preparaty do usuwania rys z płyty indukcyjnej?
 7. Jak usuwać rysy z płyty indukcyjnej?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Płyta indykcyjna to coraz częściej pojawiające się w naszych domach urządzenie, które wypiera kuchenki gazowe. Jest estetyczna, prosta w obsłudze i pielęgnacji. Gładką powierzchnię płyty wystarczy regularnie przecierać wilgotną ściereczką z mikrofibry, żeby utrzymać ją w czystości. Jednak z czasem na powierzchni płyty indukcyjnej mogą pojawić się drobne rysy. Zastanówmy się, co jest przyczyną ich powstawania oraz jak się ich pozbyć.

Z artykułu dowiesz się, jak zastosować do usuwania rys z płyty indukcyjnej domowe środki, np.:

 • sodę oczyszczoną,
 • pastę do zębów,
 • proszek do pieczenia,
 • skórkę od banana,
 • spirytus,

oraz profesjonalne preparaty, np.:

 • pasty, mleczka i woski polerskie,
 • preparaty do czyszczenia ekranów komputerów,
 • preparaty do czyszczenia płyt CD lub DVD.

Dlaczego płyta indukcyjna się rysuje?

Podstawową przyczyną tworzenia się rys jest przesuwanie garnków i patelni po płycie indukcyjnej. Dlatego należy pamiętać, żeby używać garnków o czystym dnie. Jeśli wcześniej coś wykipiało i zaschło na płycie, powstanie rys podczas przesuwania naczyń jest jeszcze bardziej prawdopodobne. Dobrze jest pamiętać, żeby podczas gotowania na płycie indykcyjnej naczynia przenosić z miejsca na miejsce.

Czym można porysować płytę indukcyjną?

Ważne jest również, w jaki sposób na bieżąco czyścimy płytę. Jeśli coś na niej zaschło, nie należy tego usuwać na sucho ostrą myjką, a już w żadnym wypadku drucianym czyścikiem albo nożem. Wtedy dopiero możemy płytę porysować!

Jak uratować porysowaną płytę indukcyjną?

Do czyszczenia płyty indukcyjnej powinno się używać delikatnych środków. Jest na to wiele domowych sposobów. Zamiast kupować chemiczne preparaty, można najpierw samodzielnie przygotować czyszczącą miksturę.

Jak pozbyć się rys z płyty indukcyjnej?

Najprostszym środkiem czyszczącym jest soda oczyszczona. Można rozrobić ją odrobiną wody i taką pastę rozprowadzić na płycie. Jeśli nie mamy sody, można wykorzystać inne środki, które ją zawierają. Jednym z nich jest pasta do zębów, najlepiej wybielającą, którą nakłada się tak jak pastę z sody. Podobnie zadziała proszek do pieczenia. Jeśli zarysowań jest dużo lub dodatkowo płyta jest zabrudzona, np. przypalona, domową pastę czyszczącą można zostawić na pewien czas, żeby rozpuściła przyschnięte zanieczyszczenia.

Gdy zarysowania i zanieczyszczenia są niewielkie, niektórzy używają do czyszczenia płyty roztworu ciepłej wody ze spirytusem albo nacierają powierzchnię wewnętrzną stroną skórki banana. Tak potraktowaną płytę można zostawić na kilka-kilkanaście minut, a potem dokładnie wyczyścić delikatną myjką.

Czy można polerować płytę indukcyjną?

Tak. Jeśli na płycie znajduje się dużo rys i domowe sposoby nie pomagają, należy sięgnać po profesjonalne środki do czyszczenia i polerowania szkła. Na rynku jest wiele past, mleczek i wosków polerskich przeznaczonych do różnych materiałów. Żeby nie uszkodzić powierzchni płyty wykonanej ze szkła ceramicznego, konieczne jest ograniczenie się do środków, w przypadku których producent zaznacza, że mogą posłużyć do polerowania szkła. Zwykle nakłada się je tak samo, jak domowe czyściwa, jednak zawsze lepiej jest sprawdzić zalecenia producenta.

Jakie są inne preparaty do usuwania rys z płyty indukcyjnej?

Podobne działanie mają środki przeznaczone do czyszczenia ekranów komputerów lub telewizorów, a także do czyszczenia płyt CD lub DVD. Są to delikatne preparaty, więc mamy pewność, że nie uszkodzimy płyty. Są one sprzedawane w zestawach zawierających też ściereczkę i szczoteczkę, którymi można je na nakładać.

Jak usuwać rysy z płyty indukcyjnej?

Podczas czyszczenia płyty należy pracować delikatnie. Środek czyszczący rozprowadzamy kolistymi ruchami na całej powierzchni – od brzegów do środka. Podobnie go później usuwamy, pamiętając o płukaniu ściereczki po każdym cyklu mycia. Na koniec możemy wypolerować płytę suchą i miękką ściereczką bawełnianą lub z mikrofibry.