| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Ogród » Projektowanie otoczenia domu: gdzie można stosować kratki trawnikowe? Czy opłaca się w nie inwestować?

Projektowanie otoczenia domu: gdzie można stosować kratki trawnikowe? Czy opłaca się w nie inwestować?

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak różnego rodzaju żwiry, grysy i inne kruszywa oraz stabilizacji terenów zielonych. Dzięki kratkom trawnikowym teren jest nie tylko stabilny, ale i, w zależności od zastosowanego produktu, zdolny przenosić największe obciążenia bez ryzyka uszkodzeń.

W ofercie firmy Ecomax znajdują się m.in. kratki trawnikowe Inovgreen – ekologiczne, przepuszczające wodę i zapewniające naturalną wegetację roślin, które stanowią alternatywę dla różnego rodzaju standardowych rozwiązań zamykających naturalną przepuszczalność ziemi, jak asfaltowanie lub wykładanie kostką brukową.

Kratki trawnikowe z ekologicznego materiału o dużej wytrzymałości

Kratki trawnikowe Inovgreen są neutralne dla środowiska, produkowane w 100% z surowca pochodzącego z recyklingu (polietylen), odporne na niskie i wysokie temperatury (-30°C do +85°C). Znoszą obciążenia – w zależności od modelu kratki – w zakresie od 240 t/m2 do 310 t/m2.

Kratki trawnikowe są bardzo wytrzymałe, niesamowicie elastyczne, a co za tym idzie kompletnie niełamliwe. Jest to produkt uniwersalny nadający się pod wypełnienie żwirem lub grysem, jak i trawą. Dzięki kratownicom z serii Inovgreen teren inwestycji pozostaje terenem w 96% przepuszczalnym, biologicznie czynnym, gdzie nie istnieje konieczność odprowadzania wód gruntowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rodzaje kratek trawnikowych

Seria Inovgreen Park oferuje dwa modele kratek trawnikowych. Jest to propozycja dla inwestycji przydomowych. Model IP40 lub IP30. Kratki dostępne w bardzo ładnym zielonym kolorze, który idealnie komponuje się z trawą, Kratka IP40 to kratka o wysokości 4 cm, która przy prawidłowo utwardzonej podbudowie pozwala na przejazd samochodów cięższych (np. z opałem).

Seria Inovgreen oferuje trzy modele kratek trawnikowych. Jest to propozycja dla wszystkich typów inwestycji, łącznie z drogami P/POŻ. Kratka Inovgreen model IG40 to produkt najwyższej wytrzymałości. Idealnie nadaje się do żwiru i trawy. Każdy, kto chciałby mieć ładną nawierzchnię z kruszywa, powinien wybrać serię IG aniżeli IP.

Są również modele kratek dla ruchu pieszego, które można zastosować do różnego typu ścieżek i opasek dookoła domu, a te bardziej solidne na podjazd do posiadłości.

Panele do żwiru Coregravel

Dzięki zastosowaniu małych oczek na panelu i wprasowaniu na stałe geowłókniny budowlanej Coregravel idealnie nadaje się na nawierzchnie z kruszywa dla inwestycji typu naturalne tarasy, piękne ogrodowe ścieżki z drobnego kruszywa, czy parkingi dla lekkich samochodów. Panele te powinny być w tym przypadku, wypełnione kruszywem klasy Premium.

Montaż paneli trawnikowych – o tym trzeba pamiętać

Panele Coregravel, jak i kratki trawnikowe Inovgreen, układa się szybko i łatwo. Nie trzeba być fachowcem, aby samemu sobie doskonale poradzić z tym zadaniem. W zależności od warunków terenowych, podłoża, przepuszczalności wody, obciążenia – należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i utwardzenie terenu. Przy inwestycjach takich jak przydomowe ścieżki żwirowe, place grillowe czy nawierzchnie altanek w przypadku terenu piaskowo-żwirowego najprawdopodobniej wystarczy wyrównanie i utwardzenie podłoża oraz rozłożenie i wypełnienie paneli.

Autor: Ecomax

Coregravel to system do stabilizacji żwiru i grysu

Autor: Ecomax

Kratki trawnikowe produkowane są w 100% z surowca pochodzącego z recyklingu - polietylenu

Jeśli pracujesz nad ścieżką, należy rozpocząć układanie paneli od jednego z jej końców. Jeśli zaś utwardzasz plac, to zaczynij od jednego z rogów. Zaczepy panel-panel muszą znajdować się u dołu i być zwrócone w kierunku układania. W przypadku układania wzdłuż istniejących krawędzi należy pamiętać o strefie dylatacyjnej i zachować odstęp od jednego do dwóch centymetrów. Ułatwieniem przy układaniu jest fakt, że arkusz panelu ma rozmiar 1200 mm x 800 mm lub 100 mm x 100 mm. Panele można rozpiąć na cztery części, co znacznie ułatwia i przyśpiesza ich układanie. Fachowa pomoc wykwalifikowanej firmy przyda się w przypadku wykonywania podjazdów czy parkingów. Jeśli jednak zdecydujesz się zmierzyć osobiście również z tym zadaniem, należy podbudowę wykonać podobnie jak pod kostkę, z tym że z kruszywa przepuszczalnego, a nie mieszkanki cementowej.

Przeczytaj więcej na temat Paneli Coregravel

WARTO WIEDZIEĆ

Dlaczego warto zastosować kratki trawnikowe?

  • montaż jest bardzo prosty, ułatwia go dodatkowo system poziomowania "Slope Protection";
  • panele są lekkie, układają się bez problemów;
  • niemal stuprocentowa przepuszczalność wody – nie trzeba martwić się o odprowadzanie deszczówki, przyłącza komunalne czy projekt drenażowy;
  • kruszywo pozostaje stabilne, nie występuje efekt koleinowania;
  • nawierzchnia nie przerasta, ponieważ nie dopuszcza do tego wprasowana od spodu geowłóknina budowlana;
  • nawierzchnia pozostaje jednolita, zabezpieczona przed wciskaniem kruszywa w podłoże;
  • naturalny wygląd krajobrazu.

Kratki trawnikowe – czy to się opłaca?

Zastosowanie kratki trawnikowej to nie tylko aspekt ekologiczny ale również ekonomiczny. Choć zakup modeli z najlepszych materiałów recyklingowych to zwykle koszt wyższy niż barwionej kostki z masy betonowej, jednak już ułożenie kratki – w przypadku przydomowych inwestycji – to praca, która nie wymaga wyspecjalizowanego zespołu i sprzętu.

Mówiąc o aspektach ekonomicznych, należałoby również wspomnieć o transporcie towarów stosowanych do wykonywania nawierzchni. Solidne a zarazem lekkie w porównaniu z betonową kostką czy kamieniem kratki trawnikowe to dużo niższy koszt transportu, średnio na paletę pakowane jest +/- 60 m2 kratki, a przy pełnym załadunku dla samochodu z naczepą średnia ładowność to 1600 m2. Przy dobrej organizacji pracy – czy to w przypadku przydomowych inwestycji różnica ekonomiczna na korzyść kratek trawnikowych jest dość duża.

Przeczytaj dodatkowo:
Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

sponsor artykułu