Jak utwardzić drogę? Jak zrobić to najtaniej? Czy można utwardzić drogę bez pozwolenia?

2024-04-09 14:11

Gruntowe drogi na przedmieściach i we wsiach to polskie realia. Jak utwardzić taką drogę, żeby wygodniej jeździć i chodzić po niej. Jakie materiały można użyć do utwardzenia drogi? Czy do utwardzenie drogi konieczne jest załatwienie pozwolenia?

droga do utwardzenia
Autor: Andrzej T. Papliński Jak utwardzić drogę?

Spis treści

  1. Jak tanio utwardzić drogę?
  2. Jakie materiały do utwardzenia drogi?
  3. Czy można utwardzić drogę bez pozwolenia?
Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany

Wiele działek ma dojazd drogą gruntową. Po wiosennych lub jesiennych ulewach piasek albo glina czynią ją nieprzejezdną. Jeszcze gorzej jest po budowie domu, która wymaga dojazdu ciężkich samochodów. Droga piaszczysta albo gliniasta może zostać w łatwy sposób utwardzona. Koszty nie będą wielkie, jeśli wspólnie pokryją je sąsiedzi. Podpowiadamy, jak utwardzić drogę gruntową.

Jak tanio utwardzić drogę?

Najpierw trzeba porozumieć się z właścicielem drogi, który musi wyrazić na to zgodę. Następnie warto zaprosić do współpracy sąsiadów, którzy też z niej korzystają. Jeśli wszyscy, proporcjonalnie będą uczestniczyć w kosztach, można to zrobić naprawdę niewielkim kosztem. Ponieważ na utwardzenie drogi potrzeba będzie wiele ciężarówek materiału, dobrze jest szukać jak najtańszego. Wiele materiałów można zdobyć nawet za darmo. Jeśli zrobimy rozeznanie w najbliższej okolicy, może się okazać, że jest dostępny gruz budowlany albo rozbiórkowy lub kruszony asfalt po remontach dróg, nawet do odebrania za darmo. Rekonesans w sąsiedztwie jest ważny, ponieważ nawet jeśli gruz dostaniemy za darmo, to trzeba zapłacić za transport. A im krótsza droga przewozu, tym mniej zapłacimy.

Jakie materiały do utwardzenia drogi?

Żeby utwardzić drogę dobrze jest wykonać co najmniej 2 warstwy. Pod spodem trzeba ułożyć grubą warstwę materiału o większych rozmiarach: gruzu, tłucznia, żużlu. Po jego zagęszczeniu i utwardzeniu należy na wierzchu wykonać cieńszą warstwę z drobniejszego materiału, np. żwiru lub destruktu bitumicznego, i także zagęścić. Zależnie od warunków gruntowych może być wskazane dodatkowo położenie pod spodem geowłókniny albo zrobienie odwodnienia z wykorzystaniem rur drenarskich itp.

Czy można utwardzić drogę bez pozwolenia?

Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli chcemy utwardzić drogę prywatną i jej właściciel wyraża na to zgodę, a prace będą polegały na nawiezieniu i splantowaniu gruzu, tłucznia czy innego materiału drogowego, nie musimy nawet zgłaszać takich robót. Sprawa wygląda inaczej, kiedy przy okazji utwardzenia drogi trzeba będzie zrobić odwodnienie z przepustem i studzienkami i woda z drogi będzie odprowadzana na przykład do kanalizacji znajdującej się w drodze należącej do gminy. Trzeba to uzgodnić z gminą, a rodzaj prac może wymagać na przykład zgłoszenia. Podobnie może być, gdy woda z drogi będzie spływać na działkę sąsiada. Wtedy on może złożyć w tej sprawie skargę, więc żeby uniknąć problemów lepiej wszystko wcześniej uzgodnić.

Pamiętać również trzeba, że wszelkie prace, które miałyby być prowadzone na drodze należącej do gminy, powinny być z nią uzgodnione. Za samowolne utwardzenie drogi gminnej można zostać pociągniętym do odpowiedzialności na podstawie art. 222 par. 2 kodeksu cywilnego lub art. 51 ust. 7 prawa budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie