Jaka wycieraczka najlepsza przed domem? Wycieraczka podgumowana, antypoślizgowa, a może jakaś inna?

2024-01-18 11:10

Jaka wycieraczka będzie najlepsza przed domem? Wycieraczka zewnętrza, wbrew pozorom, pełni ważną funkcję - zapobiega wnoszeniu do domu piachu i błota. Warto więc wybrać tę najbardziej skuteczną i praktyczną. Podpowiadamy, jaka wycieraczka sprawdzi się przed domem.

wycieraczi na chody zewnętrzne
Autor: Andrzej Szandomirski Co dać na schody żeby nie były śliskie?

Spis treści

  1. Wycieraczki zewnętrzne do błota i śniegu
  2. Wycieraczki zewnętrzne do piachu i wody
  3. Wycieraczki do osuszania obuwia
  4. Wycieraczki systemowe
  5. Wycieraczki antypoślizgowe, czyli co na schody żeby nie były śliskie?
Murator Remontuje: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania
Materiał sponsorowany

Zmniejszenie do minimum zabrudzenia wnoszonego na podeszwach butów do wnętrz mieszkalnych, biurowych czy sklepowych to problem nad którego rozwiązaniem pracują laboratoria badawcze firm zajmujących się systemami do oczyszczania obuwia. Konstrukcja i materiał wycieraczek są uzależnione od rodzaju zabrudzenia, jaki mają usunąć.

Oczyszczanie butów przebiega w trzech fazach:

  1. oczyszczenie zgrubne z błota, śniegu i innych substancji jakimi posypywane są ulice zimą – szczególnie dużo jest go na podeszwach z protektorem;
  2. oczyszczenie dokładne z ziarenek piasku i drobnych zanieczyszczeń;
  3. oczyszczanie osuszające z wody.

Każda z faz wymaga stosowania wycieraczki o innej konstrukcji i z innego materiału. Jak to pogodzić?

Wycieraczki zewnętrzne do błota i śniegu

Oczyszczanie podeszew z błota i innych grubszych zabrudzeń polega zwykle na uderzaniu butami o podłoże i intensywnym ich wytarciu. Zwykle związane jest to z użyciem dużej siły i dlatego wycieraczki do zgrubnego oczyszczania muszą mieć bardzo wytrzymałą konstrukcję. Muszą być wykonane z materiału o wysokiej odporności na ścieranie. Dodatkowo ze względu, że zazwyczaj znajdują się na zewnątrz budynku muszą być także odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz promienie słoneczne.

Mogą być metalowe, z twardego tworzywa sztucznego, twardej gumy lub połączonych materiałów, np. metalowo-gumowe. Mają zazwyczaj formę kratek. Elementy wycieraczek, stykające się z podeszwami są najczęściej wyprofilowane w formie grzebyków ułatwiających usuwanie brudu. Wycieraczki takie są również wyposażane w dodatkowe elementy czyszczące w formie małych szczotek z twardego i sprężystego tworzywa. Pomagają one oczyszczać obuwie na protektorze.

Właściwe spełnianie funkcji czyszczących wymaga przede wszystkim sztywnego zamocowania takiej wycieraczki na podłożu. Kratki osadza się w dopasowanym do ich wymiarów wpuście w podłożu. Głębokość wpustu odpowiada wysokości wycieraczki, co zmniejsza ryzyko potknięcia przy przejściu. Wycieraczkę w każdej chwili można wyjąć z wpustu i ją oczyścić lub umyć. Łatwo też w ten sposób wymieść lub odkurzyć dno wpustu. Jeśli wycieraczka zamontowana jest na zewnątrz w miejscu bez zadaszenia to wpust musi posiadać również odpływ wody.

Wycieraczki zewnętrzne do piachu i wody

Do dokładnego oczyszczania obuwia służą wycieraczki leżące bezpośrednio przed drzwiami wejściowymi. W tej roli najpopularniejsze są wycieraczki z plecionki włókien kokosowych, sizalowych itp. Są sprężyste, mają nierówną powierzchnię, co umożliwia dopasowywanie się do kształtu podeszwy. Są odporne na chwilowe oddziałanie wody, ale nie zaleca się ich stosować na zewnątrz. Przed drzwiami domu lepiej zda egzamin wycieraczka o konstrukcji metalowej, z tworzywa sztucznego lub gumy. Może to być wycieraczka z plecionki z włókien sztucznych lub wycieraczka, w której do elementu konstrukcyjnego z wytrzymałego materiału, np. z metalu lub tworzywa przymocowane są elementy czyszczące: gruba chropowata tkanina z włókien sztucznych, szczotki o krótkim włosiu itp.

Wycieraczka do dokładnego oczyszczania musi być ażurowa. Ułatwia to odprowadzanie wilgoci i utrzymanie w czystości (piasek i kurz opada na podłoże). Od spodu wycieraczki przeznaczone do położenia muszą być zabezpieczone przed przesunięciami. Ułatwia to wycieranie obuwia i zapobiega poślizgnięciu. Wycieraczki muszą być wyposażone w elementy antypoślizgowe, np. z gumy. Można także umieścić wycieraczkę we wpuście w podłożu, np. w miejscu położenia wycieraczki nie kłaść płytek posadzkowych. Takie rozwiązanie ułatwia później sprzątanie.

Wycieraczki do osuszania obuwia

Wycieraczki do trzeciej fazy, czyli osuszania obuwia to w zasadzie dywaniki z tworzyw sztucznych. Są jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Mają dużą chłonność, a brudna woda nie powoduje przebarwień sztucznego włókna. Przeznaczone są do położenia w przedpokoju, w pobliżu miejsca gdzie zdejmujemy obuwie. Produkowane są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, ułatwiając dobór do kolorystyki przedpokoju. Wyposażone są z reguły w elementy antypoślizgowe.

Wycieraczki systemowe

Dużą popularność zdobywają wszechstronne w zastosowaniu wycieraczki aluminiowe. Zbudowane są z podłużnych kształtowników aluminiowych połączonych ruchomymi elementami tak, że z łatwością można je zwijać i rozwijać. Materiał i konstrukcja pozwala na produkcję wycieraczek o dowolnej szerokości i długości.

Kształtowniki aluminiowe mogą być zasadniczymi elementami czyszczącymi obuwie lub stanowić jedynie konstrukcję do zamocowania (wsunięcie lub zatrzaśnięcie) specjalnych wkładek z elementami czyszczącymi z gumy i tworzyw sztucznych. Zaletą takich wycieraczek jest możliwość wyposażenia aluminiowych kształtowników w różne elementy czyszcząco-osuszające. Korzystając z tej samej konstrukcji możemy zestawić wycieraczki dla każdej fazy oczyszczania butów. Wycieraczki tego typu „potrafią” oczyszczać obuwie nawet bez naszej pomocy. Wystarczy na nie wejść i zrobić kilka kroków. Jest to jednak możliwe w miejscach gdzie można utworzyć ciąg wycieraczek na długości kilku metrów.

Wycieraczki antypoślizgowe, czyli co na schody żeby nie były śliskie?

To elementy, które spełniają podwójną rolę, jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo i czyszczą obuwie. Mają najczęściej postać grubej ażurowej maty ze sztywnej gumy odpornej na warunki atmosferyczne, mróz, sól i inne zanieczyszczenia. Najlepiej jak pokrywają całą szerokość stopni, ale można zastosować też węższe zachodzące na krawędź zewnętrzną. Są ciężkie, ale muszą być trwale zamocowane do schodów. Są różne typy mocowania, a najprostszy polega na przyklejeniu maty do stopnicy przy pomocy specjalnej wytrzymałej dwustronnej taśmy montażowej; można też użyć kleju polecanego prze producenta maty.

Konstrukcja niektórych mat umożliwia ich mocowanie do profilu z twardego tworzywa lub aluminium, który jest przykręcany lub przyklejony do dolnej części podstopnicy następnego stopnia. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie maty z lodu, śniegu i brudu. Grubość mat i wielkość oczek pozwoli także czyścić obuwie z błota, śniegu i piachu. Są bardzo sztywne i można na nich bez przeszkód także strząsać brud poprzez intensywne tupnięcia. Można je traktować jak wycieraczki pierwszego stopnia czyszczące obuwia z najcięższej frakcji zabrudzeń.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie