Trawa z rolki - cena za 1 m² trawy z rolki. Czy warto kupić trawę z rolki? Jak długo przyjmuje się trawa z rolki?

2024-03-05 9:04

Trawa z rolki to szybszy sposób zakładania trawnika. Opisujemy zalety trawnika z rolki, podpowiadamy jak przygotować podłoże pod trawę z rolki. Sprawdziliśmy też, ile kosztuje trawa z rolki m² i koszt ułożenia trawy z rolki.

Trawa z rolki
Autor: Getty Images Trawa kupowana w rolkach to sposób na szybki trawnik jak z katalogu

Spis treści

  1. Co to jest trawa z rolki?
  2. Trawa z rolki - zalety trawnika z rolki
  3. Jak długo przyjmuje się trawa z rolki?
  4. Wymiary rolki trawy
  5. Trawa z rolki cena za m² - ile kosztuje m² trawnika?
  6. Jaki jest koszt ułożenia trawy z rolki?
  7. Gdzie kupić trawę z rolki?
  8. Czy trawnik z rolki można położyć na stary trawnik?
  9. Jakie podłoże pod trawę z rolki?
Regeneracja trawnika po zimie

Co to jest trawa z rolki?

Trawa z rolki to murawa wyhodowana na plantacji. W jej skład wchodzą odpowiednie gatunki traw, zależnie od przeznaczenia. Może to być zwykła murawa ogrodowa albo trawa sportowa stworzona z gatunków bardziej odpornych na uszkodzenia podczas eksploatacji, np. biegania po niej lub grania w piłkę. Takie gatunki trawy szybciej się też regenerują. Murawa ma grubość kilku centymetrów. Na wierzchu są gęsto rosnące źdźbła trawy, pod spodem system korzeniowy w warstwie gleby. W trawie jest biodegradowalna siatka wzmacniająca, której zadaniem jest stabilizacja murawy, żeby trawa podczas transportu i układania nie rozpadała się na mniejsze kawałki.

Trawa z rolki - zalety trawnika z rolki

Trawnik z rolki jest droższy niż darń wyhodowana z własnego wysiewu nasion. Jednak otrzymujemy murawę gotową do użytkowania od razu po ułożeniu. Trawnik z rolki ma wysokie walory estetyczne – trawa jest równa, mocna, intensywnie zielona. Murawa wyhodowana na plantacji rosła już od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie nastąpił silny rozrost trawy. Ważny jest też dobrze rozwinięty system korzeniowy, który pozwoli na szybkie wrośnięcie trawy w podłoże. Dzięki temu można łatwo stworzyć trwały trawnik.

Jak długo przyjmuje się trawa z rolki?

Trawniki z rolki można od razu użytkować, w odróżnieniu od trawnika z siewu. Ukorzenienie trawnika z rolki trwa około 7 do 10 dni. W tym czasie powinien wytworzyć się odpowiednio długi system korzeniowy.

Wymiary rolki trawy

Standardowe wymiary rolki trawy to 60 x 167 cm lub 40 x 250 cm, co daje 1 m². Taka rolka waży 18-25 kg (w zależności od wilgotności podłoża). Trawę z rolki kupuje się zwykle na całe palety. Łącznie na palecie są rolki o długości 35 lub 40 m. Trawa sportowa na duże zamówienia profesjonalne jest przygotowywana w rolkach o szerokości 120 lub 240 cm i długości dostosowanej do zamówienia.

Trawa z rolki cena za m² - ile kosztuje m² trawnika?

Można przyjąć, że 1 m² popularnej trawy z rolki kosztuje od około 20 do 25 zł. Cena jest zależna od rodzaju murawy i zamówionej ilości. Darń sportowa albo golfowa jest droższa od zwykłej ogrodowej. Im więcej zamówimy trawy, tym taniej ją kupimy. Przy dużych zamówieniach obejmujących kilkaset metrów kwadratowych trawy ogrodowej cena może spaść do 16-17 zł/m².

Jaki jest koszt ułożenia trawy z rolki?

Ułożenie gotowej darni trawy nie jest bardzo skomplikowane, więc można to zrobić samodzielnie. Lepiej jednak zamówić profesjonalną ekipę. Samo ułożenie trawy na dobrej jakości podłożu kosztuje 10-20 zł/m2. Koszty mogą jednak być znacznie wyższe, gdy konieczne jest przygotowanie podłoża. Za zdjęcie starej trawy, pracę glebogryzarki, oczyszczenie i wyrównanie podłoża trzeba liczyć co najmniej 20 zł/m².

Gdzie kupić trawę z rolki?

Trawę z rolki można kupić bezpośrednio na plantacji, w markecie ogrodniczym, w firmach ogrodniczych, w sklepie internetowym. Trzeba liczyć się z kosztami transportu, a te są duże, ponieważ to towar objętościowy i ciężki. Transport można zamówić bezpośrednio od producenta albo za pośrednictwem firmy kurierskiej. Trzeba liczyć się z tym, że koszt transportu może podwyższyć cenę trawy nawet o połowę. W internecie można trafić na promocje oferujące tanio trawę z darmowym transportem na terenie całego kraju.

Czy trawnik z rolki można położyć na stary trawnik?

Nie. O jakości nowej murawy, jej wzroście na nowym stanowisku i trwałości decyduje także podłoże. Stara trawa nie będzie ułatwiać rośnięcia nowej. Żeby dosżło do połączenia się systemu korzeniowego z podłożem, musi być ono oczyszczone, luźne i spulchnione.

Jakie podłoże pod trawę z rolki?

Powinna to być dobrej jakości gleba przepuszczalna, najlepiej stanowiąca mieszaninę ziemi różnego rodzaju, np. ziemi ogrodniczej i piasku. Ciężkie gleby gliniaste powinny być wymieszane z piaskiem. Podłoże musi być oczyszczone z chwastów, bryłek gruzu lub innych nieczystości, spulchnione na głębokość kilku centymetrów i wyrównane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie