Ile kosztuje m² kostki brukowej? Jaka cena ułożenia kostki brukowej bez materiału?

2024-04-16 14:56

Kostka brukowa to popularny materiał do utwardzenia powierzchni wokół domu, zwłaszcza na podjeździe. Ile trzeba zapłacić za kostkę brukową? Jakie są koszty robocizny przy pracach brukarskich?

Spis treści

  1. Jaką kostkę brukową wykorzystać na nawierzchnię?
  2. Ile kosztuje m² kostki brukowej?
  3. Jaka cena ułożenia kostki brukowej?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Nawierzchnia wyrównana i utwardzona kostką brukową poprawia estetykę działki oraz ułatwia korzystanie z niej. Miło jest chodzić wokół domu w dowolnym obuwiu bez obawy o połamanie obcasów. Także wjazd samochodem lub rowerem jest wygodniejszy. Nawierzchnie najczęściej wykonuje się z betonowej kostki brukowej, która jest dostępna w wielu kolorach, wzorach i rozmiarach. Producenci i sprzedawcy oferują katalogi wyrobów wraz z propozycjami wzorów do ułożenia, co ułatwia wybór, bo można zobaczyć, jak będzie wyglądać gotowa nawierzchnia. Zobaczmy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, jeśli chce się utwardzić betonową kostką brukową powierzchnię przy domu.

Jaką kostkę brukową wykorzystać na nawierzchnię?

Do wykonania nawierzchni wokół domu potrzebna jest kostka brukowa o grubości 4 cm. To wystarczającą grubość, żeby przenieść obciążenia od ruchu pieszego oraz przejeżdżającego samochodu osobowego. Jeśli w domu jest prowadzona działalność gospodarcza i na podwórko będą wjeżdżać samochody dostawcze czy ciężarowe, konieczne będzie ułożenie podjazdu z kostki o grubości 6 cm, a być może nawet 8-centymetrowej. W takiej sytuacji trzeba się skonsultować ze sprzedawcą kostki lub wykonawcą prac brukarskich.

Ile kosztuje m² kostki brukowej?

Cena betonowej kostki brukowej zależy od jej grubości i wykończenia. Za najpopularniejsze kostki o grubości 4 cm w typowym kolorze, np. szarym, brązowym, zapłacimy 40-60 zł/m² brutto. Największy wybór jest w kostkach brukowych w cenie mniej więcej 50 zł/m².

Jeśli kostka ma oryginalny kolor, posypkę mineralną na wierzchu lub inne wykończenie nawiązujące do kamienia naturalnego ceny wzrastają do 70 i więcej złotych.

Droższe są także grubsze kostki brukowe na podjazd. Ceny kostek o grubości 6 cm zaczynają się na poziomie 60 zł i mogą dochodzić do 100 zł/m². Ceny kostek 8-centymetrowych wynoszą 80-130 zł/m².

Jaka cena ułożenia kostki brukowej?

Koszt ułożenia kostki brukowej przewyższa cenę samej kostki. Składa się bowiem na niego wiele prac i materiałów na nawierzchnię i podbudowę. To zapłata nie tylko za samo ułożenie nawierzchni z kostki, lecz także za przygotowanie podbudowy koniecznej dla trwałości inwestycji. A wykonanie podbudowy obejmuje również koszt wyznaczenia obszaru prac, korytowania podjazdu i chodników, zakupu i transportu kruszyw: tłucznia i piasku, a także cementu.

Należy przyjąć, że koszt ułożenia kostki brukowej wynosi 90-150 zł/m² brutto. Ceny różnią się zależnie od zakresu prac, firmy, lokalizacji. Trzeba pamiętać, że podany koszt nie obejmuje wykonania obrzeży, krawężnika na wjeździe czy palisady, które są wyceniane dodatkowo. Cena może być jeszcze wyższa, jeśli w nawierzchni są zaprojektowane wzory z elementów o różnych kolorach albo wymiarach, co komplikuje prace.

Pozostałe podkategorie