| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Budowa » Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Ocieplenie domu celulozą. Jakie przynosi korzyści?

Celuloza, jako ocieplenie domu, sprawdziła się już w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od lat osiemdziesiątych zagościła także na budowach w Europie Zachodniej. Dowiedz się, jakie zalety niesie izolacja celulozowa.

Thermocel to produkt, który daje do dyspozycji alternatywę jak najbardziej na czasie i jest w stanie spełnić wymagania stawiane nowoczesnym izolacjom w budownictwie. Produkowany jest wyłącznie z neutralnych dla zdrowia surowców, a do produkcji zużywa się około 1/10 energii potrzebnej do produkcji wełny mineralnej i 1/30 w przypadku poliuretanu.

Autor: Ecoservice

Zużycie energii do produkcji materiałów izolacyjnych (Raport EC Ecolabelling Board Denmark, 2008)

Thermocel, dzięki współczynnikowi przewodzenia ciepła o wartości 0,0346-0,0364 W/mK, gwarantuje skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Dzięki umiarkowanym grubościom termoizolacji można osiągnąć standardy energetyczne przewidziane normą na 2021 rok. Budowa włókien celulozowych oraz powietrze znajdujące się w przestrzeniach między nimi gwarantują wysoką skuteczność wdmuchanej lub natryskanej warstwy termoizolacyjnej z Thermocelu, która nie jest przewiewna - uszczelnia, a jednocześnie jest zdolna do dyfuzji.

Thermocel gwarantuje latem obniżenie temperatur w pomieszczeniach (zgodnie ze spostrzeżeniami użytkowników pomieszczeń na ostatnich kondygnacjach i hal różnego przeznaczenia) o około 5-6ºC w stosunku do temperatur panujących przed wymianą termoizolacji. Ze względu na kąt nachylenia względem słońca dach nagrzewa się dużo szybciej niż np. ściana. Temperatury pod pokryciem mogą osiągać latem do 80ºC. Dzięki dużej pojemności cieplnej, materiały celulozowe szczególnie nadają się do łagodzenia skutków długiego poddawania konstrukcji działaniu promieni słonecznych i to ich właściwości powodują, że wysokie temperatury nie docierają do wnętrza pomieszczenia.

Autor: Ecoservice

Wykres obrazuje tzw. przesunięcie faz, czyli zjawiska wnikania ciepła do pomieszczeń w przypadku budynków ocieplonych włóknami celulozowymi i włóknami mineralnymi.

Dzięki sprawdzonemu środkowi impregnacji przeciwogniowej, Thermocel uzyskał klasyfikację ogniową B-s1,d-0. Tym samym Thermocel jest wyrobem trudno zapalnym, nie kapiącym i nie odpadającym pod wpływem ognia, a podczas działania ognia temperatura w warstwie termoizolacyjnej nie przekracza 95ºC. Zastosowany w ścianach działowych, wykonanych z płyt gipsowo-włóknowych uzyskał odporność ogniową E60/EI60/EW60, a w drewnianych konstrukcjach nośnych uzyskał - REI30. Thermocel chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Ponieważ sam materiał zbudowany jest z celulozy (jak drewno), jest higroskopijny i zdolny do dyfuzji, czyli pochłania i oddaje wilgoć w sprzyjających temu warunkach. Na skutek zjawiska dyfuzji para wodna dostaje się do ścian wewnętrznych, ścian zewnętrznych, stropów, połaci dachowych, stropodachów. Na skutek różnic temperatur w odpowiednich warunkach dochodzi do skroplenia pary wodnej. Powstała w ten sposób woda kondensacyjna wnika we wszystkie elementy budynku. Jeśli do ocieplenia zostały wykorzystane materiały termoizolacyjne, które same muszą być chronione odpowiednimi foliami przed wilgocią, to one same ulegają zawilgoceniu i jeśli nie są higroskopijne (np. szkło, kamień, tworzywa sztuczne) zatrzymują powstałą w ten sposób wilgoć w sobie. Zawilgocenie wnętrza przegrody i stale dopływające ciepło wytwarzane w budynku przez np. przebywających tam ludzi powoduje rozwój grzybów i pleśni już po około 24 godzinach. Rozwój grzybów i pleśni wewnątrz przegrody jest początkowo niewidoczny dla człowieka. Jak pokazują statystyki europejskie i amerykańskie, budynki izolowane celulozą są odporne na rozwój grzybów pleśniowych i domowych. Ponieważ Thermocel jest materiałem sypkim i umieszczany jest w przegrodzie poprzez nadmuch, uzyskuje się jednolitą warstwę termoizolacyjną, co oznacza brak mostków termicznych. Podczas wbudowywania Thermocelu nie powstają odpady technologiczne, jak przy matach, które często trzeba docinać na wymiar lub wciskać i wsuwać. Powstałe w ten sposób niedociągnięcia wykonawcze wpływają negatywnie na skuteczność termoizolacji.

Autor: Ecoservice

Izolacja celulozowa szczelnie otacza elementy konstrukcyjne

WARTO WIEDZIEĆ

Własności fizyczne Thermocelu:

  • Postać: suchy, sypki
  • Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,0346-0,0364 W/mK
  • Zastosowanie w temperaturach: od -50ºC do +80ºC
  • Stosowane gęstości zasypowe:
    • stropy: 30-38 kg/m³
    • dachy połaciowe: 40-50 kg/m³
    • ściany: 50-65 kg/m³

Sposoby wbudowania Thermocelu dają możliwość szybkiego i skutecznego wykonania termoizolacji. Praca ekip budowlanych nie jest uciążliwa dla użytkowników, ponieważ materiał oraz maszyna do aplikacji materiału pozostają poza budynkiem, a maszyna tłoczy materiał wężami w przegrodę.

Thermocel stosuje się do ocieplenia stropodachów wentylowanych, nieużytkowych strychów oraz elementów budynków o nietypowych kształtach. W domach jedno- i wielorodzinnych skutecznie ociepla połacie dachowe, ściany oraz ścianki działowe. Wdmuchany Thermocel otula dokładnie wszelkie instalacje przeprowadzone np. w ścianach budynków wykonanych w konstrukcji szkieletu drewnianego.

Przeczytaj dodatkowo:
Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Wybór nowego systemu kominowego czy naprawa...

Za ekonomiczne, energooszczędne i bezpieczne ogrzewanie twojego domu odpowiada duet - dobry kocioł i...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.