Dopłaty do fotowoltaiki 2024 - jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki. Ile wynosi? Gdzie złożyć wniosek?

2024-04-23 15:20

Dopłaty do fotowoltaiki 2024 - jakie są zasady dofinansowania? Jak starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki z różnych programów? Ile dla kogo dopłaty? Wyjaśniamy, jak zdobyć dopłaty do instalacji fotowoltaicznej. W artykule lista programów, w których możesz uzyskać dofinansowanie.

Dopłaty do fotowoltaiki 2024
Autor: Gettyimages Dopłaty do fotowoltaiki 2024 pomogą produkować własny prąd

Spis treści

 1. Dopłaty do fotowoltaiki 2024
 2. Dopłaty do fotowoltaiki 2024 - Mój prąd
 3. Dopłaty do fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2024
 4. Czyste Powietrze 2024 - jakie dopłaty do fotowoltaiki?
 5. Fotowoltaika dofinasowanie z programów lokalnych

Dopłaty do fotowoltaiki 2024

Istnieje wiele form dofinansowywania inwestycji mających na celu poprawę standardu energetycznego domu, warto więc z nich skorzystać. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych da nam przez wiele lat własny prąd elektryczny, który bywa nazywany darmowym. Jednak najpierw trzeba zapłacić za mikroinstalację fotowoltaiczną. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać bezzwrotne dofinansowanie do fotowoltaiki.

Do wyboru jest kilka programów, m.in.:

 • program Mój prąd,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • program Czyste powietrze,
 • programy lokalne.

Podstawą uznania poniesionych wydatków na instalację fotowoltaiczną są faktury lub rachunki imienne. Tej samej faktury nie możemy złożyć w celu uzyskania dotacji z różnych źródeł. Ale jeśli ponieśliśmy duże koszty, rachunki je dokumentujące można podzielić tak, żeby jak najlepiej wykorzystać różne programy pomocowe.

Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Dopłaty do fotowoltaiki 2024 - Mój prąd

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pod koniec lutego potwierdziło, że w 2024 r. będzie uruchomiony nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd. Powinno to nastąpić w ciągu kilku tygodni. Nie znamy jeszcze wielkości dotacji przeznaczonych dla beneficjentów programu w bieżącym roku.

Przypomnijmy, że w 2023 r. wysokość dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji wynosiła do 50% kosztów kwalifikowanych. Maksymalne kwoty w poszczególnych kategoriach to:

 • 6000 zł w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV (do 50% kosztów kwalifikowanych)

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wynosiło:

 • 7000 zł do mikroinstalacji PV,
 • 3000 zł do do systemu EMS/HEMS,
 • 5000 zł do magazynów ciepła,
 • 16 000 zł do magazynu energii.

Ile będą wynosić dotacje z programu Mój prąd w 2024 r. jeszcze nie wiadomo. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z RMF FM poinformowała o przygotowywaniu środków z Funduszu Modernizacyjnego. Jednocześnie dodała:

Wnioskujemy o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii, które będą wspierały zarówno sieci, jak i gospodarstwa domowe.

To może wskazywać, że planowane jest szczególne dotowanie magazynów energii. Przy obecnie obowiązującym systemie rozliczeniowym net-billing i nadchodzącym rozliczaniu godzinowym możliwość magazynowania energii i późniejszego wykorzystania jej przez prosumentów podnosi autokonsumpcję i zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Program Mój Prąd przeznaczony jest dla właścicieli nowych domów i remontowanych - prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing oraz dla rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing. Więcej o tym programie piszemy w artykule: Mój prąd 6.0 - od kiedy w 2024? Dla kogo jaka dotacja? Jakie nowe zasady programu Mój prąd?

Przeczytaj też: Net-billing zamiast opustów - nowe zasady rozliczania fotowoltaiki?

Dopłaty do fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2024

Mogą z niej skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych. Ulga termomodernizacyjna polega na możliwości odliczenia od kwoty do opodatkowania kosztów inwestycji w fotowoltaikę - do 53 tys. zł. Ulga jest przypisana do podatnika, a nie do budynku. Jeśli dom ma 2 właścicieli, każdy z nich może odpisać od dochodu 53 tys. zł.

Przeczytaj artykuł, w którym piszemy szczegółowo o uldze termomodernizacyjnej >>>

Wraz z odpowiednim ze względu na sposób opodatkowania zeznaniem rocznym PIT należy złożyć PIT/O, część B “Wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne”. Wysokość dofinansowania do fotowoltaiki zależy nie tylko od poniesionych kosztów, lecz także od sposobu opodatkowania. Rozliczenia dokonuje właściwy dla danego podatnika Urząd Skarbowy.

Co ważne, można odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę w ciągu 6 lat od końca roku, w którym wydano pierwsze środki na fotowoltaikę.

Czyste Powietrze 2024 - jakie dopłaty do fotowoltaiki?

Nowa wersja programu Czyste Powietrze ma ruszyć 22 kwietnia 2024 r. Na razie brak informacji o zmianach w wysokości progów dochodowych i dotacji w porównaniu z rokiem 2023.

Istotną zmianą, która może dotyczyć osób inwestujących w fotowoltaikę, jest to, że możliwe będzie uzyskanie najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Beneficjent, który skorzystał z najwyższego poziomu dofinansowania, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach podstawowego poziomu dofinansowania.

W programie Czyste powietrze można ubiegać się o dofinansowanie nowej (wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem) mikroinstalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW.  Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu modernizacji istniejącej już mikroinstalacji.

W 2023 r. można było ubiegać się o następujące dofinansowanie.

Podstawowy poziom  dofinansowania (dochody do 135 tys. zł rocznie) - 40% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6000 zł.

Przy podwyższonym dofinansowaniu (próg dochodowy 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym) - 70% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 9000 zł.

Przy najwyższym wymiarze wsparcia (próg dochodowy 1090 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych, 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych) - 100% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 000 zł.

Więcej o tym programie piszemy w artykule: Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze 2024? Od 22 kwietnia dotacje tylko na te urządzenia!

Fotowoltaika dofinasowanie z programów lokalnych

W wielu miastach i gminach są prowadzone programy wsparcia inwestycji w fotowoltaikę, którymi kierują lokalne samorządy. Każda organizacja określa swoje indywidualne założenia, wymogi oraz wielkość dofinansowania do fotowoltaiki. Dobrze jest śledzić działania gminy w tej dziedzinie, a nawet podejmować inicjatywy mające na celu jej aktywność na tym polu.

Przeczytaj też:

Na przykład w Warszawie, osoba fizyczna, która nie ogrzewa domu urządzeniami na paliwo stałe lub olejem opałowym, może uzyskać dotację na fotowoltaikę zasilającą nowe urządzenie grzewcze w wysokości 15 000 zł (nie więcej niż 1500 zł/kW). Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia 2024 r. Umowę o dofinansowanie trzeba podpisać przed inwestycją.

W Pszczynie uruchomiono w 2023 r. program Słoneczna Gmina Pszczyna, w ramach którego zebrano wnioski od beneficjentów końcowych na inwestycje w fotowoltaikę. Obecnie gmina czeka na decyzję Urzędu Marszałkowskiego, czy dostanie środki na jego realizację w bieżącym roku.

Listen on Spreaker.