Dom modułowy 100 m² - cena pod klucz. Ile kosztuje 100-metrowy dom modułowy?

2024-04-18 7:56

Ile kosztuje 100-metrowy dom modułowy? Jaka jest cena takiego domu pod klucz? Dom modułowy to sposób na szybkie posiadanie własnych czterech kątów. Od projektu do zamieszkania realizowany jest nawet w 3-4 miesiące! Jakie są koszty zbudowania domu modułowego?

Spis treści

  1. Co to jest dom modułowy?
  2. Jaki standard domów modułowych?
  3. Jaki dom modułowy wybrać?
  4. Ile kosztuje 100-metrowy dom modułowy?
  5. Jaka cena pod klucz?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Dom modułowy jest złożony z gotowych do montażu elementów jego konstrukcji, które są przygotowane w fabryce. Cały proces budowy może trwać 3-4 miesiące. Do wyboru są projekty z katalogu producenta. Można też zamówić dom modułowy według projektu na indywidualne zamówienie. Nie każdy projekt domu można dostosować do podziału na moduły, więc dobrze jest wcześniej skonsultować się z architektem z firmy budującej takie domy. Dom modułowy może być parterowy, z poddaszem użytkowym albo piętrowy. Jego wielkość może wynosić od 40-50 do mniej więcej 150 m². Obecnie najpopularniejsze są domy o powierzchni użytkowej ok. 100 m². Zobaczmy, ile trzeba zapłacić za taki dom modułowy.

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy to budynek, którego bryła została podzielona na kilka elementów. Składa się przeważnie z od 2-3 do 5-6 modułów. Bardzo mały budynek (ok. 40 m²) może stanowić 1 moduł. W skład modułu wchodzą gotowe ściany, podłogi, strop, okna. W obrębie modułów są rozprowadzone przewody instalacyjne. Na budowę przyjeżdżają gotowe części domu, które ustawia się na przygotowanym wcześniej fundamencie. Montaż budynku w stanie deweloperskim może trwać 1-2 dni. Czas ten się wydłuża zależnie od standardu wykończenia, a ten może obejmować nawet wstawienie mebli. W takim wypadku montaż może trwać 2-3 tygodnie.

Jaki standard domów modułowych?

Każdy obecnie wznoszony dom musi spełniać wymogi zapisane w Warunkach technicznych, m.in. co do termoizolacyjności przegród. Dom modułowy można zamówić nawet w standardzie pasywnym. Budynki modułowe mają budowę szkieletową. Ściany, stropy, dach mają konstrukcję drewnianą z izolacją termiczną z wełny mineralnej, piany PUR, włókien celulozowych itp. Ściany i sufity są wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. Podłogi mają poszycie najczęściej z płyt OSB, na których można ułożyć płytki lub panele. Ściany zewnętrzne mają dodatkowe ocieplenie. Elewacja może być wykończona tynkiem, deskami, płytami fasadowymi, np. z klinkieru, betonu architektonicznego.

Jaki dom modułowy wybrać?

Wszystko zaczyna się od wyboru projektu i ustalenia szczegółów wykończenia oraz wyposażenia budynku. Producenci domów modułowych oferują kilka poziomów, do którego może być on zbudowany. Podstawowy to stan deweloperski. Można zamówić też dom z zainstalowanym wyposażeniem łazienki i kuchni, wykonanymi zabudowami, a nawet z meblami. W specyfikacji zamówienia domu należy dokładnie określić, jakie materiały mają być wykorzystane do jego wzniesienia oraz wykończenia.

Ile kosztuje 100-metrowy dom modułowy?

Producenci najczęściej oferują budowę domu do stanu deweloperskiego. W takim wypadku trzeba przyjąć cenę 4,5-5,5 tys. zł/m². Za budynek piętrowy o powierzchni 100 m² możemy zapłacić 450-550 tys. zł. Oczywiście cena może też być wyższa, jeśli będziemy chcieli podwyższyć na przykład standard ocieplenia lub wykończenia.

Jaka cena pod klucz?

Cena domu pod klucz będzie zależeć od standardu materiałów i urządzeń chcemy wykorzystać. Trzeba przyjąć od 7 tys. zł/m². W wersji zaproponowanej przez jednego z producentów wynosi ona 725 tys. zł za dom o powierzchni użytkowej 100 m².