Domy modułowe, czyli sposób na szybką budowę domu. Czy warto kupić dom modułowy?
W Europie Zachodniej budownictwo modułowe przeżywa renesans, a w Polsce nadal budzi nieufność i jest mylnie kojarzone z „wielką płytą” czasów PRL-u. Prezentowana realizacja to dowód na to, że przestrzenne prefabrykaty o dobrej jakości wykonania pozwalają w szybkim czasie wybudować dom w wysokim standardzie energetycznym i użytkowym.
Spis treści
- Czy warto kupić dom modułowy?
- Moduły jak klocki
- Konstrukcja modułu
- Jak powstaje dom z modułowy? Galeria
- Fundament pod moduły
- Montaż modułów na budowie
- Montaż domu modułowego na placu budowy - galeria
- Instalacje ukryte w modułach
- Dom z modułów - modne wykończenie - galeria
- Ogrzewanie w domu z modułów
Czy warto kupić dom modułowy?
Zdecydowanie tak! Domy modułowe to bardzo dobra inwestycja. To szybka i kosztowo opłacalna alternatywa budowy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości, trwałości i efektywności energetycznej. Przeczytajcie o zaletach domów modułowych.
Moduły jak klocki
Skuteczność prefabrykacji zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wyboru powtarzalnego i typowego układu architektoniczno-konstrukcyjnego. Opracowuje się typowe elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne, które do siebie pasują (przypominają plastikowe klocki z dzieciństwa) i umożliwiają indywidualne kształtowanie funkcji wznoszonych z nich budynków.
W tej realizacji wykorzystano system składający się z ośmiu różnych modułów przeznaczonych do budowy kondygnacji naziemnej (typu „U600”) oraz poddasza nieużytkowego (typu „Ud600”). Wymiarami zewnętrznymi moduły odpowiadają 20-stopowemu kontenerowi morskiemu. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawiała możliwość transportu prefabrykowanych modułów bez ograniczeń ponadgabarytowych. Skorygowano jednak te wymiary tak, żeby miały wielokrotność 30 cm, co pozwala wykorzystywać do ich budowy typowe elementy konstrukcyjne i materiały, ograniczając prace wyłącznie do tych montażowych na hali produkcyjnej.
Konstrukcja modułu
Ramę główną – czyli konstrukcję w obrysie modułu – wykonano z drewna klejonego BSH. W narożnikach elementy są łączone śrubami zamkowymi, z wykorzystaniem podkładek kolczastych i kątowników ciesielskich. Przegrody poziome – podłogę i sufit – tworzą elementy z drewna konstrukcyjnego C24 połączonego z ramą główną za pośrednictwem typowych łączników ciesielskich.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako poszycia zewnętrznego podłogi oraz stropu płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym zamiast płyt OSB. Jest to bardzo uniwersalny materiał, który jednocześnie usztywnia konstrukcję modułu oraz stanowi bardzo skuteczną izolację termiczną. Dzięki temu stworzono przegrody zewnętrzne zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, szczególnie w trakcie transportu. Przestrzenie pomiędzy belkami podłogi i stropu są wypełnione wełną mineralną i od strony wnętrza wykończone płytą OSB (podłoga) oraz drewnianą płytą trójwarstwową (sufit).
Ściany (wewnętrzne i zewnętrzne) mają konstrukcję lekkiego szkieletu drewnianego z wypełnieniem z wełny mineralnej. Od strony wnętrza są wykończone drewnianą płytą trójwarstwową. Alternatywnym wykończeniem ścian i sufitów może być płyta gipsowo-kartonowa.
Rzut budynku zaprojektowano tak, aby powstał tak zwany moduł sanitarny, umożliwiający kompletne wykonanie instalacji sanitarnych w łazience i kuchni, ponadto częściowe wykończenie i wyposażenie łazienki. Na etapie prefabrykacji wykonano również kompletną instalację elektryczną, wentylacji i ogrzewania.
W trakcie prefabrykacji obiektu prototypowego zrezygnowano z montażu stolarki okiennej, głównie z obawy podwykonawcy przed uszkodzeniami w trakcie transportu i montażu. Jednak na bazie zdobytego doświadczenia do kolejnych obiektów przewidziano stolarkę okienną montowaną na etapie produkcji modułów. Konstrukcja ramy okiennej będzie zapewniać precyzyjne łączenie stolarki pomiędzy modułami w trakcie montażu na budowie.
Elewację budynku przewidziano z płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej. Stanowiąca jej poszycie blacha powlekana może być wykończona w wybranym kolorze RAL. Można też wykonać elewację z deski drewnianej albo – tak jak w tym prototypowym budynku – z rdzewiejącej blachy architektonicznej.
Jak powstaje dom z modułowy? Galeria
Autor: Michał Ludwisiak
Gabaryty modułów pozwalają na tradycyjne przewożenie ich w miejsce docelowe, bez ograniczeń transportowych. Każdy moduł jest na ten czas odpowiednio zabezpieczony przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych
Fundament pod moduły
Jedną z największych zalet budownictwa modułowego jest niska masa wznoszonego obiektu, umożliwiająca przeniesienie obciążeń na grunt nośny bez stosowania drogich oraz skomplikowanych fundamentów. Jednak rodzaj fundamentów będzie zależał od lokalnych warunków gruntowych, dlatego zawsze muszą być projektowane indywidualnie.
Lekkie budynki modułowe najprościej jest posadowić bezpośrednio na żelbetowych stopach fundamentowych, które należy przewidzieć w każdym narożniku modułu. Na gruncie nośnym (nieorganicznym) można ułożyć prefabrykowane płyty żelbetowe, następnie podwaliny zapobiegające tak zwanemu klawiszowaniu budynku, a na nich oprzeć prefabrykowane moduły.
Jednak w wypadku tej realizacji przyjęto inne rozwiązanie. Z uwagi na to, że w miejscu przewidzianym na dom zalegały grunty torfowe, obciążenia trzeba było przenieść na znajdujący się pod nimi grunt nośny. Zrobiono to za pośrednictwem żelbetowych pali CFA o średnicy 22 cm, na których wylano żelbetowe podwaliny.
Montaż modułów na budowie
Zanim gotowe moduły trafią na plac budowy, muszą zgodnie z procedurami oraz check-listą w przeddzień załadunku przejść ostatni przegląd. Pozwala to na usunięcie ewentualnych niedociągnięć i przygotowanie ich do transportu.
Do przewiezienia siedmiu modułów były potrzebne cztery samochody ciężarowe z naczepami.
Montaż prefabrykatów rozpoczęto po wytyczeniu precyzyjnej lokalizacji poszczególnych modułów względem fundamentów i przyłączy mediów. Prace trwały klika godzin, przeprowadziła je dwuosobowa brygada z wykorzystaniem samojezdnego dźwigu budowlanego. Tego samego dnia na placu budowy pojawili się podwykonawcy: jeden z dostawą prefabrykowanej więźby dachowej, a drugi ze stolarką okienną. Te zespoły pracowały równocześnie, aby jak najszybciej zamknąć budynek oraz zabezpieczyć go przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W tym czasie uruchomiono też przyłącze wodociągowe i kanalizacji sanitarnej.
Kolejnego dnia zostały zamontowane blaszane panele na dachu, warstwowe płyty elewacyjne, a elektryk połączył rozdzielnice pośrednie pomiędzy modułami i uruchomił instalację elektryczną.
Ostatnim etapem montażu było wykończenie szczytów oraz tarasu drewnem modrzewiowym. Dzięki temu, że większość elementów wyposażenia została wykonana już na etapie prefabrykacji, dom osiągnął wyższy standard wykończenia niż tak zwany stan deweloperski.
Kolejne dni poświęcono na uruchomienie ogrzewania/klimatyzacji, dokończenie prac w łazience, ułożenie folii grzewczych, paneli podłogowych, montaż kuchni oraz pozostałej zabudowy meblowej. Wbrew wcześniejszym obawom o prawidłową koordynację połączeń instalacji pomiędzy modułami wykonanie prac przebiegło bezproblemowo. W tym zakresie opracowanie szczegółowego projektu wykonawczego okazało się niezbędne. Wszystkie te prace zajęły dwuosobowej brygadzie niespełna dwa tygodnie.
Jak dowiedziono, podczas realizacji domu prototypowego od zamówienia do oddania kluczy inwestorowi nie potrzeba więcej niż dwa miesiące. Ponieważ pozostaje szereg usprawnień do wdrożenia w procesie produkcji modułów i ich montażu, osiągnięty czas może zostać znacznie skrócony. Jak się przewiduje, czynności formalno-prawne związane z uzyskaniem wszelkich decyzji administracyjnych będą zajmowały znacznie więcej czasu niż sama produkcja i montaż budynku.
Montaż domu modułowego na placu budowy - galeria
Autor: Michał Ludwisiak
Budynek powstał szybko i sprawnie - osiągnięcie ostatecznego efektu zajęło zaledwie pięć dni
Instalacje ukryte w modułach
W prezentowanym domu energia elektryczna zasila nie tylko oświetlenie i urządzenia gospodarstwa domowego, lecz także pompy ciepła, urządzenia wentylacyjne i maty grzewcze. Instalacja elektryczna wraz z białym montażem osprzętu elektrycznego została wykonana w trakcie prefabrykacji modułów. Na budowie prace ograniczały się do wzajemnego połączenia rozdzielnic elektrycznych każdego z modułów oraz przyłączenia głównego kabla zasilania do rozdzielnicy głównej. Prace wymagały tylko kilkugodzinnego zaangażowania elektryka, który znaczną część czasu poświęcił na obowiązkowe pomiary elektryczne. Na dachu przewidziano montaż instalacji fotowoltaicznej współpracującej z mikroinwerterami. W tym celu został przygotowany kabel zasilający, a odpowiednie zabezpieczenia wcześniej wbudowano do rozdzielnicy głównej.
Dzięki fabrycznemu rozprowadzeniu pozostałych instalacji na budowie nie muszą pojawiać się kolejne ekipy podwykonawcze. Aby móc korzystać z wentylacji mechanicznej, w trakcie montażu budynku trzeba jedynie złączyć ze sobą wcześniej przygotowane w modułach rury wentylacyjne. Rekuperator do odzysku ciepła jest zlokalizowany w suficie podwieszanym modułu sanitarnego. Z modułu sanitarnego są też wystawione przyłącza do instalacji kanalizacji sanitarnej oraz zimnej wody. W tym module jest też umieszczony zasobnikowy podgrzewacz wody z pompą ciepła, gdzie dolnym źródłem jest odzysk ciepła wentylacyjnego za rekuperatorem.
Dom z modułów - modne wykończenie - galeria
Autor: Michał Ludwisiak
Pokrycie dachu Dach budynku wykończono prefabrykowanymi panelami z blachy na rąbek stojący z kolorze grafitowym
Ogrzewanie w domu z modułów
Głównymi źródłami ogrzewania są trzy zestawy pomp ciepła typu Split w wersji powietrze-powietrze, których jednostki wewnętrzne również zamontowano na etapie prefabrykacji. Wybrano pompy ciepła z funkcją grzania i chłodzenia, które z powodzeniem ogrzewają budynek nawet przy temperaturze zewnętrznej do –25°C. W związku z tym, że moc pompy ciepła uzależniona jest od temperatury zewnętrznej, moc urządzeń zbilansowano do temperatury około –8°C.
W przypadku wystąpienia niższych temperatur przewidziano źródła szczytowe w postaci podłogowej folii grzewczej na podczerwień. Mata grzewcza w łazience jest głównym i jedynym źródłem ogrzewania. Główną zaletą pomp ciepła typu powietrze-powietrze jest wyższa sprawność niż na przykład powietrze-woda (współpracujących z wodnymi systemami grzewczymi). To wynika głównie z braku konieczności uzyskiwania wyższych parametrów temperaturowych górnego źródła zasilającego ogrzewanie. Ponadto, brak wymiennika ciepła (czynnik chłodniczy/woda) dodatkowo podwyższa sprawność urządzenia, a przede wszystkim upraszcza instalację, stąd świetnie nadaje się do stosowania w budownictwie modułowym. Pompa ciepła nie zostaje powiązana z instalacją wodną centralnego ogrzewania, ponieważ jej nie ma. Dom ogrzewany jest ciepłym powietrzem.
Listen on Spreaker.