Dom modułowy: zalety i wady. Szybka budowa

2021-09-02 16:45

Budowa domu w tradycyjnej technologii zajmuje średnio rok. Dom modułowy zbudujesz w niecały miesiąc. Poznaj zalety i wady technologii modułowej.

Dom modułowy
Autor: HOCOMO.PL Budownictwo modułowe to rozwiązanie dla tych, którzy na działce mogą postawić tylko dom, który nie jest trwale połączony z gruntem. Niektóre z takich domów można bez kłopotu przemieścić

Najszybszy sposób na własny dom to zakup budynku modułowego. Przy sprzyjających okolicznościach dom modułowy można mieć już po miesiącu od zamówienia, ale przeważnie trzeba poczekać 2-3 miesiące. To i tak niewiele w porównaniu z minimum rocznym okresem budowy domu metodą tradycyjną. Moduły to przestrzenne elementy wytwarzane pod dachem fabryki, z których po dowiezieniu na plac budowy w jeden dzień składa się cały dom. Liczba modułów zależy od wielkości budynku.

Fińskie domy modułowe. Sposób na szybkie budowanie

Dom modułowy: zalety i wady

Czas to niejedyna korzyść, jaką daje zamówienie domu modułowego. Cenne jest, że wybierając taką usługę, nie musimy angażować swojego czasu w proces budowy. Nie wystawiamy też na próbę naszych nerwów podczas negocjacji ze sprzedawcami materiałów i wykonawcami. Technologia modułowa uniezależnia nas od pogody. Dom modułowy powstaje w idealnych warunkach w fabryce, a montaż można prowadzić nawet zimą. Wszystkim zajmuje się ekipa wyspecjalizowana w takich konstrukcjach. Dom modułowy jest objęty gwarancją. Za wadę domów modułowych można uznać ich stosunkowo wysoką cenę. Technologia produkcji stawia pewne ograniczenia w kształtowaniu ich formy, stąd duża powtarzalność projektów domów modułowych i dominujący styl minimalistyczny – różnie skonfigurowane prostopadłościany z płaskimi dachami. Ograniczeniem jest też konieczność zapewnienia dojazdu dla dużych ciężarówek. Trzeba też mieć pewność, że dźwig służący do ustawiania modułów będzie mógł swobodnie pracować – że nie przeszkodzą mu drzewa ani słupy i rozpięte między nimi przewody.

Zobacz galerię zdjęć: Chillboxhouses - domy modułowe

Dom modułowy: budowa

Domy modułowe mają najczęściej konstrukcję stalową. Rama z kształtowników jest wtedy albo wypełniona keramzytobetonem, albo tak jak w domach szkieletowych obudowana obustronnie płytami drewnopochodnymi (OSB, MFP), a wewnątrz wypełniona materiałem termoizolacyjnym. Wiele domów modułowych ma zamiast stalowego szkielet drewniany. Obecne wymogi dotyczące izolacyjności termicznej wymuszają, by każdy dom modułowy miał ściany zewnętrzne dodatkowo ocieplone. Dochodzi więc jeszcze termiczna otulina pod warstwą tynku lub pod okładziną z desek. Domy modułowe mają zazwyczaj dachy płaskie, które są tak ukształtowane, że mogą zbierać wodę deszczową i odprowadzać ją do specjalnych zbiorników lub do systemu kanalizacji.

Przeczytaj też:

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa dla mieszkania? >>>

Nad dachem płaskim można też zrobić dach skośny, a pod nim poddasze nieużytkowe. Moduły posadawia się na małych stopach fundamentowych lub na specjalnych podporach systemowych. Można montować je nawet na dachach istniejących budynków, o ile nośność ich stropów będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę. W razie potrzeby dom modułowy łatwo powiększyć, dokupując kolejne moduły.

Dom modułowy: wykończenie

Domy modułowe oferowane są w kilku wariantach wykończenia. Podstawowy ogranicza się do stanu surowego zamkniętego, z elementami wykończenia, drzwiami zewnętrznymi oraz oknami, dachem i podstawowymi instalacjami. Droższe opcje domów modułowych zawierają także ściany działowe, wszelkie instalacje, a nawet pełne wykończenie wnętrz oraz kompletne wyposażenie łazienek.

Przeczytaj też:

Domki holenderskie: czy warto kupić? >>>

Niektóre z domów modułowych firmy wyposażają w wiele urządzeń umożliwiających uniezależnienie się od sieci kanalizacyjnej i elektrycznej. W tym celu w budynku instalowane są system oczyszczania zużytej wody oraz turbina wiatrowa. Są to cenne udogodnienia dla tych inwestorów, którzy mogą mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę, bo ich posesja nie jest przeznaczona do stawiania budynków mieszkalnych.

Dom modułowy cena

Nie liczmy na to, że domy modułowe lub prefabrykowane są tańsze niż te wznoszone metodami tradycyjnymi. Na szczęście rosnąca liczba firm i konkurowanie ze sobą sprawia, że dystans cenowy między domem zwykłym a gotowym coraz bardziej się zmniejsza. Moduły są przeważnie wykończone, a niekiedy nawet wyposażone w najważniej\sze sprzęty. Standard możemy ustalić wcześniej ze sprzedawcą.

Przeczytaj też:

Polski dom Solace z prefabrykatów w jeden dzień za 150 tys. zł. bez pozwolenia na budowę >>>

Podajemy orientacyjne koszty:

  • dom modułowy o powierzchni 50-60 m2 w wersji podstawowej kosztuje od 70 tys. zł
  • dom modułowy o powierzchni 50-60 m2 w wersji pod klucz – cena wynosi 180-320 tys. zł
Ustawianie modułów
Autor: HOCOMO.PL Moduły można zestawiać w różnych konfiguracjach. Prace mogą być prowadzone nawet zimową porą