Domki holenderskie: czy warto kupić? Jak jest zbudowany domek holenderski i ile kosztuje

2022-03-11 14:27
Domki holenderskie
Autor: Floryda - domkiholenderskie.pl Domek holenderski można wykorzystać zamiast drewnianego lub murowanego na działce rekreacyjnej. Na zdjęciu Willerby-Granada, pow. 44,4 m2. Cena 70 tys. zł

Domki holenderski, czyli pełna zabudowa kempingowa na kołach to pomysł jak szybko zamieszkać na działce rekreacyjnej. Czy warto kupić domek holenderski? Ile kosztuje?

Domek holenderski może stanowić rozwiązanie problemu mieszkania na działce, zanim zbuduje się właściwy dom. Najczęściej jednak takie domki są wykorzystywane na działkach rekreacyjnych. Domki holenderskie są całkowicie wyposażone i gotowe do używania. Wystarczy wybrać model, który odpowiada naszym potrzebom i zamówić transport pod wskazany adres. Wiele firm dowozi je za darmo na terenie całej Polski oraz ustawia i poziomuje domek holenderski na miejscu. Na działce należy przygotować bloczki betonowe ułożone w określonym układzie – zgodnie ze wskazówkami dostawcy domku (albo fundament do trwałego ustawienia). Przygotowanie fundamentowania można zlecić również jako dodatkową usługę.

Spis treści

 1. Zalety domków holenderskich
 2. Jak zbudowany jest domek holenderski
 3. Domki holenderskie wymiary
 4. Sposób posadowienia domków holenderskich
 5. Domek holenderski formalności
 6. Domek holenderski wnętrze i wyposażenie
 7. Domki holenderskie cena

Zalety domków holenderskich

 • niski koszt,
 • w pełni wyposażone,
 • gotowe do zamieszkania,
 • wszystkie instalacje,
 • szybka realizacja,
 • łatwe ustawienie na działce,
 • potrzebny tylko prosty fundament lub bloczki.

Jak zbudowany jest domek holenderski

Domki holenderskie są budowane na ramie stalowej z kołami. Ściany zewnętrzne tworzą panele sidingu z PCV lub blachy. Zdecydowanie ciekawiej wyglądają domki holenderskie wykończone deskami drewnianymi. Okna to pojedyncze szyby lub tafle plastiku. Można też kupić domki holenderskie całoroczne. W tej wersji w ścianach jest jeszcze wypełnienie z materiału termoizolacyjnego. Dach domku jest wykończony blachą albo papą. Wokół niego jest niezbędne odprowadzenie wody. W domku holenderskim są wyprowadzone na zewnątrz przyłącza: elektryczne, gazowe, wodne i kanalizacyjne. Na działce należy przygotować odpowiednie media, żeby móc z nich korzystać.

Domki holenderskie wymiary

Domki holenderskie wymiary: szerokość 2,5-4 m, długość 7-13 m, co daje powierzchnię od około 25 do 50 m2. Taki domek nie może poruszać się samodzielnie pod drogach. Nie obowiązują w tym przypadku przepisy o przyczepach kempingowych. Domki holenderskie są kupowane z myślą o postawieniu na działce - ich transport odbywa się na lawecie. Na działkę są przenoszone dźwigiem i ustawiane w określonym miejscu.

Domki holenderskie
Autor: Atlanticdomki.pl Transport domku holenderskiego często jest wliczony w cenę

Sposób posadowienia domków holenderskich

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego domki holenderskie to obiekty tymczasowe niemające trwałego połączenia z gruntem. Stoją na kołach oraz bloczkach betonowych, które mają je ustabilizować. Taki domek można również trwale związać z podłożem za pomocą fundamentu. Między innymi od sposobu posadowienia zależą formalności konieczne do załatwienia przed kupnem domku.

Domek holenderski formalności

W przypadku domków holenderskich o powierzchni zabudowy do 35 m2 wystarczy zgłoszenie do urzędu chęci ustawienia takiego obiektu na działce. Warto zwrócić uwagę, że domek jako obiekt tymczasowy możemy postawić na każdej działce, nawet jeśli nie jest ona naszą własnością. Należy pamiętać, że do prac można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń. W przypadku, gdy domek holenderski ma być obiektem tymczasowym, należy go traktować jako przeznaczony do rozbiórki albo przeniesienia w inne miejsce. Powinno to nastąpić nie później niż przed upływem 120 dni od daty rozpoczęcia budowy.

Przeczytaj też:

Dom 35 m2: czy wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiada prawnik >>>

W rzeczywistości właściciele domków holenderskich bardzo często nie przenoszą ich w inne miejsce – na inną działkę – co może skończyć się nakazem rozbiórki. W takiej sytuacji powinno się uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli chcemy, żeby domek holenderski stał stale w jednym i tym samym miejscu (także gdy ma być trwale związany z podłożem) należy go traktować jako budynek rekreacyjny i uzyskać odpowiednie pozwolenie na budowę.

Przeczytaj też:

Polski dom Solace z prefabrykatów w jeden dzień za 150 tys. zł. bez pozwolenia na budowę >>>

To samo dotyczy domków holenderskich o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m2. Przy załatwianiu formalności należy wykazać prawo do dysponowania działką na cele budowlane, a działka powinna być zakwalifikowana pod budownictwo rekreacyjne (albo mieszkaniowe i rekreacyjne). Należy też przygotować projekt budowlany (można go zwykle dostać od sprzedawcy domku holenderskiego).

Domki holenderskie
Autor: Domkiholenderskie5.pl Standard budowy i wykończenia domków holenderskich jest bardzo różny. Na zdjęciu domek Delta o pow. 33 m2. Cena 43 tys. zł

Domek holenderski wnętrze i wyposażenie

Domek holenderski najczęściej ma salon z kominkiem, kuchnię, 1-3 sypialnie, łazienkę z prysznicem i toaletę. Każde pomieszczenie jest zabudowane i umeblowane. W salonie zwykle jest kominek gazowy, wielka kanapa i fotele oraz stół lub stolik kawowy. Kuchnia w domku holenderskim ma zabudowę składającą się szafek dolnych i górnych, wyposażona jest też w kuchenkę gazową i zlewozmywak. Dodatkowo do domku holenderskiego można zamówić młynek do odpadów i inne akcesoria.

Przeczytaj też:

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa dla mieszkania? >>>

W sypialniach jest duże łoże (małe łóżko - dla dzieci), szafki nocne oraz pod sufitem, może być także toaletka. Łazienka w domku holenderskim najczęściej ma kabinę prysznicową, lustro, umywalkę z szafkami i miskę ustępową. We wszystkich wnętrzach domku holenderskiego podłogi są wykończone wykładziną elastyczną albo dywanową. Na ścianach są panele plastikowe, w droższych modelach domków boazeria drewniana. Przytulności dodają zasłonki w oknach (często z roletami przeciwsłonecznymi).

Domki holenderskie
Autor: Floryda - domkiholenderskie.pl Łazienka w domku holenderskim

Możemy wybrać domek holenderski:

 • sezonowy,
 • całoroczny,
 • używany,
 • nowy.

Co do całoroczności, warto zdawać sobie sprawę, że być może w Holandii lub Anglii uda się przezimować w takim domku. Jak na polskie zimy ich ocieplenie jest zbyt małe. Przy mrozie na dworze w domku holenderskim może być tylko kilka stopni na plusie, co nie jest komfortowe.

Przeczytaj też:

Sprawdzamy małe gotowe domy, które pokochali Polacy >>>

Niektórzy podejmują próby dodatkowego ocieplenia domków holenderskich, ale warto wcześniej skonsultować się, jak to zrobić, żeby uzyskać pozwolenie na budowę, a później na mieszkanie w takim domku.

Domki holenderskie
Autor: Domkieangielskie.pl Domki holenderskie są wykończone i umeblowane
Domki holenderskie
Autor: Atlanticdomki.pl Domek Regal Hemsworth Logde, nowy, całoroczny, pow. 50 m2. Cena 175 tys. zł

Domki holenderskie cena

Cena 1 m2 domków holenderskich kształtuje się na poziomie 1,3-1,8 tys. zł za domki używane. W przypadku nowych domków holenderskich cena wynosi mniej więcej 3,5 tys. zł, co odpowiada średniej cenie 1 m2 powierzchni mieszkalnej domu w stanie deweloperskim lub bardzo skromnie wykończonym. Biorąc pod uwagę wielkość, standard wyposażenia i stopień zniszczenia domków holenderskich, najmniejszy kosztuje ok. 10-15 tys. zł. Za spory domek holenderski w dobrym stanie trzeba zapłacić 50-70 tys. zł. Na duży nowy domek holenderski wydamy ponad 100 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE