Domki holenderskie: czy warto kupić? Jak jest zbudowany domek holenderski i ile kosztuje w 2023?
Domki holenderski, czyli pełna zabudowa kempingowa na kołach to pomysł jak szybko zamieszkać na działce rekreacyjnej. Czy warto kupić domek holenderski? Ile kosztuje w 2023?
Domek holenderski może stanowić rozwiązanie problemu mieszkania na działce, zanim zbuduje się właściwy dom. Najczęściej jednak takie domki są wykorzystywane na działkach rekreacyjnych. Domki holenderskie są całkowicie wyposażone i gotowe do używania. Wystarczy wybrać model, który odpowiada naszym potrzebom i zamówić transport pod wskazany adres. Wiele firm dowozi je za darmo na terenie całej Polski oraz ustawia i poziomuje na miejscu.
Spis treści
- Zalety domków holenderskich
- Jak zbudowany jest domek holenderski?
- Wymiary domków holenderskich
- Sposób posadowienia domków holenderskich
- Domek holenderski formalności
- Domek holenderski wyposażenie
- Domki holenderskie cena
Zalety domków holenderskich
Zalety domków holenderskich to:
- niski koszt w porównaniu z budową domu,
- pełne wyposażenie,
- gotowe do zamieszkania,
- wszystkie instalacje,
- szybka realizacja,
- łatwe ustawienie na działce,
- potrzebny tylko prosty fundament lub bloczki.
Jak zbudowany jest domek holenderski?
Domki holenderskie są budowane na ramie stalowej z kołami. Ściany zewnętrzne tworzą panele sidingu z PCV lub blachy. Zdecydowanie ciekawiej wyglądają domki holenderskie wykończone deskami drewnianymi. Okna to pojedyncze szyby lub tafle plastiku.
Można też kupić domki holenderskie całoroczne. W tej wersji w ścianach jest jeszcze wypełnienie z materiału termoizolacyjnego. Dach domku jest wykończony blachą albo papą. Wokół niego jest niezbędne odprowadzenie wody.
W domku holenderskim są wyprowadzone na zewnątrz przyłącza: elektryczne, gazowe, wodne i kanalizacyjne. Na działce należy przygotować odpowiednie media, żeby móc z nich korzystać.
Wymiary domków holenderskich
Domki holenderskie zazwyczaj mają wymiary: szerokość 2,5-4 m, długość 7-13 m, co daje powierzchnię od około 25 do 50 m². Taki domek nie może poruszać się samodzielnie pod drogach. Nie obowiązują w tym przypadku przepisy o przyczepach kempingowych. Domki holenderskie są kupowane z myślą o postawieniu na działce - ich transport odbywa się na lawecie. Na działkę są przenoszone dźwigiem i ustawiane w określonym miejscu.
Sposób posadowienia domków holenderskich
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego domki holenderskie to obiekty tymczasowe niemające trwałego połączenia z gruntem. Stoją na kołach oraz bloczkach betonowych, które mają je ustabilizować. Taki domek można również trwale związać z podłożem za pomocą fundamentu. Między innymi od sposobu posadowienia zależą formalności konieczne do załatwienia przed kupnem domku.
Na działce należy przygotować bloczki betonowe ułożone w określonym układzie – zgodnie ze wskazówkami dostawcy domku (albo fundament do trwałego ustawienia). Przygotowanie fundamentowania można zlecić również jako dodatkową usługę.
Domek holenderski formalności
W przypadku domków holenderskich o powierzchni zabudowy do 35 m² wystarczy zgłoszenie do urzędu chęci ustawienia takiego obiektu na działce. Warto zwrócić uwagę, że domek jako obiekt tymczasowy możemy postawić na każdej działce, nawet jeśli nie jest ona naszą własnością. Należy pamiętać, że do prac można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń.
W przypadku, gdy domek holenderski ma być obiektem tymczasowym, należy go traktować jako przeznaczony do rozbiórki albo przeniesienia w inne miejsce. Powinno to nastąpić nie później niż przed upływem 120 dni od daty rozpoczęcia budowy.
W rzeczywistości właściciele domków holenderskich bardzo często nie przenoszą ich w inne miejsce – na inną działkę – co może skończyć się nakazem rozbiórki. W takiej sytuacji powinno się uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli chcemy, żeby domek holenderski stał stale w jednym i tym samym miejscu (także gdy ma być trwale związany z podłożem) należy go traktować jako budynek rekreacyjny i uzyskać odpowiednie pozwolenie na budowę.
To samo dotyczy domków holenderskich o powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m². Przy załatwianiu formalności należy wykazać prawo do dysponowania działką na cele budowlane, a działka powinna być zakwalifikowana pod budownictwo rekreacyjne (albo mieszkaniowe i rekreacyjne). Należy też przygotować projekt budowlany (można go zwykle dostać od sprzedawcy domku holenderskiego).
Domek holenderski wyposażenie
Domek holenderski najczęściej ma salon z kominkiem, kuchnię, 1-3 sypialnie, łazienkę z prysznicem i toaletę. Każde pomieszczenie jest zabudowane i umeblowane. W salonie zwykle jest kominek gazowy, wielka kanapa i fotele oraz stół lub stolik kawowy. Kuchnia w domku holenderskim ma zabudowę składającą się szafek dolnych i górnych, wyposażona jest też w kuchenkę gazową i zlewozmywak. Dodatkowo do domku holenderskiego można zamówić młynek do odpadów i inne akcesoria.
W sypialniach jest duże łoże (małe łóżko - dla dzieci), szafki nocne oraz pod sufitem, może być także toaletka. Łazienka w domku holenderskim najczęściej ma kabinę prysznicową, lustro, umywalkę z szafkami i miskę ustępową. We wszystkich wnętrzach domku holenderskiego podłogi są wykończone wykładziną elastyczną albo dywanową. Na ścianach są panele plastikowe, w droższych modelach domków boazeria drewniana. Przytulności dodają zasłonki w oknach (często z roletami przeciwsłonecznymi).
Możemy wybrać domek holenderski:
- sezonowy,
- całoroczny,
- używany,
- nowy.
Co do całoroczności, warto zdawać sobie sprawę, że być może w Holandii lub Anglii uda się przezimować w takim domku. Jak na polskie zimy ich ocieplenie jest zbyt małe. Przy mrozie na dworze w domku holenderskim może być tylko kilka stopni na plusie, co nie jest komfortowe.
- Sprawdzamy małe gotowe domy, które pokochali Polacy
- Domek typu Brda - jak zbudować? Zobacz nowoczesne projekty
Niektórzy podejmują próby dodatkowego ocieplenia domków holenderskich, ale warto wcześniej skonsultować się, jak to zrobić, żeby uzyskać pozwolenie na budowę, a później na mieszkanie w takim domku.
Domki holenderskie cena
Używany domek holenderski można kupić za około 25 do 50 tys. zł. W przypadku tych najtańszych trzeba sprawdzić czy nie wymagają remontu.
W przypadku nowych domków holenderskich cena zależy od wielkości, standardu wyposażenia. Najmniejszy domek holenderski w dobrym stanie kosztuje około 100 tys., większy to wydatek nawet 250 tys. zł.
Klimatyczne domki letniskowe - galeria
Autor: GettyImages
Wybierając projekt domu letniskowego dobrze postawić na taki, który posiada werandę, rozległy taras lub balkon