Przewodnik po tynkach wewnętrznych - rodzaje tynków

2014-09-18 2:00
Tynki ręczne
Autor: Andrzej Szandomirski Ręczne tynkowanie to ciężka i mozolna robota. Otynkowanie całego domu trwa czasem kilka tygodni

Nie ma złych tynków, są jedynie źle dobrane. Ważne są rodzaj materiału, z którego zbudowano ściany, oraz spoiwo muru. Odpowiedni dobór mieszanki i prawidłowe jej nałożenie gwarantuje trwałość na wiele lat.

Znajomość podłoża, czyli materiału, z którego jest wykonany mur, oraz rodzaju zaprawy zastosowanej na spoiny decydują o doborze tynku i jego późniejszej trwałości. Obowiązującą zasadą sztuki budowlanej jest stosowanie materiałów tynkarskich słabszych od podłoża, na które są nakładane. Większość nowych materiałów do wznoszenia murów musi spełnić rygorystyczne normy cieplne.

Dlatego mają strukturę porowatą, a więc znacznie słabszą od struktury klasycznej cegły. Tradycyjne tynki z betoniarki są zbyt mocne na nowe podłoża.

Dawniej mury były jednorodne, teraz najczęściej są mieszane. Łączy się różne materiały. Ściany muruje się z ceramiki, silikatów lub betonu komórkowego, nadproża i wieńce robi się z betonu, czasem jeszcze wstawia się kasety rolet wykończone płytą gipsowo-kartonową. Różne materiały różnie pracują, a tynk przeważnie jest ten sam na wszystkich powierzchniach...

Cały artykuł o rodzajach tynków wewnętrznych i zasadach ich prawidłowego wykonania w miesięczniku Murator „Murator 10/2014”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany