Rodzaje umywalek łazienkowych - jaką wybrać? Na stelażu, na postumencie, wpuszczaną w blat czy nablatową?

2024-11-15 11:15

Wybór odpowiedniego sposobu montażu umywalki może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i estetykę łazienki. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na umywalkę nablatową, wpuszczaną w blat, na stelażu, postumencie lub półpostumencie, każdy typ ma swoje zalety, które warto wziąć pod uwagę. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań można dostosować montaż umywalki do indywidualnych potrzeb i charakteru wnętrza.

umywalka
Autor: Marcin Czechowicz Z górnej szuflady szafki z wpuszczaną umywalką nie da się korzystać – zajmuje ją niecka umywalki

Spis treści

  1. Umywalki ceramiczne – trwałość, estetyka i łatwa pielęgnacja
  2. Umywalki ceramiczne: od czego zależy ich cena?
  3. Jaki materiał na umywalkę?
  4. Wymiary umywalki — jak wybrać rozmiar umywalki do łazienki?
  5. Jaki kształt umywalki wybrać?
  6. Montaż umywalki. Jak zamontować umywalkę?
  7. Wybór baterii – ścienna czy sztorcowa?
  8. Optymalizacja przestrzeni w łazience
  9. Jak zasłonić rury pod umywalką? Półpostument czy postument?
  10. Jak dobrać syfon do umywalki?
  11. Umywalka z półpostumentem lub postumentem
  12. Umywalka nablatowa
  13. Bateria do umywalki nablatowej: montaż
  14. Jaki syfon do umywalki nablatowej?
  15. Umywalka wpuszczana w blat
  16. Co to są umywalki półblatowe?
  17. Łazienka z dwiema umywalkami
  18. Przygotowanie otworu do umywalki wpuszczanej w blat – jak to zrobić?
  19. Umywalka na stelażu – nowoczesne rozwiązanie dla łazienki
umywalka
Autor: Marta Behling/PION POZIOM, projekt: Eliza Ziemińska-Żak/NASZE NOWE Mocowana na stelażu

Umywalki ceramiczne – trwałość, estetyka i łatwa pielęgnacja

Materiał, z jakiego jest zrobiona umywalka, nie ma bezpośredniego związku z wybranym sposobem jej montażu, choć w przypadku modeli bardzo ciężkich uzasadnione jest – oprócz standardowego mocowania – podparcie, na przykład postumentem lub innego rodzaju zabudową sięgającą samej podłogi.

Umywalka powinna być odporna na wysoką temperaturę oraz popularne środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym. Takie warunki doskonale znosi ceramika.

Pokrywa się ją szkliwem, co zwiększa odporność wyrobu na zniszczenia, zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń i ułatwia usuwanie osadów z wapnia i innych minerałów wytrącających się z wody (to cecha określana mianem pasywnej czystości).

Dodatkowo wielu producentów pokrywa wyroby specjalną powłoką, która utrudnia tworzenie się zacieków i ułatwia utrzymanie ceramicznych powierzchni w czystości.

Umywalki ceramiczne: od czego zależy ich cena?

Od jakości ceramiki, która może być różna, w dużej mierze zależy cena produktu. Najtańsze są umywalki z fajansu, najdroższe – porcelanowe. Największą popularnością, między innymi ze względu na średnią cenę, cieszą się wyroby z porcelitu i takich jest w sprzedaży najwięcej.

Umywalki ceramiczne, a także pasujące do nich inne przybory sanitarne (producenci często oferują ceramikę sanitarną w seriach składających się z umywalek o różnej wielkości, miski ustępowej i bidetu, umożliwiających skompletowanie spójnego stylistycznie wyposażenia łazienki) są oferowane przeważnie w kolorze białym.

Biel może się różnić odcieniem u poszczególnych producentów, ale różnica jest na tyle subtelna, że widać ją dopiero po ustawieniu urządzeń obok siebie. W różnych łazienkach w tym samym domu/mieszkaniu to nie problem, jednak do jednej warto kupić przybory sanitarne z tego samego kompletu, aby mieć pewność, że będą do siebie idealnie pasować.

Dostępne są też modele w innych kolorach, ale najczęściej nie od ręki, lecz na zamówienie.

Jaki materiał na umywalkę?

W ofercie producentów znajdziemy też umywalki z innych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, szkła (łatwo mu nadać fantazyjny kształt) czy konglomeratów kamiennych (mają dużą wytrzymałość przy mniejszej grubości niż ceramika).

Wymiary umywalki — jak wybrać rozmiar umywalki do łazienki?

W zależności od tego, ile miejsca jest do dyspozycji w łazience, można wybrać dogodny rozmiar oraz kształt umywalki.

W sprzedaży jest duży wybór umywalek o typowych wymiarach, czyli szerokości od 30 do 60 cm (co 5 cm) i głębokości (odległości frontu umywalki od ściany) 25-55 cm, ale nie brakuje też modeli znacznie szerszych, nawet ponad 100 cm.

Jaki kształt umywalki wybrać?

W hipermarketach budowlanych przeważają umywalki o typowych kształtach – z prostą tylną ścianką i zaokrąglonym na różne sposoby frontem. W wyspecjalizowanych salonach z ceramiką sanitarną można znaleźć modele o bardziej zdecydowanej linii, na przykład bardzo modne – prostokątne.

Dla klientów gotowych przeznaczyć na zakup umywalki większą kwotę są modele umywalek, które wyszły spod ręki znanych projektantów.

umywalka
Autor: CERSANIT Producenci oferują komplety składające się z szafki i nakładanej na nią umywalki

Montaż umywalki. Jak zamontować umywalkę?

Standardowo umywalkę przytwierdza się do ściany śrubami, przy użyciu sprzedawanych w komplecie z nią wsporników. Na ścianie nad tak zamocowaną umywalką albo bezpośrednio na umywalce trzeba zamontować baterię, a otwór odpływowy za pośrednictwem syfonu połączyć z odpływem kanalizacyjnym.

Wybór baterii – ścienna czy sztorcowa?

Jeśli sposób doprowadzenia wody do umywalki nie determinuje rodzaju baterii (tak może być, gdy jedynie wymieniamy sprzęty w istniejącej łazience), to przed zakupem umywalki powinniśmy zdecydować, czy zainstalujemy do niej baterię ścienną czy sztorcową (stojącą).

Jeśli tę drugą, lepiej od razu kupić umywalkę z gotowym otworem lub nacięciem ułatwiającym jego zrobienie. Do baterii dwu- lub trzyotworowej otworów musi być odpowiednio więcej.

Optymalizacja przestrzeni w łazience

Płaska część umywalki z miejscem do zamocowania baterii sztorcowej ma zwykle 8-10 cm, co oznacza, że o tyle zwiększa się głębokość umywalki. Jeśli w łazience jest niewiele miejsca, lepiej wybrać umywalkę z półką na baterię z boku albo zamocować baterię na ścianie i kupić umywalkę bez półki, za to z większą niecką, lub po prostu płytszą i zyskać w ten sposób miejsce przed nią.

Podczas korzystania z umywalki wygodnie jest móc odłożyć gdzieś blisko kosmetyki i przybory, których się używa. Niektóre umywalki mają przydatną do tego płaską powierzchnię ukształtowaną z ceramiki z jednej strony lub z obu stron niecki.

Jak zasłonić rury pod umywalką? Półpostument czy postument?

Syfon i doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do baterii sztorcowej albo tylko syfon, jeśli zdecydujemy się na baterię ścienną (instalację do niej prowadzi się w bruździe w ścianie za umywalką), są widoczne pod umywalką przytwierdzoną do ściany.

W niewielkich, ciasnych łazienkach takie podłączenie nie „rzuca się w oczy”, bo umywalkę oglądamy zawsze z bliska. W większych pomieszczeniach, gdy syfon i rury są dobrze widoczne, można zamontować tak zwany półpostument lub postument, który je zakryje.

Pierwszy zasłoni rury odpływowe w całości, drugi – tylko od przodu (nie sięga do samej ściany). Ze względów estetycznych lepszym rozwiązaniem jest półpostument, zwłaszcza gdy wchodząc do łazienki, umywalkę i znajdujące się pod nią elementy instalacji widzimy z boku.

W przypadku dużej i ciężkiej umywalki rozsądniej jest zamontować postument, który będzie stanowił dodatkowe podparcie.

Trzeba wybrać półpostument lub postument dopasowany do modelu umywalki – wykonany z takiego samego materiału i z odpowiednio wyprofilowaną górną krawędzią, po zamontowaniu dokładnie przylegającą do niecki umywalki.

Jak dobrać syfon do umywalki?

Syfon i elementy instalacji wodnej mogą pozostać widoczne, jeśli tak zdecydujemy. Wtedy jednak zamiast najprostszego (i najtańszego) syfonu z białego tworzywa warto zainstalować ładniejszy model z lepszych materiałów – na przykład elegancki, chromowany.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wymiana syfonu w umywalce. Jak to prawidłowo zrobić?

umywalka
Autor: Wojciech Kryński, projekt: Maciej Miłobędzki, Piotr Migdalski Postument w nowoczesnym wydaniu umożliwia doprowadzenie instalacji z podłogi

Umywalka z półpostumentem lub postumentem

Zdarza się, że w łazience nie ma wanny i/lub kabiny prysznicowej, ale zawsze jest w niej umywalka. Zależnie od dostępnej przestrzeni — mała lub duża, czasem dwie. Trzeba je tak dobrać i ulokować, aby korzystanie z nich było komfortowe, a łazienka prezentowała się jak najefektowniej.

Kiedy wybrać umywalkę z półpostumentem lub postumentem?

1. Jeśli nie masz miejsca na szafkę pod umywalką.

2. Kiedy zależy ci na ukryciu elementów instalacji (półpostument).

3. Gdy duża i ciężka umywalka musi mieć podparcie od dołu.

umywalka
Autor: Piotr Mastalerz Postument osłania podłączenia i podpiera ciężką umywalkę

Umywalka nablatowa

Na powierzchni bocznej umywalki (jeśli umywalka taką w ogóle ma) niewiele się zmieści. Nie sposób traktować jej jako stałe miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów sanitarnych. W takiej roli znacznie lepiej sprawdzi się blat, na którym można ustawić umywalkę tak zwaną nablatową.

Umywalki nastawiane na blat mogą mieć bardziej różnorodne kształty od mocowanych do ściany, ponieważ nie muszą przylegać do niej jedną krawędzią. Często mają kształt okrągły, prostokątny lub eliptyczny.

Bateria do umywalki nablatowej: montaż

Bateria do takiej umywalki może być zamontowana na ścianie albo w otworze w blacie. Należy odpowiednio dopasować długość wylewki, a w przypadku baterii stojącej także wysokość korpusu baterii, tak żeby strumień wody trafiał mniej więcej w centralny punkt niecki, nad korek odpływu.

Bateria stojąca zamontowana w blacie musi być wyższa niż standardowe baterie sztorcowe mocowane na krawędzi umywalek o wysokość umywalki – tym większą, im większa jest głębokość niecki.

Odległość między sitkiem wylewki a dnem niecki umywalki powinna pozwalać na wygodne podłożenie rąk pod strumień wody. Między końcówką wylewki a krawędzią miski umywalki także powinna być zachowana odległość 12-15 cm. Wtedy da się wygodnie z nich korzystać.

W blacie trzeba wyciąć otwór na odpływ i – jeśli wybór padnie na baterię stojącą – drugi, mniejszy, do baterii. Po zamontowaniu baterii krawędź korpusu w miejscu styku z blatem trzeba dokładnie uszczelnić silikonem, zwłaszcza gdy blat jest zrobiony z płyty meblowej. To miejsce jest bowiem najbardziej narażone na niszczenie przez krople wody ściekające z baterii.

Jaki syfon do umywalki nablatowej?

Jeśli zdecydujemy się wyłącznie na blat (bez dolnej szafki), syfon umywalki będzie pod nim widoczny, warto więc wtedy wybrać bardziej elegancki model, na przykład chromowany.

Jeżeli pod blatem jest przewidziana również szafka, w jej wnętrzu musi być miejsce na syfon.

Gdy szafka nie jest fabrycznie przygotowana do zamocowania umywalki (w modzie jest wykorzystywanie w takich stylizacjach starych komódek lub własnoręcznie zrobionych mebli), należy odpowiednio przyciąć półki i „przebudować” szufladę/szuflady. Przestrzeń do przechowywania nieco się przez to zmniejszy.

W sprzedaży są dostępne komplety – szafki z pasującymi do nich umywalkami. Ich wnętrze jest wtedy dostosowane przez producenta do ukrycia syfonu. Szafka nie musi być większa od umywalki, może mieć dokładnie taki sam wymiar.

Jeśli umywalka nie ma otworu na baterię sztorcową, a szafka miejsca na przewody doprowadzające wodę do baterii, przed zamontowaniem szafki z umywalką należy poprowadzić instalację wodną w bruzdach w ścianie i zamontować do niej baterię ścienną.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Praktycznie pod umywalką, czyli inspiracje na temat szafki podumywalkowej

umywalka
Autor: FJORDD W dużych łazienkach na blacie często umieszcza się dwie identyczne umywalki, co pozwala na wygodną toaletę dwóm osobom jednocześnie
Kiedy wybrać umywalką nablatową?

1. Jeśli chcesz mieć przy umywalce wygodne miejsce na kosmetyki i przybory sanitarne.

2. Kiedy planujesz zamontowanie szafki pod umywalką.

3. Gdy zależy ci na jak najpełniejszym wykorzystaniu przestrzeni w szafce.

Umywalka wpuszczana w blat

Taki model umywalek jest wygodny w użytkowaniu i łatwy do utrzymania w czystości. Szerokość blatu zależy od modelu i wielkości umywalki, długość można dopasować do aranżacji pomieszczenia. Umywalki wpuszczane w blat są częściej okrągłe lub owalne, choć bywają i prostokątne.

Co to są umywalki półblatowe?

Umywalki wpuszczane w blat mogą być podwieszone pod blatem lub zamocowane w taki sposób, że ich rant opiera się o krawędź otworu w blacie. Do tej grupy należą też tak zwane umywalki meblowe (półblatowe), które mają specjalne podcięcie w ceramice od spodu ułatwiające osadzenie w blacie.

W takim przypadku blat styka się z umywalką mniej więcej w połowie jej głębokości. Na umywalkę wpuszczaną w blat potrzeba więcej miejsca niż na półpblatową.

W każdym z trzech przypadków miejsce styku umywalki z otworem w blacie należy dokładnie uszczelnić silikonem.

Jeśli pod umywalką chcemy mieć szafkę, pamiętajmy, że jej spora część będzie zajęta przez nieckę umywalki i syfon.

Łazienka z dwiema umywalkami

W blacie lub na nim nierzadko montuje się dwie umywalki jedna obok drugiej. To rozwiązanie popularne na przykład w łazienkach „rodzinnych”, usytuowanych przy sypialni głównej. Pozwala uniknąć konfliktów, zwłaszcza w porze porannego szczytu, gdy domownicy szykują się wyjścia o podobnej godzinie.

Podobnie jak w przypadku umywalek nablatowych bateria może być zamontowana na ścianie albo w blacie obok umywalki. Bateria sztorcowa nie musi być tu jednak tak wysoka, bo umywalka nie wystaje ponad blat albo wystaje tylko częściowo (półblatowa).

umywalka
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Jowita i Marek Kubaczkowie Wpuszczana w blat

Przygotowanie otworu do umywalki wpuszczanej w blat – jak to zrobić?

Do zamontowania umywalki wpuszczanej trzeba przygotować otwór w blacie odpowiadający kształtowi niecki. Powinien być idealnie dopasowany do umywalki, zwłaszcza gdy jest podblatowa. Wycięcie otworu ułatwiają papierowe szablony dołączane przez producentów do umywalek podblatowych. Kształt umywalki można też odrysować na blacie, ale to trudniejsze.

Do wycięcia otworu w blacie kamiennym, szklanym lub konglomeratowym potrzebne są specjalistyczne narzędzia. To zdecydowanie zajęcie dla fachowca.

Samodzielnie – wyrzynarką lub frezarką – można próbować wyciąć otwór w blacie drewnianym lub drewnopochodnym, ale jeśli nie ma się doświadczenia w podobnych pracach, lepiej nie ryzykować. Estetyka jest tu bardzo istotna.

Kiedy wybrać umywalkę wpuszczaną w blat?

1. Gdy chcesz mieć dużo miejsca na blacie wokół niej.

2. Umywalkę podwieszaną wybierz, gdy zależy ci na wygodnym sprzątaniu powierzchni blatu.

3. Umywalkę półblatową, jeśli nie chcesz stracić znacznej części przestrzeni w szafce pod blatem.

umywalka
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski, projekt: Agnieszka Kmit, Rafał Zambrzycki Gdy umywalka jest wklejana pod blat, łatwo jest utrzymać go w czystości

Umywalka na stelażu – nowoczesne rozwiązanie dla łazienki

Stelaży używa się najczęściej do instalowania misek ustępowych i bidetów, ale dostępne są też stelaże do wieszania innych elementów wyposażenia łazienek, w tym umywalek.

Wspólną cechą wszystkich stelaży, niezależnie od przeznaczenia, jest ich konstrukcja nośna. Stanowi ją metalowa rama z kształtowników z blachy stalowej dobrze zabezpieczonych przed korozją i polakierowanych proszkowo. Ramy mają zwykle cztery punkty mocowania – dwa do ściany i dwa do podłogi.

Bardziej popularne są tak zwane stelaże do zabudowy lekkiej. Są uniwersalne, ponieważ można je mocować do ścian murowanych i obudowywać płytami gipsowo-kartonowymi albo montować w lekkich ścianach działowych o konstrukcji szkieletowej.

Stelaż przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi, za pomocą których można regulować dystans od ściany. Nogi wysuwane z ramy stelaża po ustaleniu żądanej wysokości przykręca się do podłoża.

Wysokość stelaża, zależnie od jego rodzaju i producenta, wynosi od mniej więcej 80 do blisko 120 cm i dzięki wysuwanym nóżkom może być regulowana w pewnych granicach. Po wyznaczeniu potrzebnej wysokości nóżki blokuje się śrubami w ustalonej pozycji.

Dzięki możliwości regulacji wysokość zawieszenia przyborów sanitarnych można dopasować do potrzeb użytkowników (ich wzrostu).

Po obudowaniu stelaża płytami obciążenie jest przenoszone głównie na podłoże. Można więc bez obaw oprzeć się o krawędź umywalki.

Do ramy są przymocowane elementy montażowe i śruby potrzebne do zawieszenia konkretnego przyboru sanitarnego. W stelażach do umywalki dodatkowo są gniazda do podłączenia zimnej i ciepłej wody.

Stelaż umożliwia zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu, na przykład w rogu łazienki (produkowane są specjalne stelaże narożne), a nawet na jej środku. Pod obudową stelaża można ukryć przewody doprowadzające wodę do baterii i podejście kanalizacyjne.

Kiedy wybrać umywalkę mocowaną na stelażu?

1. Jeśli montujesz na stelażach także inne przybory sanitarne, na przykład miskę ustępową.

2. Gdy chcesz ulokować umywalkę w niestandardowym miejscu, na przykład w rogu lub na środku łazienki.

3. Jeśli ściany łazienki mają konstrukcję szkieletową.

umywalka
Autor: GEBERIT Dzięki stelażowi z gotową obudową można łatwo zmienić oblicze starej łazienki
Stelaże z obudową – szybka metamorfoza łazienki bez remontu

W ofercie producentów można znaleźć stelaże do umywalek z gotową, łatwą do zmontowania obudową. Jej elementy są wykonane z płyt hartowanego szkła w kilku kolorach, między innymi białym, czarnym, miętowym. W obudowie mogą być otwierane schowki i półki.

Takie stelaże są polecane zwłaszcza do remontowanych łazienek, ponieważ łatwo nimi zastąpić stare urządzenia, przy bardzo ograniczonym zakresie prac budowlanych w łazience.

Nie trzeba skuwać starych okładzin, wykuwać bruzd w ścianach, a potem ich tynkować, uzupełniać glazury i terakoty. Po zamontowaniu takiego zestawu nadal jest swobodny dostęp do instalacji.

Dzięki modułom ogromna zmiana estetyczna w łazience jest możliwa bez kosztownych i długotrwałych prac remontowych.

umywalka
Autor: Bernard Białorucki, projekt: QBIK DESIGN Na szafkę pod umywalkę nablatową można wykorzystać zabytkową komodę

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesna łazienka 2024. Jak powinna wyglądać? Jakie wyposażenie do nowoczesnej łazienki?

Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór ogrzewania domu. Co i w jakich sytuacjach wybrać, piec czy kominek? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie