Praktycznie pod umywalką, czyli inspiracje na temat szafki podumywalkowej
Szafka podumywalkowa to miejsce do przechowywania i ważny element wystroju. Jej funkcjonalność sprawia, że warto wyposażyć w nią nawet małą łazienkę... Różnorodność gotowych modeli ułatwi wybór. Ma być idealnie na wymiar? Można zamówić ją u stolarza. Jeśli masz smykałkę do prac ręcznych - odpowiednio przerób stary mebel, np. konsolę czy bufet.
Spis treści
- Szafka podumywalkowa - jaką wybrać?
- Z czego szafka podumywalkowa?
- Galeria inspirujących zdjęć - efektowne i praktyczne szafki podumywalkowe
- Szafka podumywalkowa - stojąca czy wisząca?
- Jaką umywalkę wybrać - montowaną na blacie czy w blacie?
- Rady dekoratora wnętrz
Szafka podumywalkowa - jaką wybrać?
Szafka pod umywalkę może mieć półki (otwarte lub skryte za drzwiczkami) albo szuflady, albo być kombinacją obu rozwiązań. Jeśli jest głęboka (gdy mamy na to miejsce, zależy nam na dużej umywalce lub szerokim blacie), lepsze będą szuflady, bo nie trzeba nurkować w głąb półek, aby coś wyjąć.
Jeśli miejsca jest mało, wybierz szuflady i drzwiczki zamykane „na dotyk”, klik-klak. Wystające uchwyty mogą bowiem stanowić problem i przyczynić się do powstawania kolekcji siniaków.
W przypadku łazienki "problematycznej", czyli nieustawnej, o nieregularnym kształcie, ze ścianami bez kątów prostych itp., zdecyduj się zamówić szafkę na wymiar. W ten sposób przestrzeń strefy umywalki zostanie najlepiej wykorzystana.
Z czego szafka podumywalkowa?
Nie warto oszczędzać na szafce po umywalkę. Wybierz tę z z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażona na kontakt z wilgocią.
Szafka to także ważny element wystroju. Często to mebel jedyny (albo jeden w niewielu) w tym pomieszczeniu. Weź więc pod uwagę szafkę, która podkreśli charakter łazienki i doda jej stylu.
Galeria inspirujących zdjęć - efektowne i praktyczne szafki podumywalkowe
Autor: Fot.: Bernard Białorucki, styl.: Karolina Klepacka
Efektowna umywalka z fartuchem (La Fontana, Art Ceram) i nowoczesną baterią (Darling, Omnires) tworzy fantastyczną całość z oryginalnym podwieszanym meblem zaopatrzonym w wygodne szuflady. Uzupełnia go szafka wisząca, także wykonana na zamówienie.
Szafka podumywalkowa - stojąca czy wisząca?
Każda wersja ma wady i zalety. Szafka podwieszana jest lżejsza optycznie (lepsza więc do małych łazienek) i łatwiej pod nią umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemna i wymaga solidnego montażu. Stojącą wystarczy wstawić, jest pojemna, ale osadzona na cokole, który w razie zalania ulega zniszczeniu – model na nóżkach mniej ucierpi podczas „powodzi”.
Jaką umywalkę wybrać - montowaną na blacie czy w blacie?
Umywalki nablatowe są zwykle droższe niż te wpuszczane w blat, ale za to bardzo efektowne. Ich wysoki rant chroni blat przed rozchlapywaną wodą. Wpuszczane, na ogół tańsze, wizualnie zajmują mniej miejsca na szafce (lepsze do małych wnętrz), ale za to więcej przestrzeni zabierają w szafce.
Rady dekoratora wnętrz
- Gdy miejsca na szafkę jest mało, albo idealne ją wpasuj między ściany bądź ścianę i ściankę prysznica lub wanny, a potem zabezpiecz szczeliny silikonem, albo zachowaj taki odstęp, by swobodnie myć powierzchnie.
- Szafką pod umywalkę może stać się konsola, stół, bufet itp. pasujące wielkością oraz odpowiednio dostosowane i zabezpieczone przed wilgocią.
- Aby korzystanie z umywalki i lutra było komfortowe, pamiętaj o drobnym, ale ważnym szczególe: robiąc stojącą szafkę na zamówienie lub własnym sumptem czy też adaptując stary mebel do nowej roli, pamiętaj o tzw. podcięciu, czyli miejscu na stopy. Może to być cofnięty korpus szafki czy cokół. Jeśli przerabiasz dół kredensu czy bufet o pełnej bryle (bez nóżek), podnieś mebel, stawiając go na nóżkach-klockach itp.tak, było miejsce na stopy.
- Najlżej wyglądają szafki podumywalkowe podwieszane oraz na wysokich nóżkach. Te modele sprawdzą się więc w małych łazienkach, bo jej wizualnie nie zagracają, ale uwaga - nie wylejmy dziecka z kąpielą! Zwłaszcza przy małym metrażu każdy centymetr, także miejsca do przechowywania, jest na wagę złota! Nie podnośmy zbytnio nóżek kosztem korpusu mebla z półkami i szufladami - wybierzmy złoty środek.