Umywalka wpuszczana w blat - zalety i montaż

2022-04-19 16:00
Umywalki wpuszczane w blat
Autor: Marcin Grabowiecki Umywalki wpuszczane w blat mogą być podwieszone pod blatem lub opierać się o krawędź otworu w blacie

W każdej łazience jest potrzebna umywalka. Umywalka wpuszczana w blat wygląda nowocześnie i estetycznie.

Najpopularniejsze są umywalki z ceramiki pokrytej szkliwem, które zwiększa odporność na zniszczenia, zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń i ułatwia usuwania osadów z wapnia i innych minerałów wytrącających się z wody. Dodatkowo wielu producentów pokrywa wyroby specjalną powłoką, która utrudnia tworzenie się zacieków i ułatwia utrzymanie ceramicznych powierzchni w czystości.

W ofercie producentów znajdziemy też umywalki z innych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, szkła, czy konglomeratów kamiennych.

Umywalki ceramiczne są oferowane przeważnie w kolorze białym. Biel może się różnić odcieniem u poszczególnych producentów, ale różnica jest na tyle subtelna, że widać ją dopiero po ustawieniu urządzeń obok siebie. Dostępne są też modele w innych kolorach, ale najczęściej nie od ręki, lecz na zamówienie.

Wymiary i kształt umywalki

W sprzedaży jest duży wybór umywalek o typowych wymiarach, czyli szerokości od 30 do 60 cm (co 5 cm) i głębokości (odległości frontu umywalki od ściany) 25-55 cm, ale nie brakuje też umywalek znacznie szerszych, nawet ponad 100 cm.

W hipermarketach budowlanych przeważają umywalki o typowych kształtach – z prostą tylną ścianką i zaokrąglonym na różne sposoby frontem, w wyspecjalizowanych salonach z ceramiką sanitarną można znaleźć umywalki o bardziej zdecydowanej linii, na przykład bardzo modne - prostokątne. Dla klientów gotowych przeznaczyć na zakup umywalki większą kwotę są modele umywalek, które wyszły spod ręki znanych projektantów.

Podłączenie umywalki

Standardowo umywalkę przytwierdza się do ściany śrubami, przy użyciu sprzedawanych w komplecie z nią wsporników. Umywalkę można też ustawić na blacie, wpuścić w blat albo zamocować na stelażu.

Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej
Umywalka wpuszczana w blat
Autor: Marcin Grabowiecki Umywalka wpuszczana w blat to mniej miejsca pod blatem, ale też mniej trudno dostępnych zakamarków, które nie ułatwiają utrzymania czystości

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalka wpuszczana w blat wygląda atrakcyjnie i jest wygodna w użytkowaniu. Szerokość blatu zależy od modelu i wielkości umywalki, długość można dopasować do aranżacji pomieszczenia.

Umywalki wpuszczane w blat są częściej okrągłe lub owalne, choć bywają i prostokątne. Mogą być podwieszone pod blatem lub zamocowane w taki sposób, że ich rant opiera się o krawędź otworu w blacie. Do tej grupy należą też tak zwane umywalki meblowe (półblatowe), które mają specjalne podcięcie w ceramice od spodu ułatwiające osadzenie w blacie. W takim przypadku blat styka się z umywalką mniej więcej w połowie jej głębokości. Na umywalkę wpuszczaną w blat potrzeba więcej miejsca niż na półblatową.

W każdym z trzech przypadków miejsce styku umywalki z otworem w blacie należy dokładnie uszczelnić silikonem.

Jeśli pod umywalką wpuszczaną w blat chcemy mieć szafkę, pamiętajmy, że jej spora część będzie zajęta przez nieckę umywalki i syfon.

W blacie lub na nim nierzadko montuje się dwie umywalki jedna obok drugiej. Podobnie jak w przypadku umywalek nablatowych bateria może być zamontowana na ścianie albo w blacie obok umywalki. Bateria sztorcowa nie musi być tu jednak tak wysoka, bo umywalka nie wystaje ponad blat albo wystaje tylko częściowo (półblatowa).

umywalka pod blatem
Autor: Marta Behling / Pion Poziom Gdy umywalka jest wklejana pod blat, łatwo jest utrzymać go w czystości

Otwory w blacie pod umywalkę

Do zamontowania umywalki wpuszczanej trzeba przygotować otwór w blacie odpowiadający kształtowi niecki. Powinien być idealnie dopasowany do umywalki, zwłaszcza gdy jest podblatowa. Wycięcie otworu ułatwiają papierowe szablony dołączane przez producentów do umywalek podblatowych. Kształt umywalki można też odrysować na blacie, ale to trudniejsze.

NIE PRZEGAP: Zasady wyboru umywalki nablatowej i podblatowej oraz łączenia jej z baterią umywalkową

Do wycięcia otworu na umywalkę w blacie kamiennym, szklanym lub konglomeratowy, potrzebne są specjalistyczne narzędzia i fachowe umiejętności.

Samodzielnie – wyrzynarką lub frezarką – można próbować wyciąć otwór na umywalkę w blacie drewnianym lub drewnopochodnym, ale jeśli nie ma się doświadczenia w podobnych pracach lepiej nie ryzykować.

Umywalka wpuszczana w blat
Autor: Mariusz Bykowski Wybierz umywalkę wpuszczaną w blat, kiedy chcesz mieć dużo miejsca na blacie wokół niej

Szukasz pomysłu na urządzenie łazienki? Zainspiruj się i zobacz naszą galerię zdjęć - łazienek z prawdziwych mieszkań.

Galeria - inspiracje na wyposażenie i urządzenie łazienki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie