| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich mocy decyduje siła sklejenia dwóch materiałów, dlatego nazywa się je także łącznikami wklejanymi. Przeznaczone są do szczególnie solidnych zamocowań i dzielnie zastępują kołki oraz dyble.

Kotwy, ktore się wkleja

Wykorzystanie sił adhezji, a nie sił rozporu w procesie mocowania sprawia, że kotwy chemiczne nie wprowadzają naprężeń do podłoża w momencie kotwienia. Obciążenie z trzpienia jest przekazywane na podłoże za pośrednictwem sił adhezji pomiędzy łącznikiem i żywicą oraz żywicą i podłożem. Kotwy chemiczne kupuje się w pojemnikach, z których żywicę dozownikiem wstrzykuje się do otworu. Do wyboru masz także kapsułki wbijane lub wkręcane do otworu. Ponieważ aby wykonać mocowanie, substancję klejącą należy wstrzyknąć, wcisnąć do otworu, kotwy takie są nazywane także wklejanymi iniekcyjnie lub łącznikami iniekcyjnymi.

Gdzie stosować kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne mogą być używane w trakcie budowy nowych domów oraz podczas remontu starych,w których podłoże bywa bardzo zniszczone. Są przeznaczone do wykonania zamocowań w podłożach pełnych mocnych (beton), pełnych słabych (na przykład cegła, beton komórkowy) oraz w podłożach z pustkami (na przykład cegła dziurawka, pustaki). Łączniki takie są przeznaczone do wykonywania zamocowań w podłożach słabych, zniszczonych, o zmniejszonej stabilności. Można ich także używać blisko krawędzi podłoża bez narażenia na jego zniszczenie, pokruszenie czy oderwanie fragmentu, co mogłoby się stać, gdyby chcieć wykorzystać tu kotwy mechaniczne lub kołki rozporowe. Łączniki wklejane polecane są również do stosowania na zewnątrz, zwłaszcza tam, gdzie nie powinno się dopuścić do przenikania wilgoci i wody do otworu, na przykład w miejscach zamontowania barierek na tarasie, ponieważ skleją przerwane w trakcie wiercenia warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Łączniki iniekcyjne są polecane zwłaszcza do naprawy miejsc, w których zostały wyrwane kotwy mechaniczne, na przykład kołki rozporowe. Jeżeli, przy budowie zostaną popełnione błędy wykonawcze, będziesz mógł wykorzystać łączniki wklejane do wykonania wzmocnienia lub dobudowy, na przykład do wklejenia prętów zbrojeniowych, aby połączyć starą i nową konstrukcję.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety kotew chemicznych

  • Brak naprężeń - w trakcie mocowania nie powstają naprężenia w podłożu. Nawet gdy się kotwi w materiale zniszczonym, słabym, wypełnieniechemiczne jest stabilne i wzmacnia podłoże, dlatego kotwy chemiczne są szczególnie polecane do montażu blisko krawędzi.
  • Szczelność mocowania - jest ważna zwłaszcza w mocowaniach na zewnątrz. Żywica dokładnie wypełnia otwór, co zabezpiecza materiał przed powstawaniem szczelin i pęknięć w miejscu mocowania – nie wpuści wilgoci i wody do podłoża.
  • Wysoka nośność - zamocowanie wykonane nawet w materiałach słabych lub z pustkami ma dużą nośność równą nośności samego podłoża. Zamocowania chemiczne są przeznaczone zwłaszcza do przenoszenia dużych obciążeń zmiennych.

Zestaw do kotwienia

Kotwy chemiczne składają się z żywicy i utwardzacza zapakowanych w kartridż (tubę) lub ładunek foliowy. Do wykonania zamocowania potrzebny jest dozownik (pistolet). Do standardowych tub o pojemności 165 i 300 ml można wykorzystać pistolet do silikonu. W ofercie producentów kotew są dozowniki dostosowane do wielkości ich opakowań. Razem z łącznikiem lub osobno kupuje się dyszę mieszającą oba składniki nakładaną na otwór tuby podczas ich aplikacji. Do osadzania trzpieni mocujących w materiałach z pustkami niezbędna jest tuleja siatkowa z tworzywa sztucznego lub metalu. Dzięki niej żywica nie wycieknie w szczeliny materiału murowego, ale odpowiednio rozleje się w otworze i zakotwi pręt. Żywica może być także zapakowana w kapsułkę lub ampułkę, które wkłada się w otwór i rozbija młotkiem albo rozkrusza wiertarką. Razem z łącznikami lub osobno kupuje się stalowe trzpienie do kotew chemicznych (TDKO) gładkie bądź gwintowane.

WAŻNE

Zasady kotwienia

Kotwy chemiczne są bardzo łatwe do aplikacji. Na potrzeby domowe nie musisz wynajmować fachowców. Należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Otwory nie muszą być ściśle dopasowane do łącznika, ponieważ prawidłowo wprowadzona żywica wypełni je w 100%. Nie ma więc konieczności idealnego wywiercenia otworu pod mocowanie. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Otwór musi być dokładnie wyczyszczony. Ponieważ takie kotwy działają jak klej, w przypadku pozostawienia pyłu lub grubszych zwiercin w otworze nośność połączenia zostanie znacznie osłabiona. W przypadku kotew dostarczanych w tubach lub ładunkach foliowych bardzo ważne jest odpowiednie połączenie obu składników. Po otwarciu nowego opakowania właściwe kotwienie przeprowadza się dopiero wtedy, gdy uzyskasz jednolity kolor kleju. Początkową, jeszcze nie w pełni wymieszaną część żywicy wyciskasz gdzieś z boku, najczęściej na karton, żeby nie pobrudzić podłogi.

Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie kupić do warsztatu?

Narzędzia do drewna - ich zestaw powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ponieważ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wiertarka, czyli robienie dziury w całym -...

Wiertarka to narzędzie, ktore musi znajdowac się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Budujesz,...

Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze...

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po...

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do...

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

Miniwkrętarka - zastosowania, parametry i...

Miniwkrętarka to elektoronarzędzie, ktróre można zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w plecaku,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT