| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Czy ogrzewanie garażu jest potrzebne? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu garażu

Czy ogrzewanie garażu jest potrzebne? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu garażu

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewanie garażu jest potrzebne. Jak się okazuje, nie musimy ogrzewać garażu. I tak zimą będzie w nim znacznie cieplej niż na zewnątrz. Nawet w garażu wolno stojącym temperatura spadnie poniżej 0 dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas będą się utrzymywały kilkunastostopniowe mrozy. Trzeba mieć też na uwadze, że ogrzewanie garażu wymaga jego ocieplenia.

Dla samochodu jest lepiej, jeśli nie jest poddawany ciągłym zmianom temperatury, zwłaszcza gdy są to przejścia przez 0oC (czyli zamarzanie i rozmarzanie). Jeżeli jednak chcesz zamontować ogrzewanie garażu, zadbajmy o to, aby ciepło jak najwolniej wydostawało się na zewnątrz.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrzewanie garażu w bryle budynku

Jeśli garaż jest w bryle domu lub przylega do niego i łączą je drzwi, warto zimą utrzymywać w nim temperaturę dodatnią, zwłaszcza gdy pełni jakieś funkcje dodatkowe. Dodatnia temperatura musi panować także wtedy, gdy do garażu jest doprowadzona woda, a nie chcesz na zimę odcinać jej dopływu. Nie zawsze jednak wymaga to zainstalowania grzejnika włączonego do instalacji c.o. W największe mrozy można utrzymać odpowiednią temperaturę, podłączając grzejnik elektryczny z termostatem. Ze względów ekonomicznych zakłada się, że w sezonie grzewczym temperatura w garażu nie powinna przekraczać 8oC. Jeżeli do garażu jest doprowadzone c.o., znajdujący się w nim grzejnik powinien mieć odpowiednio ustawiony termostat. Dzięki temu ma chłodną powierzchnię i włącza się rzadko. Powinien być umieszczony z dala od bramy.

Zobacz także: Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy?

Garaż wolno stojący: czy ogrzewać?

Kiedy garaż jest osobnym budynkiem, zazwyczaj się go nie ogrzewa. Chyba że w tym samym budynku znajduje się pracownia, pomieszczenie rekreacyjne lub gościnne, do których doprowadza się c.o.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych domu warstwą izolacji o takiej samej grubości, również tych stykających się z nieogrzewanym garażem, jest rozwiązaniem korzystnym energetycznie i ekonomicznie. Jeżeli jest przejście między garażem a domem, te drzwi powinny być tak samo ciepłe jak drzwi wejściowe

Ocieplenie między garażem a domem

Z powodu różnicy temperatury między zimnym garażem a ogrzewanymi pomieszczeniami trzeba ocieplić dzielące je przegrody – ściany i strop. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła z ogrzewanego wnętrza. Izolacja termiczna powinna się znaleźć po zimniejszej stronie przegrody, czyli od strony garażu. Jeżeli garaż nie jest ogrzewany, wówczas przegrody te wymagają grubszego ocieplenia. Współczynnik Uc dla ścian musi osiągnąć wartość nie większą niż 0,30, a dla stropu – 0,25 W/(m2.K). Nawet jeśli ogrzewasz garaż, to różnica temperatury po obu stronach przegrody dzielącej go od pomieszczeń ogrzewanych przekracza 8oC. Zatem i ściana, i strop powinny mieć Uc (max) = 1 W/(m2.K). Grubość układanej na nich warstwy ocieplenia zazwyczaj nie przekracza 10 cm.

Zobacz także: Garaż w domu czy osobno? >>

Ocieplenie garażu

Jeżeli chcemy mieć ogrzewanie garażu, musimy ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne. Grubość warstwy izolacji cieplnej wynika z wartości współczynnika przenikania ciepła U, jaką powinien osiągnąć. W garażu ogrzewanym do 8oC ściany muszą mieć Uc poniżej 0,9, a dach – 0,7 W/(m2.K). Do garaży ogrzewanych należy wybierać bramy, które spełniają takie same wymagania jak drzwi zewnętrzne. Największą szczelność i zarazem bardzo dobrą izolacyjność mają bramy rolowane. Ich stalowe panele są wypełnione pianką poliuretanową, a w dolnej części znajduje się uszczelka progowa chroniąca garaż przed ucieczką ciepła. Brama uchylna – nawet ocieplana – nie stanowi tak dobrej bariery dla ciepła. Po zamknięciu bramy na obwodzie skrzydła powstaje bowiem szczelina, przez którą może się wydostawać ciepłe powietrze.

Zobacz także na Murator.tv: Piwnica, garaż, płyta fundamentowa - co jest drogie?

Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...