| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu garażu

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję o ocieplaniu garażu

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w nim znacznie cieplej niż na zewnątrz. Nawet w garażu wolno stojącym temperatura spadnie poniżej 0 dopiero wtedy, gdy przez dłuższy czas będą się utrzymywały kilkunastostopniowe mrozy. Pamiętaj, że ogrzewanie wymusza też ocieplenie garażu.

Dla samochodu jest lepiej, jeśli nie jest poddawany ciągłym zmianom temperatury, zwłaszcza gdy są to przejścia przez 0oC (czyli zamarzanie i rozmarzanie). Jeżeli jednak chcesz ogrzewać garaż, zadbajmy o to, aby ciepło jak najwolniej wydostawało się na zewnątrz.

Garaż w bryle budynku

Jeśli garaż jest w bryle domu lub przylega do niego i łączą je drzwi, warto zimą utrzymywać w nim temperaturę dodatnią, zwłaszcza gdy pełni jakieś funkcje dodatkowe. Dodatnia temperatura musi panować także wtedy, gdy do garażu jest doprowadzona woda, a nie chcesz na zimę odcinać jej dopływu. Nie zawsze jednak wymaga to zainstalowania grzejnika włączonego do instalacji c.o. W największe mrozy można utrzymać odpowiednią temperaturę, podłączając grzejnik elektryczny z termostatem. Ze względów ekonomicznych zakłada się, że w sezonie grzewczym temperatura w garażu nie powinna przekraczać 8oC. Jeżeli do garażu jest doprowadzone c.o., znajdujący się w nim grzejnik powinien mieć odpowiednio ustawiony termostat. Dzięki temu ma chłodną powierzchnią i włącza się rzadko. Powinien być umieszczony z dala od bramy.

Garaż wolno stojący

Kiedy garaż jest osobnym budynkiem, zazwyczaj się go nie ogrzewa. Chyba że w tym samym budynku znajduje się pracownia, pomieszczenie rekreacyjne lub gościnne, do których doprowadza się c.o.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ocieplenie wszystkich ścian zewnętrznych domu warstwą izolacji o takiej samej grubości, również tych stykających się z nieogrzewanym garażem, jest rozwiązaniem korzystnym energetycznie i ekonomicznie. Jeżeli jest przejście między garażem a domem, te drzwi powinny być tak samo ciepłe jak drzwi wejściowe

Ocieplenie między garażem a domem

Z powodu różnicy temperatury między zimnym garażem a ogrzewanymi pomieszczeniami trzeba ocieplić dzielące je przegrody – ściany i strop. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła z ogrzewanego wnętrza. Izolacja termiczna powinna się znaleźć po zimniejszej stronie przegrody, czyli od strony garażu. Jeżeli garaż nie jest ogrzewany, wówczas przegrody te wymagają grubszego ocieplenia. Współczynnik Uc dla ścian musi osiągnąć wartość nie większą niż 0,3, a dla stropu – 0,25 W/(m2.K). Nawet jeśli ogrzewasz garaż, to różnica temperatury po obu stronach przegrody dzielącej go od pomieszczeń ogrzewanych przekracza 8oC. Zatem i ściana, i strop powinny mieć Uc (max) = 1 W/(m2.K). Grubość układanej na nich warstwy ocieplenia zazwyczaj nie przekracza 10 cm.

Ocieplenie garażu

Jeżeli garaż jest ogrzewany, trzeba ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne. Grubość warstwy izolacji cieplnej wynika z wartości współczynnika przenikania ciepła U, jaką powinien osiągnąć. W garażu ogrzewanym do 8oC ściany muszą mieć Uc poniżej 0,9, a dach – 0,7 W/(m2.K). Do garaży ogrzewanych należy wybierać bramy, które spełniają takie same wymagania jak drzwi zewnętrzne. Największą szczelność i zarazem bardzo dobrą izolacyjność mają bramy rolowane. Ich stalowe panele są wypełnione pianką poliuretanową, a w dolnej części znajduje się uszczelka progowa chroniąca garaż przed ucieczką ciepła. Brama uchylna – nawet ocieplana – nie stanowi tak dobrej bariery dla ciepła. Po zamknięciu bramy na obwodzie skrzydła powstaje bowiem szczelina, przez którą może się wydostawać ciepłe powietrze.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.