Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny?

2023-10-16 8:32

Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny? Zobacz, jakie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty korzystania z grzejników elektrycznych. Jeżeli chcesz mieć grzejniki elektryczne, ale obawiasz się wysokich rachunków za ogrzewanie, sprawdź jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu.

grzejnik elektryczny
Autor: Piotr Mastalerz Jak wybrać odpowiedni energooszczędny grzejnik elektryczny

Spis treści

  1. Piece elektryczne akumulacyjne
  2. Grzejniki elektryczne marmurowe
  3. Grzejniki elektryczne energooszczędne
  4. Energooszczędne grzejniki z radiatorem
  5. Stały monitoring poboru energii
  6. Grzejnik elektryczny z termostatem - ważna regulacja temperatury

Energia elektryczna z roku na rok drożeje, dlatego decydując się na ogrzewanie elektryczne domu, warto zwrócić uwagę na rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii, ale jednocześnie nie pogarszające komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Jak ogrzewać dom grzejnikami elektrycznymi?

Piece elektryczne akumulacyjne

Dobrym przykładem na tańsze koszty ogrzewania są piece akumulacyjne. Ich konstrukcja umożliwia gromadzenie ciepła i oddawanie go później przez nawet kilka godzin. Możesz więc ładować piec w czasie obowiązywania tańszej taryfy energii elektrycznej (zwykle nocą oraz w godzinach 13-15, zależnie od zakładu energetycznego) i dzięki temu płacić niższe rachunki za jej pobór, ale korzystać z pieca przez cały dzień - wtedy, kiedy jest to potrzebne. Musisz wówczas rozliczać się w systemie dwutaryfowym i liczyć się z tym, że energia poza godzinami obowiązywania tańszej taryfy jest droższa niż w systemie jednotaryfowym.

Grzejniki elektryczne marmurowe

Możliwość akumulacji ciepła mają też grzejniki elektryczne marmurowe. Wykorzystują naturalne właściwości kamienia do magazynowania ciepła, które następnie oddają całą swoją powierzchnią, przede wszystkim przez promieniowanie.

Grzejniki elektryczne energooszczędne

W ofercie producentów można znaleźć grzejniki elektryczne charakteryzujące się niskim poborem energii elektrycznej. Przykładem są grzejniki składające się z aluminiowej obudowy, w której znajduje się ceramiczny rdzeń z zatopionymi w nim elementami grzejnymi. Elementy te umożliwiają szybkie nagrzewanie się rdzenia, który z kolei jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła i wolno je oddaje. Dzięki temu grzejnik przez krótki czas pobiera energię elektryczną, ale długo oddaje ciepło. Dostępne są grzejniki o mocach 0,4 do 3 kW, w różnych rozmiarach umożliwiających łatwe dopasowanie grzejnika do miejsca montażu.

Energooszczędne grzejniki z radiatorem

Innym przykładem grzejnika energooszczędnego jest model z radiatorem wykonanym z blachy aluminiowej o grubości 0,2 mm, w którym umieszczone są spirale grzejne. Mimo niewielkich wymiarów radiator ma bardzo dużą powierzchnię grzewczą, a więc i dużą wydajność przy niewielkim poborze energii elektrycznej.

Warto wiedzieć

Stały monitoring poboru energii

By móc stale monitorować pobór energii, można wybrać grzejnik elektryczny z wyświetlaczem, na którym będą podawane nie tylko informacje o temperaturze w pomieszczeniu, ale też o ilości pobranej energii oraz jej kosztach

Grzejnik elektryczny z termostatem - ważna regulacja temperatury

Wysokie koszty eksploatacji mogą wynikać z niedostosowania pracy grzejnika elektrycznego do aktualnie panujących warunków. Na przykład, grzejnik elektryczny pracuje z pełną mocą przez kilka godzin, nawet, gdy na zewnątrz zrobi się cieplej i nie jest to potrzebne. Większość grzejników ma regulację mocy. Najprostsze grzejniki elektryczne z termostatem reguluje się ręcznie, ale wychodząc z domu na cały dzień, trzeba pamiętać o wyłączaniu lub zmniejszaniu mocy grzejników.

Dlatego, gdy zastanawiasz się nad grzejnikiem elektrycznym energooszczędnym i tańszym ogrzewaniem, wybierz grzejnik z elektronicznym termostatem z możliwością programowania. Można wówczas ustawić na przykład pracę z mniejszą mocą w określonych godzinach, w określone dni tygodnia. Wbudowany mikroprocesor może dostosowywać pracę grzejnika do aktualnych warunków otoczenia.

Gdy temperatura spadnie poniżej zadanej temperatury, grzejnik uruchomi się, ale tylko do momentu osiągnięcia tej ustawionej przez użytkownika. Możliwość automatycznego obniżania temperatury na przykład nocą i pod nieobecność domowników, przynosi nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w zużyciu energii. Pracę można programować za pomocą przycisków na obudowie, ale też za pomocą pilota, a nawet przez telefon. Będzie nie tylko oszczędnie, ale i wygodnie.

Sonda
Jakie urządzenie wybrałbyś do ogrzewania domu?
Nasi Partnerzy polecają