| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego

Chcesz mieć ogrzewanie elektryczne, ale obawiasz się wysokich rachunków za ogrzewanie? Zobacz, jakie rozwiązania pozwalają obniżyć koszty korzystania z grzejników elektrycznych. Jak poznać, że grzejniki jest energooszczędny?

Akcja Czyste ogrzewanie

Energia elektryczna z roku na rok drożeje, dlatego decydując się na ogrzewanie elektryczne domu, warto zwrócić uwagę na rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii, ale jednocześnie nie pogarszające komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Piece akumulacyjne

Dobrym przykładem na tańsze koszty ogrzewania są piece akumulacyjne. Ich konstrukcja umożliwia gromadzenie ciepła i oddawanie go później przez nawet kilka godzin. Możesz więc ładować piec w czasie obowiązywania tańszej taryfy energii elektrycznej (zwykle nocą oraz w godzinach 13-15, zależnie od zakładu energetycznego) i dzięki temu płacić niższe rachunki za jej pobór, ale korzystać z pieca przez cały dzień - wtedy, kiedy jest to potrzebne. Musisz wówczas rozliczać się w systemie dwutaryfowym i liczyć się z tym, że energia poza godzinami obowiązywania tańszej taryfy jest droższa niż w systemie jednotaryfowym.

Grzejniki marmurowe

Możliwość akumulacji ciepła mają też grzejniki marmurowe. Wykorzystują naturalne właściwości kamienia do magazynowania ciepła, które następnie oddają całą swoją powierzchnią, przede wszystkim przez promieniowanie.

Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii

W ofercie producentów można znaleźć grzejniki elektryczne charakteryzujące się niskim poborem energii elektrycznej. Przykładem są grzejniki składające się z aluminiowej obudowy, w której znajduje się ceramiczny rdzeń z zatopionymi w nim elementami grzejnymi. Elementy te umożliwiają szybkie nagrzewanie się rdzenia, który z kolei jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła i wolno je oddaje. Dzięki temu grzejnik przez krótki czas pobiera energię elektryczną, ale długo oddaje ciepło. Dostępne są grzejniki o mocach 0,4 do 3 kW, w różnych rozmiarach umożliwiających łatwe dopasowanie grzejnika do miejsca montażu.

Grzejniki z radiatorem

Innym przykładem grzejnika energooszczędnego jest model z radiatorem wykonanym z blachy aluminiowej o grubości 0,2 mm, w którym umieszczone są spirale grzejne. Mimo niewielkich wymiarów radiator ma bardzo dużą powierzchnię grzewczą, a więc i dużą wydajność przy niewielkim poborze energii elektrycznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Stały monitoring poboru energii

By móc stale monitorować pobór energii, można wybrać grzejnik elektryczny z wyświetlaczem, na którym będą podawane nie tylko informacje o temperaturze w pomieszczeniu, ale też o ilości pobranej energii oraz jej kosztach

Regulacja temperatury

Wysokie koszty eksploatacji mogą wynikać z niedostosowania pracy grzejnika do aktualnie panujących warunków. Na przykład, grzejnik pracuje z pełną mocą przez kilka godzin, nawet, gdy na zewnątrz zrobi się cieplej i nie jest to potrzebne. Większość grzejników ma regulację mocy. Najprostsze termostaty reguluje się ręcznie, ale wychodząc z domu na cały dzień, trzeba pamiętać o wyłączaniu lub zmniejszaniu mocy grzejników.

Dlatego, gdy zastanawiasz się nad energooszczędnym ogrzewaniem, wybierz grzejnik z elektronicznym termostatem z możliwością programowania. Można wówczas ustawić na przykład pracę z mniejszą mocą w określonych godzinach, w określone dni tygodnia. Wbudowany mikroprocesor może dostosowywać pracę grzejnika do aktualnych warunków otoczenia.

Gdy temperatura spadnie poniżej zadanej temperatury, grzejnik uruchomi się, ale tylko do momentu osiągnięcia tej ustawionej przez użytkownika. Możliwość automatycznego obniżania temperatury na przykład nocą i pod nieobecność domowników, przynosi nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w zużyciu energii. Pracę można programować za pomocą przycisków na obudowie, ale też za pomocą pilota, a nawet przez telefon. Będzie nie tylko oszczędnie, ale i wygodnie.

Dowiedz się, jak działa elektryczny piec akumulacyjny i czym różni się od zwykłych grzejników elektrycznych

Przeczytaj dodatkowo:
W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną,...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

Przewody grzejne zabezpieczą rury kanalizacyjne,...

Trzaskający mróz bywa czasami przyczyną pękających rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zbiorników na olej...

Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Ogrzewanie elektryczne - opłaca się w domu...

Ogrzewanie elektryczne nie jest drogim sposobem ogrzewania domu. Nie jest drogie, jeśli dom jest bardzo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.