Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy? Jak samemu odpowietrzyć taki grzejnik?

2023-10-13 6:52

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy - warto to umieć zrobić samemu, bez wzywania fachowca, bo nie jest to trudne. A dość często się zdarza że łazienkowa drabinka, mimo włączonego ogrzewania, jest tylko częściowo ciepła. Powodem może być powietrze znajdujące się w grzejniku. Trzeba wtedy odpowietrzyć grzejnik łazienkowy.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy
Autor: Konrad Kalbarczyk Dowiedz się, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy drabinkowy

Spis treści

  1. Kiedy łazienkowy grzejnik drabinkowy jest zapowietrzony?
  2. Jak odpowietrzyć samemu grzejnik łazienkowy drabinkowy?
  3. Odpowietrznik z plastikowa nakrętką z otworem wylotowym
  4. Odpowietrznik zakończony metalowym korkiem

Kiedy łazienkowy grzejnik drabinkowy jest zapowietrzony?

Bardzo łatwo możemy sprawdzić, czy grzejniki w ogóle potrzebują odpowietrzania. W okresie grzewczym, gdy wiemy, że włączone jest ciepło systemowe lub sami uruchomimy grzanie, przekręcamy głowicę termostatyczną na maksymalny stopień. W grzejniku drabinkowym w łazience wszystkie rurki powinny po krótkim czasie być gorące. Jeśli jednak tylko dolna część jest nagrzana, to oznacza to, że tam znajduje się woda, ale w górnej części jest tylko powietrze. Należy więc w takim wypadku odpowietrzyć grzejnik, by górne części także wypełniła woda.

Jak odpowietrzyć samemu grzejnik łazienkowy drabinkowy?

Do odpowietrzania grzejnika drabinkowego potrzebujemy kluczyka do odpowietrzania, ewentualnie płaskiego wkrętaka lub klucza nastawnego. Jeśli nie mamy w domu kluczyka, to możemy go kupić za niewielką kwotę w sklepie budowlanym lub z materiałami hydraulicznymi. Powinniśmy także przygotować ściereczkę do wytarcia wody. Zanim przystąpimy do odpowietrzania, należy przekręcić głowicę termostatyczną na zero, czyli wyłączyć ogrzewanie. W grzejniku drabinkowym możemy mieć dwie możliwości odpowietrzania, w zależności od tego, jaką końcówkę ma grzejnik. Może to być nakrętka z otworem wylotowym lub z metalowym korkiem.

Odpowietrznik z plastikowa nakrętką z otworem wylotowym

W tym modelu grzejnika korzystamy z kluczyka do odpowietrzania. Najpierw próbujemy ręką lekko przekręcić plastikową nakrętkę. Następnie od góry wkładamy kluczyk i delikatnie go przekręcamy. Powinniśmy usłyszeć syk powietrza, które będzie się wydostawać wąskim otworem wylotowym. To moment, gdy w miejsce powietrza będzie do grzejników napływać woda. Czekamy do chwili aż z otworu wylotowego zacznie wypływać woda, ale stałym strumieniem. To znak, że rurki grzejnika zostały już u góry wypełnione wodą. Wtedy zakręcamy kluczykiem zawór. Ściereczki możemy położyć na podłodze i trzymać wokół zaworu, by woda nie zalała ścian i podłogi łazienki. Jeśli nie mamy kluczyka do odpowietrzania, to możemy zamiast niego wykorzystać płaski wkrętak.

Odpowietrznik zakończony metalowym korkiem

W przypadku, gdy grzejnik nie ma zawodu zakończonego plastikową nakrętką, tylko metalowym korkiem, to do odpowietrzania używamy klucza nastawnego. Sposób działania jest podobny, jak w przypadku plastikowej nakrętki. Staramy się lekko poluzować korek. Powinniśmy usłyszeć syk powietrza, który oznacza, że właśnie odpowietrzamy grzejnik. Czekamy do momentu, aż z gwintu zacznie ciec woda. To znak, że górne rurki zostały już wypełnione wodą i że możemy zakręcić ponownie korek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.