Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu ogrzewacza akumulacyjnego

2019-10-02 10:51
Jaki ogrzewacz?
Autor: Olsberg|STIBEL ELTRON Jaki ogrzewacz?

Piec akumulacyjny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej konstrukcji pozwali zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Niestety piece akumulacyjne nie należą do najtańszych grzejników elektrycznych. Sprawdź, jak zbudowany jest piec akumulacyjny. Z czego wynika jego wyższa cena?

Idea pieców akumulacyjnych polega na tym, by pobierały energię elektryczną (ładowały się) podczas obowiązywania tańszej (drugiej) taryfy energii elektrycznej, a oddawały ciepło przez pozostałe godziny w ciągu doby. Gdy rozliczasz się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym, w określonych godzinach w ciągu doby energia elektryczna jest tańsza (zwykle w nocy i w godzinach wczesnopopołudniowych). Piec akumulacyjny właśnie w tym czasie ładuje się, a potem jeszcze przez wiele godzin może oddawać ciepło. Nie musi więc pobierać energii w czasie obowiązywania droższej taryfy.

Budowa pieca akumulacyjnego

Aby było możliwe akumulowanie ciepła, piec musi mieć odpowiednią konstrukcję. Wewnątrz metalowej obudowy znajdują się grzałki elektryczne (są zamocowane na stałe), a wokół nich umieszczone są elementy akumulujące ciepło, na przykład bloczki z magnezytu. Akumulatory ciepła zwykle umieszcza się w piecu dopiero po ustawieniu go w miejscu docelowym. Czasami piec ma dodatkowe elementy o dużej pojemności cieplnej, na przykład bloki z wermikulitu.

Zobacz też:

Jak piec oddaje ciepło?

Wbudowany w urządzenie wentylator (piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem) powoduje cyrkulację powietrza przez wnętrze pieca – powietrze ogrzewa się, owiewając elementy akumulujące ciepło i jest wydmuchiwane do pomieszczenia przez szczeliny znajdujące się w dolnej części obudowy. By powietrze nie było zbyt gorące, konstrukcja pieca umożliwia jego mieszanie się z powietrzem nieogrzanym (zimniejszym). W niektórych piecach akumulacyjnych cyrkulacja powietrza nie jest wymuszona mechanicznie (piece statyczne), wówczas otwory wylotowe znajdują się w górnej części urządzenia.

Uwaga! Montując urządzenie trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wokół niego. Zwykle w instrukcji montażu konkretnego modelu są podane wskazówki odnośnie odległości pieca od ściany, podłogi i innych elementów zabudowy.

Nowoczesny piec akumulacyjny
Autor: materiały prasowe STIEBEL ELTRON Nowoczesne piece akumulacyjne pozwalają rozsądnie gospodarować energią cieplną i precyzyjnie ustawiać żądaną temperaturę w pomieszczeniu

Moc i waga

Wielkość i liczba elementów akumulujących ciepło zależy od mocy pieca. Im większa moc, tym bloczków gromadzących ciepło musi być więcej, a więc i urządzenie jest większe i cięższe. Piece akumulacyjne o mocy 6 kW ważą 250-300 kg. Urządzenia o mocy do 1 kW ważą 60-90 kg, przy 2 kW – 80-100 kg, przy 4 kW - blisko 200 kg. Wymiarami takimi jak długość i szerokość piece akumulacyjne nie odbiegają od innych grzejników, za to są od nich grubsze – mają nawet 25 cm grubości (dynamiczne), około 18-20 cm (statyczne).

Sposób montażu pieca akumulacyjnego

Piece akumulacyjne można powiesić na ścianie (urządzenia mniejszej mocy i lżejsze) albo ustawić bezpośrednio na podłodze. Sposób montażu zależy też od wytrzymałości ściany – musi być odpowiednio stabilna, by przenieść ciężar pieca.

Przeczytaj też:

Piec akumulacyjny łączy się z instalacją elektryczną na stałe przez puszkę instalacyjną. Piece większej mocy i z rozładowaniem dynamicznym mogą wymagać zasilania 400 V.

Uwaga! Podłączenie pieca akumulacyjnego powinno się zlecić elektrykowi ze stosownymi uprawnieniami.

Sterowanie pracą pieca akumulacyjnego

Stopień naładowania pieca akumulacyjnego ustawia się regulatorem na obudowie lub za pomocą centralnego sterownika wyposażonego w czujnik pogodowy. W pierwszym przypadku mogą to być na przykład trzy stopnie ładowania - na 30%, 60% i 100% możliwości. Sterownikiem centralnym można regulować pracę kilku urządzeń. Pozwala on uwzględnić niewykorzystaną energię cieplną pozostałą w piecu akumulacyjnym.

Pracę pieca akumulacyjnego (stopień rozładowania) reguluje się za pomocą termostatu, który można zamocować na ścianie lub na obudowie. Jego zadaniem jest takie sterowanie pracą pieca, by utrzymywać w pomieszczeniu ustawioną temperaturę.

Piec akumulacyjny może być wyposażony w sterownik umożliwiający zaprogramowanie pracy urządzenia w cyklu tygodniowym. Nowoczesne piece akumulacyjne mogą też mieć dodatkowe funkcje pozwalające na jeszcze bardziej oszczędne gospodarowanie energią, takie jak funkcję wykrywania otwartego okna albo automatyczną regulację ładowania urządzenia.

Ile kosztuje piec akumulacyjny

Piece statyczne o mocy około 1,7 kW można kupić za niecałe 1 tys. zł. Za urządzenie o mocy 2,5 kW trzeba zapłacić 1,6 tys. zł. Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem są droższe. Chcąc kupić model o mocy około 1,6 kW trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 2 tys. zł, przy mocy 2 kW – 2,1-2,3 tys. zł, przy mocy 4 kW – ponad 2,6 tys. zł. Piece o największych mocach (5-6 kW) kosztują powyżej 3 tys. zł.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE