| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i profile aluminiowe - rodzaje i wykończenie profili

Okna i profile aluminiowe - rodzaje i wykończenie profili

Aluminium - czyste lub w postaci stopów - należy obecnie do najpowszechniej wykorzystywanych metali. Produkuje się z niego również okienne profile aluminiowe.

Zalety stopów aluminium to lekkość, dobra plastyczność, wytrzymałość oraz odporność na korozję. Produkowane są ze specjalnych profili wytłaczanych ze stopów aluminium zawierających magnez i krzem. Dzięki magnezowi takie profile mają większą wytrzymałość, dzięki krzemowi - większą twardość niż te z czystego aluminium.

Okna aluminiowe mogą mieć dowolny kształt: prostokątny, kwadratowy, okrągły bądź łukowy (możliwe do wykonania wymiary okien zawierają się w granicach: szerokość 30-500 cm, wysokość 40-600 cm). Większość firm wykonuje okna aluminiowe tylko na indywidualne zamówienie. Są one dość drogie, ale ze względu na estetykę, dużą wytrzymałość i trwałość często stosowane w reprezentacyjnych budynkach użyteczności publicznej, rzadziej w domach prywatnych.

Są dwa rodzaje profili aluminiowych - „zimne” i „ciepłe”. Profile zimne wykonane w całości z aluminium, pomimo komór powietrznych utworzonych z połączenia kształtowników, mają niską izolacyjność cieplną. Zwykle wykonuje się z nich okna do biurowców, konstrukcje fasad, wiat lub budek telefonicznych, ale w naszym klimacie raczej nie znajdują zastosowania.
W budownictwie mieszkaniowym stosuje się profile aluminiowe ciepłe. Mają one bardziej złożoną konstrukcję - każdy składa się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Tworzy ona barierę cieplną, dzięki której profile mają lepszą izolacyjność termiczną, ale nie tak dobrą jak profile drewniane czy z tworzywa.
Profile zimne mają zazwyczaj jedną komorę (stąd nazwa jednokomorowe), ciepłe - zwykle dwie lub trzy. Każda dodatkowa komora poprawia właściwości cieplne profilu.
Okna aluminiowe są najczęściej jednoramowe, rzadziej – zespolone. Te pierwsze są wygodniejsze w użytkowaniu: szyby myje się tylko z dwóch stron – nie trzeba rozkręcać okien.

Wykończenie profili aluminiowych

Wygląd i trwałość okien aluminiowych zależy od sposobu wykończenia profili, które mogą być:

  • anodowane – tak wykończone profile aluminiowe są trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne; najczęściej mają złoty, brązowy lub ciemnobrązowy kolor lub barwę naturalnego aluminium;
  • lakierowane (malowane) proszkowo lakierami poliestrowymi – dzięki temu są bardziej odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane; typowy kolor lakieru to biały i brązowy, inne barwy dobiera się z palety kolorów i zwykle trzeba za nie dopłaci. Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych - w innym kolorze na zewnątrz, innym wewnątrz.
    Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna.

Duża wytrzymałość profili aluminiowych, pozwala na montowanie w typowej ramie skrzydła oszklenia grubości od 3 do 60 mm i masie 50-60 kg/m2. Można więc zamówić okna aluminiowe z ciężkimi szybami antywłamaniowymi. Niektórzy producenci oferują też okna ze specjalnie wzmocnionych (antywłamaniowych), a nawet kuloodpornych profili.

Zniszczonych okien aluminiowych nie można odnowić, podobnie jak okien z tworzywa. Powierzchnię ram takich okien łatwo jest zarysować; ramy i skrzydła aluminiowe z uszkodzoną powłoką korodują w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową. W miejscach, w których stykają się z innymi metalami, zwłaszcza z miedzią, mosiądzem lub stalą, mogą ulegać tak zwanej korozji kontaktowej. Nie powinno się więc zakładać pod takimi oknami parapetów stalowych. Jeżeli okucia zamontowane są w tak zwanych komorach mokrych, mogą ulegać korozji. Aluminium ma duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co może powodować odkształcenia ram okna, jeżeli źle się je zamontuje. Trudno jest też uzyskać korzystny współczynnik przenikania ciepła ram skrzydeł i ościeżnic z aluminium. Aluminium jest materiałem zimnym i nieprzyjemnym w dotyku.

Autor: Piotr Mastalerz

Projekt domu i wnętrz: Judyta Banasiak-Slomiany, Adam Slomiany 

Ochrona przed światłem

Może chronić przed słońcem albo rozpraszać światło, tworząc oryginalne efekty świetlne. Niezależnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca...