| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co podnosi ich koszty?

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co podnosi ich koszty?

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy, jak kształtują się ich koszty i co sprawia, że za niektóre musimy zapłacić więcej niż za inne. 

.

Nie jest tajemnicą, że za okna drewniane trzeba zapłacić więcej niż za okna z plastiku. Dla wielu inwestorów cena wciąż jest decydującym kryterium wyboru okien. Dlatego największą popularnością cieszą się okna plastikowe o współczynniku Uw tylko nieznacznie przekraczającym obecne wymagania. Są to oczywiście modele w białym kolorze, mające okucia o podstawowych funkcjach – otwieranie, uchył, mikrowentylacja. Modele w tym standardzie są też liderami popularności wśród okien drewnianych, choć ich cena jest oczywiście wyższa niż cena okien plastikowych.

Co zwiększa ceny okien PCW?

Na ceny okien plastikowych, podobnie zresztą, jak na ceny ich drewnianych opowiedników, oprócz wielkości, ma wpływ także rodzaj zastosowanych szyb, kolor okleiny lub gatunek drewna, dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Cenę podnoszą podziały konstrukcyjne skrzydeł oraz szprosy. Wszelkie nietypowe kształty – łukowe zwieńczenia okien prostokątnych, okna okrągłe lub trójkątne też znacznie windują cenę. Dotyczy to zarówno okien z PCW, jak i okien drewnianych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Między dwoma oknami szerokiej lukarny poprowadzono ścianę działową i w ten sposób każde z nich doświetla inne pomieszczenie. Otwór okienny znajduje się jednak w narożniku pokoju i aby zapewnić bardziej równomierny dostęp światła, trzeba było zastosować dodatkowo okno połaciowe

Za co dopłacimy kupując okna z plastiku?

Co ma wpływ na wzrost ceny okien plastikowych? Z dodatkowym wydatkiem będziemy musieli się liczyć, jeśli w oknie będziemy chcieli zamontować droższe szyby. Za szyby antywłamaniowe klasy P4 zapłacimy o 250-350 zł/m2 więcej, za szyby antywłamaniowe klasy P2 – 120-300 zł/m2 więcej. Do szyb bezpiecznych dopłacimy 186-300 zł/m2. Szyby samoczyszczące to dodatkowy koszt około 300 zł/m2. Natomiast szyby dwukomorowe o Ug 0,5-0,7 W/(m2.K) to wydatek około 125 zł/m2. Szyby o wyższej izolacyjności akustycznej (38 dB zamiast standardowych 33 dB) kosztować nas będą o 100-125 zł/m2 drożej. Szyby o wyższej izolacyjności akustycznej (44 dB zamiast standardowych 33 dB) – około 750 zł/m2 drożej. Wyżej wymienione kwoty odnoszą się także do szyb w oknach drewnianych.

Koszty niestandardowych okuć 

Na cenę okien plastikowych będą miały wpływ także i inne niż standardowe okucia. Antywłamaniowe klasy WK2 z klamką wyposażoną w zamek będą nas kosztowały o około 130-150 zł więcej. Jeśli zdecydujemy się na okucia z hamulcem w klamce to koszt całości wzrośnie o około 130 zł. Okucia z funkcją stopniowego uchyłu to dopłata około 15 zł. Podobnie ceny te będą się kształtować w wypadku okien drewnianych.

Ceny okien plastikowych a ich kolor i kształt

Jeśli zażyczymy sobie, żeby ramy miały kolor inny niż biały musimy liczyć z tym, że cena okna plastikowego wzrośnie o około 10-31%. W przypadku koloru innego niż biały po obu stronach ramy koszt podniesie się o 40-45%. Dodatkowe wydatki pociągnie za sobą także inny niż prostokątny kształt okien z PCW. W przypadku okna zwieńczonego łukiem lub łukowego przyjmuje się cenę okna prostokątnego, w które wpisuje się wymiar z łukiem, i mnoży ją przez 2. W przypadku okna trójkątnego lub zwieńczonego trójkątnie – tak samo, z tym że cenę mnoży się przez 1,5. Szprosy naszybowe to dopłata 18-37 zł/pole, zaś pionowy lub poziomy podział konstrukcyjny skrzydła zwiększy nasze wydatki o około 50 zł/m.

Ile dopłacimy do okien drewnianych?

Jeżeli chodzi o okna drewniane, istotne znaczenie dla ich ceny ma rodzaj użytego drewna. Rama wykonana z sosny litej będzie droższa od standardowej o około 10-20%. Z drewna meranti o ok. 20-37%, a z dębu o ok. 35-65%. Rama w kolorze inny niż biały to dopłata 4-20% (obustronnie – 10-40%). Jeśli nasze okna będą miały inny koszt niż standardowy także dopłacimy. Za okno okrągłe – o około 100-140% więcej, za okno trójkątne – o ok. 40% więcej, za okno łukowo zwieńczone lub łukowe – o ok. 75-160% więcej. Szprosy naszybowe będą oznaczały dopłatę 20-56 zł/pole, a pionowy lub poziomy podział konstrukcyjny skrzydła – 70-120 zł/m.

Myjka do okien. Jak wybrać urządzenie do mycia okien? (FILM)

Mycie okien to zazwyczaj przykry obowiązek. Jest jednak sprzęt, który znacznie usprawnia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.