Kolory okien. Jak dopasować okna do stylu wnętrza?

2020-12-31 9:06 Materiał sponsorowany
Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okna warto dopasować do stylu, w jakim chcielibyśmy urządzić wnętrze. Tylko wtedy aranżacja będzie stanowiła harmonijną całość

Kolor okien ma po parametrach i materiale, z którego są wykonane, kluczowe znaczenie przy ich wyborze. Jaką stolarkę okienną wybrać, by idealnie pasowała do aranżacji naszego domu? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając okna?

Spis treści

  1. Do czego dopasować kolor okien?
  2. Jakie kolory okien mamy do wyboru?
  3. Jakie kolory rdzenia są dostępne na rynku?
  4. Niewidoczne łączenia i okucia okien
  5. Okna dwukolorowe
  6. Okna w modnych aranżacjach
  7. Okna do wnętrz w stylu nowoczesnym
  8. Okna do wnętrz w stylu skandynawskim
  9. Okna do wnętrz w stylu rustykalnym
  10. Okna do wnętrz w stylu kolonialnym
  11. Okna do wnętrz w stylu glamour
  12. Okna do wnętrz w stylu industrialnym
  13. Znasz się na kolorach? Rozwiąż QUIZ!

Do czego dopasować kolor okien?

Zanim przystąpimy do wyboru koloru okien, powinniśmy się zastanowić, do jakich elementów powinny one pasować. Architekci radzą, by zwracać uwagę zarówno na zewnętrze, jak i wnętrze domu. Aby stolarka okienna dobrze prezentowała się na elewacji, powinna się komponować ze stolarką drzwiową oraz bramą garażową. Czasem dobrze jest też dobrać ją kolorystycznie pod pokrycie dachowe oraz drobne elementy architektury.

We wnętrzu natomiast zaleca się, by okna współgrały kolorystycznie z podłogą, drzwiami wewnętrznymi, a także listwami przypodłogowymi, a przynajmniej ze sobą nie konkurowały. Należy przy tym pamiętać, że biel jest bardziej uniwersalna i pasuje do większości aranżacji. Imitacje drewna dodają z kolei wnętrzu przytulności, ale zestawiając je z innymi drewnianymi elementami, trzeba zachować ostrożność – lepiej też nie mieszać we wnętrzu zbyt wielu faktur.

Ważna jest także oprawa okna – umiejętnie dobrane parapety oraz firany, zasłony lub rolety mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na ich wygląd. Z drugiej strony estetyka nowoczesnych okien jest na wysokim poziomie. Okna, zwłaszcza białe, mogą wtapiać się w tło aranżacji domu. Jeśli będą mieć zdecydowany kolor, mogą stanowić jeden z wiodących motywów wykończenia zarówno elewacji, jak i wnętrza.

Jakie kolory okien mamy do wyboru?

Na barwę okien ma przede wszystkim wpływ materiał, z którego są wykonane. Do wyboru mamy okna drewniane, plastikowe, aluminiowe, a także drewniano-aluminiowe lub plastikowo-aluminiowe (od wewnątrz drewniane albo plastikowe, od zewnątrz pokryte aluminiowymi profilami).

Większe możliwości barwienia mają zdecydowanie okna plastikowe (z PCW). Mogą być pokrywane kolorową warstwą akrylu, malowane lub foliowane okleiną – z jednej strony lub z obu. Współcześnie produkowane okna plastikowe nie żółkną i mają coraz doskonalsze okleiny drewnopodobne albo o wzorach metalicznych, przez co trudno je odróżnić od okien drewnianych.

Coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych są też okna aluminiowe. Te najnowszej generacji mają bardzo dobre parametry, które pozwalają na ich montaż nawet w domach pasywnych. Do tego są lekkie i trwałe, prezentują się też bardzo nowocześnie. Oferta producentów jest coraz bogatsza – znajdziemy w niej zarówno odcienie metaliczne (uzyskiwanie w wyniku anodowania), liczne kolory malowane proszkowo, a nawet oklejane folią (jednobarwną lub drewnopodobną).

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Kolor okien powinniśmy dobierać zarówno z myślą o wnętrzach, jak i elewacji domu

Jakie kolory rdzenia są dostępne na rynku?

Poza okleiną na estetykę okna wpływa też kolor rdzenia, który jest widoczny po otwarciu skrzydła. Tutaj mamy do wyboru kilka kolorów: biały, szary, brązowy, granatowy, czarny. Biały jest najbardziej uniwersalny, pasuje zarówno do oklein jasnych, jak i w kolorze szczotkowanego srebra czy mosiądzu. Szary będzie się dobrze komponował z okleinami w podobnej tonacji kolorystycznej, która jest w tech chwili wciąż modna. Najciemniejszy rdzeń opracowano z myślą o oknach w kolorze antracytu, granatowych, czarnych. Brązowy rdzeń jest z kolei polecany do oklein w różnych odcieniach brązu, a także drewnopodobnych.

Niewidoczne łączenia i okucia okien

Wybierając okna, powinniśmy też wziąć pod uwagę z pozoru mało znaczący element, jakim są połączenia narożników okien. Tradycyjne zgrzewy są grube i rzucają się w oczy. Na szczęście producenci opracowali technologie, dzięki którym te zgrzewy są niemal niewidoczne. Na przykład firma DOMEL OKNA I DRZWI oferuje okna w technologii UltraLink, dzięki czemu narożniki w och oknach są bardzo estetyczne.

We współczesnych oknach ceni się również okucia z ukrytymi zawiasami, które poprawiają estetykę okien. Wszystkie elementy są w nich ukryte pod przylgą skrzydła. Takie niewidoczne okucia można zamówić do dowolnego modelu okna.

Okna dwukolorowe

Przywiązujemy coraz większą wagę do wyglądu elewacji. Aranżacje wnętrz to efekt długich przemyśleń, często są przygotowywane przez profesjonalistów. Możliwość wstawienia w domu okien, które będą mieć po obu stronach różny kolor rozwiązuje wiele problemów. Nie każdy chce mieć modny lub awangardowy kolor w salonie czy kuchni. Wykończenie elewacji może być bardziej śmiałe. Okna można dopasować do pozostałej stolarki albo tonacji, w której wykończono dach i orynnowanie. Stąd popularność drewnopodobnych, antracytowych, a nawet czarnych okien na ścianach domu. Nie każdy jednak chce mieć tak intensywne kolory we wnętrzach. Łatwiej urządzić kuchnię, salon i sypialnie, w których są białe okna. Warto rozważyć zamówienie dwukolorowych okien, choć wymaga to pewnych dopłat.

Okna w modnych aranżacjach

Stolarkę okienną najlepiej jest dopasować do stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze, dlatego jego aranżację warto mieć przemyślaną już na etapie budowy domu, gdy zamawiamy stolarkę okienną i drzwiową. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko będzie ze sobą harmonijnie zgrane. Jakie okna pasują do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, a jakie do rustykalnych?

Okna do wnętrz w stylu nowoczesnym

Takie wnętrza cechuje prostota i minimalizm w wykończeniu. Jasne meble o kształtach sprowadzonych do prostych brył, z czystymi liniami i bez nadmiaru dodatków. Na podłogach naturalne wzory, a ściany wykończone w jasnych kolorach. W takich wnętrzach dobrze będą wyglądały okna w jasnej tonacji o prostych liniach profili. Firma DOMEL OKNA I DRZWI poleca do wnętrz nowoczesnych okna w kolorach sosna górska, antracyt strukturalny i siena noce, stalowoniebieski i granatowy (ze słojami drewna).

Okna do wnętrz w stylu skandynawskim

Wciąż modny styl skandynawski preferuje duże przeszklenia o jak najwęższych ramach, które dobrze oświetlają wnętrza światłem naturalnym. Z takim stylem najbardziej korespondują biel, a także jasne odcienie szarości, beżów i brązów. Dobrze widziane jest też naturalne drewno i bielona cegła. Wszelkie dodatki są wykonane z naturalnych materiałów. W ofercie firmy DOMEL OKNA i DRZWI można znaleźć okna w jasnych kolorach dąb bielony lub anteak.

W takich stonowanych, minimalistycznych wnętrzach warto wybrać stolarkę, która będzie ożywiać wnętrze, wyróżniać się na neutralnym tle. Idealne będą zatem okna w kolorach: złoty dąb, dąb oregon oraz wiśnia. Idealną oprawą dla nich będą rolety, które ochronią wnętrze przed nadmiarem słońca.

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W domach urządzonych w stylu skandynawskim okna są duże, mocno wyeksponowane, najlepiej z jak najwęższą ramą. Dzięki temu wpuszczaj do wnętrza mnóstwo światła naturalnego

Okna do wnętrz w stylu rustykalnym

Takie wnętrza powinny być przytulne, sielskie, kojarzyć się z wakacjami lub wsią. Również tutaj dominują duże efektowne przeszklenia, które wpuszczają do środka mnóstwo światła naturalnego i otwierają wnętrze na ogród i piękne widoki. Klimat wakacji przywołują kolory morza i ziemi widoczne w naturalnych dodatkach, takich jak ozdoby z kamienia, wikliny, skóry czy piasku. Często spotykane są wszelkie motywy marynistyczne.

Do stylu rustykalnego pasują zarówno okna w białym kolorze, jak i imitacje drewna z wyraźnym rysunkiem słojów, takie jak jasny dąb, dąb bielony, winchester, orzech naturalny, a także sosna górska z portfolio DOMEL OKNA I DRZWI. Mile widziane są również okna ze szprosami spotykane dawniej na wsiach. Przy takich oknach najlepiej prezentują się proste, gładkie firany lub zasłony w jednolitym kolorze, koniecznie z naturalnych materiałów.

Porada eksperta
Dariusz Zabielski Domel
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy DOMEL OKNA I DRZWI

Budując lub remontując dom codziennie inwestor staje przed wieloma pytaniami. Na początku są to problemu z zakresu: jaki beton wybrać, jaką cegłę, czy jaka grubość zbrojenia. Z czasem przychodzą kwestie wyboru koloru elewacji, okien, dachu. I tu jeszcze kilka-kilkanaście lat temu klient miał bardzo ograniczony wybór : okna białe lub dwa-trzy kolory. Obecnie mnogość wybarwienia stolarki może przyprawić o ból głowy. Samych oklein drewnopodobnych jest we wzornikach kilkadziesiąt. Do tego doliczyć trzeba kolory jednorodne, metaliczne, matowe. Jest w czym wybierać. Projektanci wnętrz mogą popuszczać wodze fantazji i dopasowywać kolor stolarki do podłóg, mebli czy dodatków. Styl wnętrza można podkręcić odpowiednią barwą okien i dzięki nim uzyskać efekt jeszcze bardziej spektakularny. Dlatego właśnie widać trend w projektowaniu domów w postaci coraz to większych okien, co raz to większych przeszkleń i jednocześnie rezygnacji z zasłon i firan. Kiedyś trzeba było czymś te okna zasłonić, a obecnie je eksponujemy i akcentujemy, podkreślając styl całego domu.

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Do wnętrz w stylu rustykalnym pasują zarówno białe okna, jak i imitacje drewna z wyraźnym rysunkiem słojów, ale można też postawić na kontrast

Okna do wnętrz w stylu kolonialnym

To przeciwwaga dla stylu skandynawskiego. Osoby preferujące styl kolonialny pociąga egzotyka i naturalne materiały, takie jak drewno egzotyczne, bambus, rattan. Poza tym lubią ciężkie, bogato zdobione tkaniny i dywany, a także wszelkie imitacje skór dzikich zwierząt. Słowem – wszystko, co kojarzy się z dalekimi podróżami. W takich wnętrzach królują różne odcienie brązu, beże, wanilia oraz ponadczasowa biel. Jako uzupełnienie mile widziane są wszelkie pamiątki z podróży: figurki czy dekoracyjne naczynia.

Do stylu kolonialnego pasuje najbardziej stolarka okienna w głębokich, intensywnych barwach. Firma DOMEL OKNA I DRZWI proponuje  na przykład mahoń, orzech, daglezja letnia, dąb rustykalny czy bagienny. Idealnym dopełnieniem takich okien będą zwiewne firanki oraz bambusowe rolety.

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI We wnętrzach w stylu kolonialnym dobrze wyglądają okna w egzotycznych kolorach drewna

Okna do wnętrz w stylu glamour

Miłośnicy barokowego przepychu i dekoracyjności urządzą swoje wnętrza w stylu glamour. Wyróżnia je wszechobecny blask: błyszczące tkaniny, kryształowe żyrandole i srebrne naczynia odbijają światło i tworzą piękne refleksy na ścianach, powiększając tym samym przestrzeń. Również dodatki powinny kojarzyć się z bogactwem, dlatego na miejscu będą wszelkie imitacje kamieni szlachetnych, złota, srebra, futrzane narzuty, dywany z długim włosiem, błyszczące tkaniny. Aby zachować równowagę, błyszczące elementy zestawia się zwykle z matowymi powierzchniami.

Do wnętrz utrzymanych w stylu glamour pasują najbardziej okna w błyszczących okleinach, na przykład srebrny, szczotkowany srebrny, szczotkowany mosiądz, brylantowo biały czy drewno typu anteak z oferty firmy DOMEL OKNA I DRZWI. Takie wnętrze będzie wyglądało bardzo oryginalnie i reprezentacyjnie.

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W stylu glamour są wszelkie błyszczące okleiny, na przykład szczotkowany srebrny, mosiądz czy drewno typu anteak

Okna do wnętrz w stylu industrialnym

Dla zwolenników nowoczesnych, przestronnych wnętrz w stylu loftowym najlepszym wyborem będzie stolarka w odcieniach szarości – od jasnych po najmodniejsze ostatnio antracytowe (które ładnie komponują się z dachami w podobnym kolorze). Popularność tej części palety kolorów stosowanych w wykończeniu domu sprawiła, że producenci okien bardzo ją rozszerzyli. Niektórzy będą się długo zastanawiać, który odcień jest najlepszy do ich aranżacji. Firma DOMEL OKNA I DRZWI ma w ofercie okna w wielu odcieniach szarości: od kilku wersji szarego, szarego betonu, szarego jedwabnego, przez ciemniejsze nieco szary kwarcowy i szary bazaltowy, po czarnoniebieski i czarny gładki. 

Do stylu industrialnego pasują wszelkie naturalne materiały rodem ze starej fabryki: surowa cegła (najlepiej rozbiórkowa), beton, stal, szkło, odsłonięte elementy konstrukcji domu (na przykład więźba, rury), a także wysmakowane dodatki w postaci solidnie wyglądających lamp, haków, wieszaków czy krat.

Okna DOMEL
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI We wnętrzach nowoczesnych, loftowych króluje przede wszystkim stolarka okienna w odcieniach szarości, m.in. w modnym ostatnio antracycie

Znasz się na kolorach? Rozwiąż QUIZ!

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie