| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie piwnicy. Jak przeprowadzić izolację termiczną ścian fundamentowych

Ocieplanie piwnicy. Jak przeprowadzić izolację termiczną ścian fundamentowych

Izolacja termiczna ścian fundamentowych oraz piwniczynych jest niezbędna, aby ciepło z domu nie uciekało w grunt. Zobacz, jak powinno wyglądać ocieplanie piwnicy w starym domu.

W domach z nieogrzewanymi piwnicami z reguły nie ma również izolacji termicznej. Jednak w ostatnim czasie wiele domów zmodernizowano. Czasem w piwnicach wyniesionych nieco ponad poziom gruntu izolowano strefę cokołową. Ocieplenie kończyło się najczęściej na wysokości gruntu. W najlepszym razie cienka warstwa izolacji termicznej była układana wzdłuż zewnętrznych ścian piwnicy (nie zawsze na całej ich wysokości). Zazwyczaj jednak ściany nieogrzewanej piwnicy pozostawiano jako jednowarstwowe. Były wymurowane z bloczków betonowych, silikatów, keramzytobetonu lub – w starszych domach – z cegły pełnej.

Termoizolacja na ścianach piwnicy

Niezależnie od tego, czy tylko dokładasz izolację, czy wykonujesz ją od nowa, układa się ją na zewnętrznych ścianach piwnicy i w podłodze na gruncie. Ułatwia to utrzymanie właściwej temperatury muru i zachowanie korzystnego mikroklimatu w piwnicy. Ocieplenie ścian piwnicy łączy z izolacją ścian parteru. Jeżeli zamierzasz adaptować i ogrzewać tylko część piwnicy, ocieplenie ułóż na zewnętrznych ścianach jedynie tej jej części oraz na ścianach wewnętrznych dzielących strefę ogrzewaną i nieogrzewaną. Izolacja na ścianie zewnętrznej powinna nachodzić na ścianę części nieogrzewanej na szerokość 1 m. Na taką samą szerokość trzeba ją też wywinąć na ścianach prostopadłych do ściany wewnętrznej dzielącej pomieszczenia o różnej temperaturze. Pas ten zapobiegnie ucieczce ciepła przez mostki tworzące się w miejscu łączenia ścian.

Wejście do pomieszczeń piwnicznych

Między strefami ogrzewaną i ogrzewaną, na przykład garażem i pracownią, dobrze jest też wstawić cieplejsze drzwi, o niższym współczynniku przenikania ciepła, niż mają zwykłe drzwi wewnętrzne. Jeśli planujesz, że do ogrzewanej części piwnicy będzie się wchodzić z zewnątrz, należy szczególnie zadbać o ocieplenie tego miejsca. Ściany piwnicy są w tym miejscu nieosłonięte gruntem i wystawione na działanie czynników atmosferycznych, podobnie jak w części naziemnej. Również ława fundamentowa jest tam bardziej narażona na ucieczkę ciepła, gdyż znajduje się bezpośrednio pod zewnętrzną posadzką. Dlatego w tym miejscu na szerokości 1 m trzeba ułożyć kilkucentymetrową izolację termiczną na gruncie lub docieplić ławę.

Czy ocieplać od wewnątrz?

Ułożenie ocieplenia od strony wnętrza piwnicy jest dość ryzykowne, gdyż wiąże się z możliwością zamknięcia wilgoci w ścianach i stworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów. Taka izolacja sprawdzi się tylko wtedy, gdy masz pewność, że mury są zupełnie suche, a piwnica ma doskonałą izolację przeciwwilgociową (pionową i poziomą). Jeżeli masz wątpliwości co do jakości izolacji i musisz ją naprawić lub uzupełnić, to przy okazji odsłaniania ściany fundamentowej ułóż ocieplenie od zewnętrz budynku. Płyty styropianu lub polistyrenu przyklej do izolacji przeciwwilgociowej. Mocując je mechanicznie, zniszczyłbyś izolację. Ocieplenie zabezpiecz od zewnątrz folią kubełkową lub obrzutką cementową wzmocnioną siatką.

WARTO WIEDZIEĆ

Materiały termoizolacyjne na ocieplenie piwnicy

Muszą być odporne na wilgoć oraz zdolna wytrzymać parcie gruntu. Materiały, które spełniają te warunki, to styropian lub polistyren XPS. Do ocieplenia podłogi na gruncie można też zastosować kruszywo keramzytowe, a ściany fundamentowe i grunt wokół budynku ocieplić keramzytem w workach. Wszystkie ściany nieosłonięte gruntem muszą spełniać takie wymagania jak ściany kondygnacji naziemnych. Od stycznia 2014 r. U ścian zewnętrznych nie może być wyższe niż 0,25 W/(m2.K). Jeżeli ściana grubości 25 cm jest wymurowana z cegły pełnej i do jej ocieplenia chcesz użyć styropianu o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,040 W/(m.K), to minimalna grubość warstwy powinna wynosić 16 cm. Te części ścian piwnicznych, które są zagłębione w gruncie, nie muszą spełniać tak surowych wymagań. Warunki techniczne nie określają minimalnego współczynnika przenikania ciepła ani oporu cieplnego ściany zagłębionej w gruncie.

Współczynnik przenikania ciepła. O czym informuje i ile powinien wynosić dla ścian?

Odpowiednia izolacyjność cieplna ścian ma ogromny wpływ na koszty ogrzewania domu. Izolacyjność...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.