Mocowanie folii kubełkowej. Co zrobić z wystającą z gruntu folią kubełkową?

2024-12-19 8:52

Co zrobić z nadmiarem folii kubełkowej - jak ją obrobić? Przymocować do ściany budynku czy odciąć? To pytanie często zadają nasi Czytelnicy. Odpowiadamy.

Folia kubełkowa
Autor: Piotr Mastalerz

Spis treści

  1. Pas folii kubełkowej wystający ponad powierzchnię gruntu
  2. Potrzebna jest specjalna listwa
  3. Jak przymocować folię kubełkową?
Izolacja termiczna fundamentów

Pas folii kubełkowej wystający ponad powierzchnię gruntu

Pani Marta napisała na grupie Muratora: po ociepleniu budynku zastałam taki widok: pas folii kubełkowej wystający ponad powierzchnię gruntu na mniej więcej 40 cm leży wywinięty na ziemi. Czy ta folia kubełkowa powinna być jakoś obrobiona, przymocowana do budynku, czy powinniśmy zerwać jej nadmiar?

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

Potrzebna jest specjalna listwa

  • Folia kubełkowa powinna być zamocowana do planowanej ostatecznej wysokości gruntu. Nie napisałaś, na ile podnosisz ziemię wokół budynku. Ta folia po prostu zabezpiecza styropian, siatkę i klej przed uszkodzeniami. I tyle. Więc jeśli planujesz jeszcze podnosić teren, to na tyle podnieś folię i daj listwy wykończeniowe do folii kubełkowej. Pozostałą powierzchnię przed podwinięciem i montażem folii wykończ tynkiem mozaikowym, żeby estetycznie wyglądało.
  • Ja podniosłem i przymocowałem za pomocą dedykowanej listwy przed zasypaniem pod taras.
  • My wykańczamy to listwami na docelowym poziomie nawierzchni.
  • Ja wycinam nadmiar folii, odkurzaczem budowlanym wciągam zanieczyszczenia i na koniec daję listwę do tej folii i przysypuję.
  • Teoretycznie folia powinna być powyżej termoizolacji, żeby wilgoć mogła wychodzić. W praktyce układasz kostkę lub robisz opaskę i musisz wyciąć poniżej. Robiąc listwę też zamykasz ten dostęp. Ogólnie folia kubełkowa to trochę wymysł. Jak masz zrobioną porządnie izolację, to jest zbędna. No, ale chroni izolację przed uszkodzeniami przy zasypywaniu.

Ekspert Muratora dopowiada:

Jak przymocować folię kubełkową?

Pasy folii kubełkowej przytwierdza się do ściany gwoździami lub kołkami (dobranymi odpowiednio do materiału, z którego wykonane są ściany) na wysokości drugiego wytłoczenia od góry. Łączniki powinny być wyposażone w specjalnie przystosowane nakładki (czopy), dopasowane do wytłoczenia folii. Nie powodują one rozszczelnienia folii, gdyż napierająca woda dociska do niej czopy. Po przymocowaniu folii oraz odcięciu jej nadmiaru na górze na odpowiedniej wysokości pod planowanym poziomem gruntu, krawędź wokół budynku należy zabezpieczyć specjalną listwą krawędziową. Ma ona za zadanie zamocować brzeg folii kubełkowej oraz zabezpieczyć przed wsypywaniem się na nią ziemi. Folię kubełkową po zamocowaniu trzeba jak najszybciej zabezpieczyć (obsypać lub osłonić), aby nie została uszkodzona podczas wykonywania pozostałych prac budowlanych.

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murowane starcie
Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
Murator Google News (desktop)
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie