Czy można budować dom na starym fundamencie? Wyjaśniamy

2024-12-10 14:50

Fundament na mojej działce ma 8 lat. Chciałbym się dowiedzieć, czy mógłbym go wykorzystać do budowy domu, czy jednak stan techniczny na to nie pozwala lub jest to nieopłacalne? – pyta nasz czytelnik. Doradzają społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” oraz ekspert Muratora.

Ława fundamentowa
Autor: Andrzej Papliński

Spis treści

  1. Jak nie popękał, to będzie dobrze
  2. Najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę

Pan Andrzej napisał na grupie Muratora: mam pewną zagwozdkę, być może ktoś z Was miał podobną sytuację. Mam działkę, na której jest fundament. Fundament ma 8 lat. Chciałbym się dowiedzieć od eksperta, czy mógłbym go wykorzystać do budowy domu, czy jednak stan techniczny na to nie pozwala lub jest to nieopłacalne? Nie wiem jednak do kogo powinienem skierować się w pierwszej kolejności, żeby móc określić kolejne kroki. Czy powinien to być inspektor budowlany, czy rzeczoznawca budowlany? Będę wdzięczny za pomoc w określeniu kolejności działania.

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

Jak nie popękał, to będzie dobrze

  • 8 lat to niedużo. Na pewno się nie zawali.
  • Jak pasuje kształt, jak jest zgodne z MPZP, jak konstruktor stwierdzi, że ok, to nic tylko to wykorzystać.
  • Tylko że trzeba projekt domu pod te fundamenty robić... Czyli zrezygnować z projektu marzeń i wykreślić tak, by teraz pasowało. Jeśli tak, to nie warto.
  • Fundamenty można lekko skorygować. Dobry konstruktor określi, co trzeba zrobić, a często sama bryła może pokrywać się z wstępnymi fundamentami, albo pozostanie dołożenie na przykład jednej ławy. Oczywiście jest to jakiś kompromis.
  • Skoro ludzie remontują 100-letnie domy stojące na kilku krzywych kamieniach… Tak czy siak zawołaj jakiegoś konstruktora (spytaj jakiegoś architekta - on kogoś poleci).
  • Wszystko wyżej to rozsądne uwagi. Beton z czasem raczej nabiera wytrzymałości. Do kosztu materiałów dolicz rozbiórkę tego i wywóz odpadów.
  • Moim zdaniem są to pozorne oszczędności i gra niewarta świeczki.
  • Materiał na ten fundament to koszt około 20 tys. zł. Budowa domu pochłonie około 480 tys. zł, więc możesz to rozwalić i zrobić od nowa.
  • Zacznij od doszukania się w starostwie projektu, jeśli go brak, to zrób odkrywkę i sprawdź szerokość i głębokość ław fundamentowych, następnie zrób badania gruntu. Dopiero z tymi informacjami skontaktuj się z konstruktorem, który sprawdzi, czy pod nowy budynek można wykorzystać istniejące fundamenty.
  • Jeżeli wszystko jest ok, to dla świętego spokoju można się pokusić o wylanie wieńca na górze.
  • Miałem kiedyś sytuację, że wykonawca wykonał fundament z betonu B15 pod 5-piętowy blok i nawet w takiej sytuacji dało się wzmocnić fundamenty i je wykorzystać, zamiast burzyć.
  • Ja bym wziął ogarniętego kierownika budowy, żeby to ocenił. Można odkopać też do ławy fundamentowej i sprawdzić na jaką głębokość to tam jest wylane. Można też wzmocnić górę bloczków wieńcem zbrojonym wylewanym. Nawet można zaadaptować część fundamentu ławy, a resztę dorobić według nowego projektu. Można i płytę wylać na to, można wiele, warto przemyśleć. Nie burzyłbym pochopnie.
  • Klient miał właśnie taki fundament i postanowił na tym budować nie sprawdzając terenu. Postawiliśmy ściany, wylaliśmy strop i się okazało po wyschnięciu, że z jednej strony wszystko siadło dobre 20 cm pod wpływem ciężaru...
Murator Remontuje #2: Wyburzanie ściany działowej
Materiał sponsorowany

Najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę

Ekspert Muratora podpowiada:

Przed wybudowaniem domu na starych fundamentach za niezbędną należy uznać ocenę stanu istniejącego fundamentu. Możemy zwrócić się w tej sprawie do architekta, któremu będziemy chcieli zlecić przygotowanie projektu domu do pozwolenia na budowę - na pewno będzie w stanie zorganizować nam taką ocenę.

Usługi doradcze w sprawach budowlanych i inwestycyjnych związanych na przykład z remontem czy budową domu świadczą rzeczoznawcy budowlani. Weryfikowaniem stanu technicznego budynków oraz sporządzaniem opinii technicznych i ekspertyz budowlanych zajmują się rzeczoznawcy budowlani. Mogą oni sporządzać opinie techniczne i ekspertyzy budowlane, opiniować wydane już ekspertyzy budowlane, sprawować nadzór techniczny nad budową, a nawet uczestniczyć w sprawach karnych jako eksperci. Tytuł rzeczoznawcy przyznaje Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Wyszukiwarka osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie - projektantów, kierowników budów lub robót, inspektorów nadzoru - znajduje się na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa: wizytowka.piib.org.pl

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murowane starcie
Fundamenty - Ława czy Płyta? MUROWANE STARCIE
Murator Google News (desktop)
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie