| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Stan zerowy. Jak zabezpieczyć dom na tym etapie budowy przed zimą

Stan zerowy. Jak zabezpieczyć dom na tym etapie budowy przed zimą

Stan zerowy oznacza, że wykonałeś już fundamenty i ściany piwnic, o ile dom ma podpiwniczenie. Mróz negatywnie wpływa na grunt, tak więc dom w stanie zerowym należy dobrze zabezpieczyć, zanim nastanie zima. Oto co koniecznie powinieneś zrobić na tym etapie budowy.

Co obejmuje stan zerowy?

Budynek w stanie zerowym ma wykonane ściany fundamentowe lub ściany piwnic wraz z izolacją części podziemnej oraz ułożony podkład betonowy. Rozprowadzone są instalacje poziome. Jeżeli nie zamierzasz betonować fundamentów, to robót ziemnych nie warto zaczynać późną jesienią, lepiej zaczekać do wiosny. Jeśli budowa rozpoczęła się późną jesienią i zrobiono tylko wykopy, mogą one zostać zniszczone przez złe warunki atmosferyczne.

Jak mróz wpływa na kondycję gruntu?

Mróz negatywnie wpływa na strukturę gruntu. W gruntach spoistych powstają wtedy spękania i wysadziny powodujące podnoszenie się przemarzających warstw ziemi. Na wiosnę topniejący śnieg rozmiękcza grunt i po zimie trzeba będzie usunąć z wykopu wierzchnią, uszkodzoną warstwę ziemi i zastąpić ją chudym betonem. Wykopy w takich gruntach należy zabezpieczyć, układając na dnie warstwę styropianu lub słomiane maty. Niestety, gdy długo utrzymuje się bardzo niska temperatura, to zabezpieczenie może być zawodne. Ochrona wykopów nie jest konieczna w przypadku gruntów piaszczystych o niskim poziomie wody gruntowej. Nie ulegają one zniszczeniu. Tego, jaki masz grunt na działce, dowiesz się z obowiązkowych badań geotechnicznych.

Jak zabezpieczyć fundamenty?

Jeśli przed zimą zostały wykonane tylko fundamenty budynku bez podpiwniczenia (ławy, stopy lub płyta) wraz ze ścianami fundamentowymi, należy je obsypać ziemią do poziomuterenu. Jeżeli budynek jest podpiwniczony, fundamenty trzeba przykryć styropianem i obsypać warstwą ziemi.

Dom bez podpiwniczenia w stanie zerowym ma wykonane nie tylko fundamenty i ściany fundamentowe, ale także posadzkę na gruncie.

W budynku z piwnicą stan zerowy oznacza zrobione fundamenty, ściany piwnic oraz strop nad piwnicą. W takim domu przed zimą należy ocieplić ściany fundamentowe i zabezpieczyć je izolacjami przeciwwilgociowymi, a następnie obsypać gruntem. Trzeba też zatkać wszystkie przejścia instalacyjne. Posadzkę na gruncie lub strop nad piwnicą ochranisz, układając na nich maty słomiane lub płyty styropianowe przykryte folią budowlaną. Można też dodatkowo przysypać folię warstwą ziemi (15-20 cm). Wszystkie odsłonięte fragmenty izolacji należy bezwzględnie chronić przekryciem przed opadami i mrozem. Okienka piwniczne i wszelkie otwory, na przykład na schody, najlepiej zabić deskami.

Oglądaj też: Z czego zrobić ściany fundamentowe

WIDEO: Ściana fundamentowa - kiedy bloczki betonowe, a kiedy inne rozwiązania

Ściany fundamentowe można zrobić na kilka sposób - najczęściej z bloczków...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja fundamentów tradycyjnych. Jak ochronić...

Dom musi być szczelnie odgrodzony od gruntu. Odpowiednia izolacja fundamentów ma go ochronić przed...

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Ściany fundamentowe – jak poprawnie wykonać ich...

Ściany fundamentowe to pierwsze widoczne elementy budowanego domu, które stanowią o trwałości,...